Connect with Us

“Pafundësisht e bekuar”/ Fotoja e fundit e Emina Çunmulaj do t’iu ëmbëlsojë mbrëmjen

Aktualitet

“Pafundësisht e bekuar”/ Fotoja e fundit e Emina Çunmulaj do t’iu ëmbëlsojë mbrëmjen

Publikuar

-

Prej kohësh Emina Çunmulaj ka lënë çdo gjë në lidhje me karrierën e saj si modele për t’iu përkushtuar totalisht familjes së saj,

Emina është një nga personazhet më aktivë të rrjeteve sociale pasi në çdo moment ajo nuk ndalet së postuari foto nga përditshmëria e saj me vajzat.

Së fundi ajo ka publikuar një foto nag pushimet që po kalon në Turqi, ku shfaqet me vajzën e saj Mia dhe krahas saj shkruan: “Pafundësisht e bekuar”.

LEXO EDHE:  “Mbaje mend”/ Ledri Vula publikon foton që nuk i pëlqen partneres, Sara i premton se do të “hakmerret”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Tomorri publikon skandalin/ Shefat e Bankers ndanë 500 mijë USD bonuse nga paratë e garancisë sovran

Publikuar

-

Nga

Tomorri publikon skandalin/ Shefat e Bankers ndanë 500 mijë USD bonuse nga paratë e garancisë sovran

Gazetari Klodian Tomorri ka publikuar një skandal teksa thotë se shefat e Bankers Petroleum ndanë 500 mijë USD bonuse nga paratë e garancisë sovrane.

Sipas Tomorrit, drejtori ekzekutiv Xingyun Sun përfitoi 308 mijë dollarë shpërblim, ndërsa shefi i financave dhe drejtori i operacioneve, edhe këta të dy shtetas kinezë, përfituan nga 114 mijë dollarë shpërblim secili.

Mes të tjerash gazetari thekson se shpërndarja e shpërblimeve marramendëse në kohë pandemie është një rast i jashtëzakonshëm

“Shefat e Bankers ndanë 500 mijë USD bonuse nga paratë e garancisë sovrane

Në 24 prill të këtij viti Bankers Petroleum bëri zyrtarisht kërkesë pranë një banke të nivelit të dytë për të përfituar nga garancia sovrane e qeverisë. Kërkesa u pranua dhe në maj kompania, e cila shfrytëzon vendburimin e Patos Marinzës, përfitoi rreth 2 milione dollarë kredi të garantuar nga buxheti i shtetit. Sipas kushteve, huaja u lëvrua me 3 muaj “grace period” dhe me normë interesi zero për kompaninë, pasi interesat e kredisë i paguan qeveria.

Garancia e parë sovrane ishte instrumenti kryesor përmes të cilit qeveria ndihmoi biznesin gjatë muajve të karantinës. Kjo garanci u lëshua vetëm me një destinacion përdorimi, pra që bizneset të paguanin pagat e punonjësve të tyre. Por çfarë ka ndodhur?

Në 17 korrik, kur sapo kishte përfituar kredië e garantuar nga qeveria dhe ishte ende në periudhën 3 mujore të faljes (“grace period”), Bankers Petroleum ka shpërndarë bonuse për stafin drejtues dhe punonjësit. Si rezultat, 3 drejtuesit më të mëdhenj të kompanisë, drejtori ekzekutiv, shefi i financave dhe ai operacional, ndanë vetëm për veten e tyre 530 mijë dollare shpërblime.Më konkretisht, drejtori ekzekutiv Xingyun Sun përfitoi 308 mijë dollarë shpërblim, ndërsa shefi i financave dhe drejtori i operacioneve, edhe këta të dy shtetas kinezë, përfituan nga 114 mijë dollarë shpërblim secili.

Shpërndarja e shpërblimeve marramendëse në kohë pandemie është një rast i jashtëzakonshëm. Aq më tepër kur këto para financohen drejtëpërdrejtë nga taksapaguesit e varfër shqiptare. Interesi i huasë së garancisë sovrane për pagat, mbulohet tërësisht nga buxheti i shtetit, rrjedhimisht në rastin konkret, qytetarët shqiptarë paguajnë interes për shpërblimet e majme që kanë përfituar drejtuesit e huaj të Bankers.

LEXO EDHE:  Merrni frymë thellë para se ti shihni këto foto!

LEXO EDHE:  E dyndën me mesazhe/Çfarë i shkruajnë Alyne-s shqiptarët pasi qau në emision

Shpërndarja e bonuseve milionerë nga Bankers ngjason me atë që ndodhi para disa vitesh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku drejtuesit e bankave në Ëall Street, pasi morën para nga qeveria dhe taksapaguesit amerikanë, shpërndanë qindra milionë dollarë si shpërblime për veten e tyre. Por në rastin e Bankers ka dhe një veçori tjetër.

Nëse kompania falimenton deri në fund të vitit, atëherë veç interesave, taksapaguesit shqiptarë do të paguajnë, jo vetëm interesat, por edhe 100 për qind të kredisë së Bankers dhe bonuseve të majmë që morën shefat e saj. Ky është risku tjetër i madh, dhe që ka probabilitet të lartë të ndodhë. Në fund të vitit 2018, KPMG ka shkruar në raportin e auditimit të pavarur se vazhdimësia e Bankers është në rrezik për shkak se kompania ka mungesë kapitali në masën 370 milionë dollarë. Që nga ajo kohë, dokumentat tregojnë se gjendja financiare e Bankers është renduar edhe më shumë.

Madje, pak javë përpara se shefat të shpërndanin bonuset e majme për veten e tyre, në prill të këtij viti, Bankers Petroleum shpalli forcën madhore duke deklaruar se ishte në vështirësi financiare dhe nuk mund të shlyente dot asnjë detyrim financiar. Vendimi ju komunikua Ministrisë së Energjisë dhe Infrastrukturës, dhe si pasojë e tij, në datën 10 prill kompania nxorri një urdhër për të reduktuar rrogat e punonjësve, por vetëm atyre shqiptarë, në 30 mijë lekë.

Tentativa për të ulur rrogat në menyrë diskriminuese dështoi, pas protestave të punonjësve dhe sigurimit të kredisë nga garancia qeveritare. Por shpërndarja e bonuseve të majmë me parate e qeverisë ngre disa pyetje shqetësuese. Si po menaxhohet pasuria më e madhe publike e shqiptarëve, vendburimi i Patos Marinzës? Çfarë janë duke bërë autoritetet për të mbrojtur interesin publik dhe qytetarët shqiptarë nga fatura marramendëse që mund të vijë nga rrënimi i Patos Marinzës?”, shkruan Tomorri në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Foto-Plas Covid në PD, Basha bën testin/ Ish-deputeti dhe kreu i FRPD-së në karantinë

Publikuar

-

Nga

Politika “ndez motorët” për zgjedhjet/ Zbulohet slogani i PD-së

Covid-19 nuk po kursen as personazhet politike të opozitës.

CNA.al ka mësuar nga burime zyrtare se ish-deputeti Endri Hasa ka rezultuar pozitiv dhe është karantinuar.

Gjithashtu mësohet se në karantinë ka hyrë edhe kreu i FRPD-së, Belind Këlliçi.

CNA.al ka mësuar se testet për Covid i kanë bërë të gjithë drejtuesit e lartë të PD-së, përfshirë Lulzim Bashën, Sekretarin e Përgjithshëm, Gazment Bardhi, ai i organizimit, Sait Dollapi dhe Alfred Rushaj.

Një burim nga selia e PD-së i tha CNA.al se drejtuesit e mësipërm kanë dalë negativë dhe vazhdojnë punën, por godina e SHQUP është vënë nën masa të rrepta nga dita e djeshme.Edhe roja i parkingut tashmë shikohet me maskë.

LEXO EDHE:  Ariel Winter kthehet nga pushimet më seksi se kurrë

LEXO EDHE:  Foto- Përfundojnë punimet/ Hapet autostrada Tiranë-Durrës

CNA.al ka mundur të sigurojë foto të eskortës së Lulzim Bashës duke bërë testin në një nga spitalet private në kryeqytet.

Mësohet se situata alamrnate në PD ka ardhur pas një mbledhje ku kanë qënë disa personazhe të politikës, me disa shtetas të huaj.

Pas identifikimit të disa personave pozitivë, e gjithë kupola ka bërë testin dhe në karantinë ndodhet ish-deputeti Hasa dhe kreu i FRPD-së, Belind Këlliçi, ky i fundit i futur në karantinë për shkak të kontakteve me persona të tjerë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PS vihet në lëvizje/ Zbardhet emri i kandidatit për anëtar në KQZ

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme Partia Demokratike depozitoi kandidaturat për anëtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.
Tre emrat e Bashës për anëtarë të KQZ janë: Hysen Osmanaj, Haki Mustafa dhe Arben Xhiku.

Në listën e propozuar janë shumë emra por deri tani këta të tre kanë dërguar letrat për llogari të PD. Ndërkohë, pas tre kandidatëve të PD, sot është depozituar edhe kandidatura nga Partia Socialiste.

LEXO EDHE:  (Foto) Çunat e showbiz-it, para dhe pas martesës!

LEXO EDHE:  (Foto) Çunat e showbiz-it, para dhe pas martesës!

Mësohet se kandidadti i PS është Arben Isaraj i cili ka mbajtur poste dhe të rëndësishme gjatë qeverisjes së PS-së  prej viteve ’90.Arben Isaraj ka mbajtur funksione të rëndësishme nga ai i Inspektorit të Përgjithshëm të SHIK, këshilltar i Kryeministrit, zv.ministër drejtësie dhe dy herë deputet i PS-së./CNA.al

Zbardhen emrat e Bashës për anëtarë të KQZ

LEXO TE PLOTE