Connect with Us

Denoncimi/ Mungon tetanosi, shiten në fshehtësi ato për përdorim spitalor

Aktualitet

Denoncimi/ Mungon tetanosi, shiten në fshehtësi ato për përdorim spitalor

Publikuar

-

Pacientët vuajnë mungesën e vaksinës së tetanosit jo vetëm në spitalet dhe farmacitë e Tiranës, por edhe në spitalet e farmacitë e qyteteve të tjera.

Prej muajsh të tërë në disa shërbime ambulatore dhe farmaci mungojnë serumi anti- tetanik dhe ai anti-viper.

Fiks Fare bëri një vëzhgim mbi farmaci në gjithë vendin dhe në qendra shëndetësore, ku tregohet se këto medikamente janë në mungesë prej 6-7 muajsh. Farmacitë që e disponojnë atë që numërohen me gishta, e kanë pa pullën e Agjencisë Kombëtare të Barnave, pra janë për shërbim spitalor.

Në Fiks Fare mbërrin një ankesë nga qyteti i Sarandës për mungesën e serumit anti-tetanik , por gazetarët e emisionit konstatuan se kjo problematikë shtrihet në të gjithë Shqipërinë.

Në Tiranë gazetarët shkuan në disa qendra shëndetësore të ndryshme dhe në asnjë prej tyre nuk kishte tetanos. Mjeket dhe infermieret raportojnë se medikamenti ka kohë mbi 6-7 muaj që nuk është i pranishëm dhe se pacientët i drejtonin drejt farmacive për ta siguruar. Gazetarët shkuan në disa farmaci të zonave të ndryshme në Tiranë si në Kamëz, Kombinat dhe të gjitha farmacistet u shprehen se preparati është në mungesë në treg.

Por gazetarët e Fiksit u sinjalizuan se ka farmaci që mund të gjendet tetanosi, madje një prej farmaciste e pohon se përderisa depot farmaceutike nga të cilat farmacitë furnizohen nuk e kanë sjellë prej muajsh këtë preparate, mbetet vetëm t’i marrin nga spitalet e t’i shesin në të zezë.

” Përderisa depot nuk kanë , sado që të ketë marr furnizim tetanosi është në mungesë prej 7 muajsh dhe nuk ka mundësi ta ketë, por i marrin nga spitalet që janë medikamente për përdorim spitalor dhe i shesin” shprehet një prej farmacisteve.

Pikërisht një prej këtyre farmacive solli Fiks Fare ku kundrejt çmimit prej 600 lekësh arrijnë të gjejnë një flakon tetanosi në një farmaci në Yzberisht.

Flakoni ishte pa pullë. Farmacistja pyetjes së bashkëpunëtorit të Fiksit se si e kishte siguruar preparatin, i përgjigjet se e ka pasur aty nga furnizimet e mëparshme dhe se vetëm dy copë i kanë mbetur.

Edhe më e keqe situata paraqitet në rrethe bregdetare si Durrës, Vlorë, Kavajë. Në Durrës farmacitë nuk kanë as tetanos, as anti-viper. Ndërsa në poliklinika dhe në Urgjencën e plazhit ka tetanos, por mungon anti-viperi.

Edhe në Golem situata paraqitet e njëjta por një farmaciste shprehet se medikamentet mund të gjenden vetëm në farmacitë e mëdha të cilat i fusin ato kontrabandë .

Edhe në Rrogozhinë, në urgjencë aty ku janë mëse të domosdoshme ka mungesë të tetanosit dhe të gjithë pacientët i udhëzojnë që ta sigurojnë atë duke e blerë në farmaci edhe pse këto të fundit kanë mungesë për vete.

As Spitali rajonal i Elbasanit i cili ka një numër të konsideruar pacientësh edhe nga rrethet përqark nuk ka serum anti-tetanik dhe atë anti-viper. Të njëjtin fat kanë edhe shumica e farmacive me përjashtim të njërës që ndodhet ngjitur me spitalin. Aty gjendej tetanosi por nuk kishte anti-viper.

Farmacistja kur bashkëpunëtori i Fiksit kërkon anti-viper i rekomandon të marri tetanosin në vend të anti- viperit pasi nuk ka problem./ Top Channel/

LAJMI PARAARDHËS

Deklarata e fortë e Altin Goxhaj/ “Protestat e opozitës ortek i kontrolluar”

LAJMI PASARDHËS

Video- Me të zeza dhe linja seksi/ Këngëtarja shqiptare "çmend" fansat me pozat e saj

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Shpërthen presidenti Meta/ Rilindja destabilizuese, organizatë antikombëtare

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta, gjatë intervistës në emisionin “Tempora” të mbëmjes së sotme ka deklaruar se jemi në situatën e nje “grushti te butë shteti” dhe se Rilindja nuk është vetëm organizatë shqiptare, por edhe një organizatë globale, një lloj Internacionale e re socialiste, që ka qëllime të caktuara, jo në përputhje me interesat kombëtare të Shqipërisë. Por  as të stabilitetit në rajonin tonë.

” Për fat të keq jemi në situatën ku edhe pa thonjëza mund të thuhet i një grushti të butë shteti, pra të asgjësimit të gjithë institucioneve, të izolimit edhe të Presidentit si të vetmit institucion – sepse këtu vetëm dy institucione janë që nuk i ka marrëmazhorancës, që janë Presidenti i FSHF-së dhe Presidenti i Republikës, sepse të gjithë të tjerat po ta shikoni i ka marrë, i ka uzurpuar – dhe në këto kushte unë bëj detyrën time për të ruajtur qetësinë, për të shmangur konfliktet dhe gjakderdhjen. Dhe për një gjë të paktën jam i qetë deri tani që e kemi shmangur këtë gjë, megjithëse përpjekjet do të vazhdojnë.

Sepse e kam thënë edhe më përpara dhe do e përsëri, kjo situatë në Shqipëri nuk është e rastësishme dhe duhet të kemi parasysh se Rilindja, pasi unë nuk kam asgjë me socialistët, jam vetë socialist si pikëpamje, si formim pra, Rilindja nuk është thjesht një organizatë shqiptare. Është edhe një organizatë globale, një lloj Internacionale e re socialiste, që ka qëllime të caktuara, që në vlerësimin tim nuk janë në përputhje me interesat kombëtare të Shqipërisë, por edhe të shqiptarëve dhe as të stabilitetit në rajonin tonë”, ka thenë presidenti Ilir Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi-14 vjeçe nuse!/ Fenomeni i martesave të minoreneve vazhdon

Publikuar

-

Nga

Historia e veçantë në Fiks Fare mbrëmjen e së martës tregoi edhe një herë se ende ka familje që i martojnë vajzat e tyre në moshë minorene, pa kuptuar se çfarë problematikash sociale mund të sjell më vonë një martesë e tillë.

 Eglantina ishte vetëm 14 vjeçe kur u martua nga babai i saj pasi nuk donte t’ia prishte qefin. Sot ajo është 17 vjeçe dhe e ve me një vajzë 7 muajshe. Bashkëshorti i saj u vetëvra para disa javësh në fshatin Plan Bardhë në Klos.

Eglantina tregon për Fiks Fare se si ishte jeta e saj pasi u martua 14 vjeçe. Me bashkëshortin 13 vjet më të madh kishin pasur vetëm mosmarrëveshje, pasi ai shpesh pinte dhe më pas e dhunonte. Pas një dite që babai i saj i kishte dhënë bekimin e martesës ishte mbytur aksidentalisht në lumë dhe në shtëpinë e saj të vajzërisë tashmë kishin mbetur vetëm nëna dhe 2 motrat.

Jeta e saj kishte ndryshuar totalisht dhe ishte vazhdimisht në dhunë fizike dhe psikologjike. Madje pjesë e tyre ishte bërë një herë edhe nëna e saj, ku te tre në makinë bashkë me vajzën e vogël, bashkëshorti i kishte nxjerrë thikën dhe e kishte kërcënuar se do e vriste. Pas kësaj ngjarje nëna e kishte larguar dhëndrin nga shtëpia, duke mos e lënë më të bijën të vuante nga dhuna që ushtronte i shoqi. Aty fillojnë edhe problemet më të mëdha sociale, ku si pasojë pati një të vdekur.

Eglantina tregon tmerrin që ka përjetuar ditën e fundit të jetës së bashkëshortit të saj. Edhe pse para pak ditësh si pasojë e dhunës dhe kërcënimeve pa fund ishte pajisur me urdhër mbrojtje , kjo nuk e ka penguar 30 vjeçarin të shkonte me armë në dorë në shtëpinë e saj.

“Unë isha në shtëpi, me motrat e mia. Mami nuk ishte në shtëpi. Dy motrat ikën te bagëtia. Unë kisha gocën e vogël në krahë, 7 muajshe.

Burri i fut brenda me një automatik, e mbante në dorë, e mbylli derën me çelës dhe më tha se do të vrasë ty dhe veten. Nga të bërtiturat e mia erdhën edhe motrat e të treja po bërtisnim” tregon Eglantina.

Për 20 minuta ajo ka mbetur e vetme me bashkëshortin e saj në një dhomë pasi motrat e saj ai i mbylli në një dhomë tjetër. Nga të bërtiturat e vajzave komshinjtë dhe familjarët e tjerë kishin njoftuar policinë, por ai i kishte kërcënuar edhe ata.

Në gjendje të rënduar psikologjike 30 vjeçari më pas ishte larguar, ku dhe u gjet më vonë nga policia i pa jetë me një plumb në kokë./Top Channel

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kur është gati SPAK për të nisur “kryqëzatën”?/ Përgjigjet Gent Ibrahimi, kryetari i KLP

Publikuar

-

Nga

kreu i KLP

Shqipëria ka patur gjatë 28 viteve tranzicion 24 ministra Drejtësie, por nuk ka patur Drejtësi. Tre vjet pas ndryshimeve të thella kushtetuese që i hapën rrugën reformës në drejtësi- publiku pret ende të shohë ngritjen e institucioneve të reja dhe mbi të gjitha pret të shohë “dhëmbët” e drejtësisë së re.

Një nga emrat e rinj që është bërë pjesë fjalorit të gjuhës shqipe është SPAK- e thënë thjesht: Prokoruria e Posaçme.

Objekt i punës së këtij institucioni janë veprat penale të korrupisonit dhe krimit të organizuar. SPAK  nuk pritet t’i nxjerrë fundin “krimit të organizuar dhe korrupsionit në nivele të larta”, por pritet të jetë fillimi i fundit të një epoke që për emërues të përbashkët ka patur fjalën: PANDëSHKUESHMëRI.

Prej vitesh në raportet vjetore të Komisionit Europian është kërkuar hetimi, gjykimi, dhe ndëshkimi i korrupsionit në nivele të larta. E njëjta fjali u vendos kusht në listën e detyrave të Këshillit Europian që Shqipëria të hapë negociatat.

Pyetja sot është: kur do të nisë punën SPAK dhe a ka dhëmbë për  të bluar një lloj “mishi” me të cilin nuk është mësuar të merret drejtësia shqiptare.

Drejtësi e vonuar, është drejtësi e mohuar – thotë një maksimë e njohur për të gjithë juristët.

Interesi, kurioziteti dhe pritshmëritë për SPAK – janë në rritje veçanërisht po të kihet parasysh se kë mund të hetojë institucioni i ri:

Presidentin e Republikës,

Kryetarin e Kuvendit.

Kryeministrin.

Ministrat, zv/ministrat.

Deputetët.

Kryetarët e bashkive.

Me një fjalë: piramidën e pushtetit.

Po a është gati SPAK për të nisur kryqëzatën?

Kësaj pyetjeje i ka dhenë përgjigje Gent Ibrahimi, Kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë(KLP), institucion që “veton” kandidatët për SPAK dhe që liston edhe kandidatët për Prokuror të Përgjithshëm të Republikës.

I ftuar në emisionin “Përballje”, Ibrahimi ka thenë

Sa i takon stadeve mund të flasim edhe me data të përafërta. Jemi në një fazë tani ku SPAK-U është vërtet mbrapa portës dhe pritet të hyjë nga çasti në çast. Procesi që kërkon kohë dhe punë tashmë është konsumuar. Ne kemi listën me 15 kandidatë, të cilët sipas nesh janë njerëz që kanë profesionalizmin e duhur dhe vendosmërinë e duhur për të shërbyer në këtë institucion, me ato detyra, me ato objektiva që përmendët ju,” ka shpjeguar Gent Ibrahimi./CNA.al

LEXO TE PLOTE