Connect with Us

Sakollari falenderon durrsakët/ “Më shumë do jemi në betejat e tjera demokratike”

Aktualitet

Sakollari falenderon durrsakët/ “Më shumë do jemi në betejat e tjera demokratike”

Publikuar

-

Kandidatja e Bindjes Demokratike për Durrësin, Valbona Sakollari ka bërë një analizë për zgjedhjet e 30 Qershorit.

Ajo ka falenderuar të gjithë mbështetësit e saj dhe të Bindjes Demokratike në qytetin e Durrësit.

Sakollari ngriti akuza për PS-në e cila sipas saj përdori të gjitha format për të rritur pjesëmarrjen në votimet e 30 Qershorit.

Kandidatja e BD-së për Durrësin nuk lë pa përmendur edhe PD-në të cilët ruanin elektoratin tek dera e qendrës së votimit.

Analiza e plotë e Sakollarit:

Të nderuar miq e dashamirës!
Ndiej dhe kam nevojë t’ju falenderoj përzemërsisht secilin nga ju, që më mbështeti e besoi tek unë, dhe nuk ngurroi ta shprehte hapur e me votē qendrimin e tij. Ndjehem e respektuar dhe e nderuar, që dhe pse në kaq pak kohë, ju patët mirësinë të më njihnit, kuptonit dhe mirëkuptonit.
Në një analizë të ftohtë, rezultati i 30 Qershorit për mua është shumë domethënës e pozitiv. E përkthyer në shifra: votoi 13.4% e qytetarëve durrsakë, dhe nga këta 10% zgjodhën të votojnē alternativën e re që Bindja propozoi nëpërmjet meje.
Partia Socialiste duhet të pyesë e ripyes veten nëse është mazhorancë?!?!? Dhe duhet thënë që kanë përdorur të gjitha mënyrat pêr të rritur pjesmarrjen, duke detyruar me forcë njerezit të shkojnë të votojnë (nisur nga thirrjet në zyrat e drejtuesve, të të gjithë punonjësve të administratës, sms në orën 8:00 të së dielës për t’i kujtuar e kërkuar konfirmim që kishin votuar, tollonet për karburant, thasët e miellit, orientimi i hapur nga komisionerët socialistë se si të votonin, mbushja e kutive fiktivisht, numrat që ndryshonin vazhdimisht, etj, etj).
Dhe vetëm 13,4%. Kjo shifër duhet të ishte zemra e PS, por dhe nga këta, “devijuan” goxha: 3002 vota të pavlefshme në Durrēs, ç’ka tregon se kush ishte kundër e ka shprehur qartë vendimin dhe nuk ka votuar tjetrën vetëm për inat.
E vërteta është që 3629 qytetarë kanë zgjedhur të votojnë për alternativën e Bindjes të propozuar nëpërmjet meje. Pra ēshtë e vetmja votë e lirë, pa asnjë interes, pa asnjë deryrim, pa asnjë sforcim, me të cilën qytetari durrsak ka pērqafuar një model të ri, shpresëdhënës nē këtë situatë ku të gjithë “çakenjtë e mëdhenj” të majtë e të djathtë, duan të vrasin shpresën.
Nuk mund të le pa përmendur, grupet e “cubave” që ishin mbledhur në hyrje të çdo qendre votimi duke bërë presion e duke numëruar elektoratin e nderuar demokrat që guxonte të votonte. Duhet t’a them këtë, sepse ata më shumë se kushdo kanë përgjegjësinë e “fitores spektakolare” të Ramës, pasi lanë fushën e lirë, dhe për më tej, me dhunën psikologjike ndaj qytetarëve, nga heqja dorë prej mandateve e deri te grumbullimi i cubave dhe spiunëve në dyert e qendrave të votimit, detyruan me forcë e gënjeshtra, pjesën fisnike dhe besnike të ideve të të djathta demokratike, t’i dorëzonin fitoren PS.
Sinqerisht kam mirënjohje të veçantë per secilin prej 3629 qytetarëve durrsakë që i kam njohur më parë ose më kanë njohur gjatë fushatës sime modeste por të vërtetë e të sinqertë. Në çdo moment, shqetësimi im ka qenë që të prezantohesha e të arrija denjësisht në fund të garës, duke mos zhgënjyer asnjërin prej jush që gjeti vetveten tek unë dhe tek çfarë unë jam e përfaqësoj. Prandaj, kur them që rezultati im në këto zgjedhje ështē pozitiv, jam tërësisht e vërtetë dhe e prekur.
Respekte pa fund. Më shumë do të jemi në betejat e tjera demokratike./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Protesta e PD përmes fotove/ Basha falenderon qytetarët

LEXO EDHE:  “I gjashti u mbyll prapa hekurave”/ Lleshaj falenderon Policinë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  REPORTAZHI/Njihuni me 90 vjeçarët durrsakë që “refuzojnë” të plaken

LEXO EDHE:  “I gjashti u mbyll prapa hekurave”/ Lleshaj falenderon Policinë

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: