Connect with Us

Denoncimi/ Zbulohet skandali me farën e domates

Aktualitet

Denoncimi/ Zbulohet skandali me farën e domates

Publikuar

-

Fiks Fare denoncoi skandalin e radhës në bujqësi, ku farmaci bujqësore iu servirin fermerëve farëra të skaduara dhe të pakontrolluara. Pas investigimeve në seri për përdorimin e simulantëve hormonalë në perimet e stinës, emisioni investigativ faktoi se farërat po i çojnë drejt falimentit këta fermerë.

Megjithëse kanë bërë të gjitha letrat, kanë hapur edhe NIPT-e, fermerët sorollaten për të marrë nga farmaci bujqësore farëra të kontrolluara.

Një fermer nga fshati Dushk i Lushnjes, i cili me familjen punon prej vitesh në sera për kultivimin e domates, ka hasur në një shqetësim, që i ka kushtuar miliona lekë dëme. Domatja që ai priste për ta hedhur në treg dhe për të marrë frytet e punës, i ka dalë e deformuar. Ai thotë se ky prodhim është jashtë standardit dhe se faji është i farës. Edhe pse ai është i regjistruar dhe ka NIPT askush nuk e merr përgjegjësinë se i kujt është faji.

Rolandi thotë se i kanë dalë me probleme vetëm domatet që ka marrë farën në një agronom në Lushnje. Sipas tij, problemi është vetëm me këtë farë që ka marrë te farmacia e agronomit Anastas Qorri. “Po i hedh në kanal mijëra ton domate. Nuk kanë treg. E kam takuar dhe s’më ka dhënë zgjidhje. Bëji analizat më thotë. I ka bërë vetë dhe mua nuk mi jep” thotë ai.

Pas ankesës, qytetari shkon të takojë agronomin, i cili i thotë që “të bëjë analizat”. Më tej i pohon se ai dhe firma i kanë bërë analizat dhe ka dalë që nuk është problem i farës, por është mungesë shërbimesh. Madje, i lexon e-mailin dhe i thotë qytetarit se i ka ardhur fleta nga laboratori dhe pretendon mungesë të shërbimesh, madje njëherë e ngopur me ujë njëherë e pangopur nga uji.

Qytetari i thotë je mirë, se më parë i ka thënë mos i jep ujë shumë se e ka nga uji. Agronomi i thotë se nga analizat doli që fara s’ka asnjë gjë.

“Neve kemi për detyrë të shpërblejmë nëse del që është faji i farës. Bëji analizat dhe nëse institucioni në Durrës thotë që është faji i farës, dhe të gjitha shpenzimet dhe detyrimet e munguara do merren 100 %” i thotë agronomi.

Pas kësaj bisede, gazetarët e Fiks Fare i drejtohen farmacisë së z.Anastas Qorri. “Unë i kam thënë të bëjë analiza në një institucion, siç është Instituti i Mbrojtjes së Bimëve në Durrës, ose jashtë shtetit. Po i tha që fajin e ka fara, unë jam i detyruar, unë dhe firma, që të jemi përgjegjës për atë punë. Mua përgjigjja nga firma më ka ardhur që nuk është faji farës” këmbëngul agronomi. Më tej shton se ka shkuar disa herë se sera e Rolandit.

“Kam marrë kolegët tanë shqiptarë, të Institutit të Mbrojtjes së Bimëve dhe të Drejtorisë së Bujqësisë Lushnjes, t’i jap me emra, Dhimitër Qorri drejtori, që është agronom i mbrojtjes së bimëve në Lushnje, më i miri dhe kemi konkluduar që nuk është faji i farës. I kam thënë unë që nuk është faji i farës, me ato çfarë kam bërë” shton më tej agronomi. Fiksi e pyes nëse Drejtoria e Bujqësisë së Lushnjes ka bërë apo jo analiza, ndërsa ai përgjigjet se “jo s’janë përgjegjës ata për atë punë”.

Ai shton se agronomët dolën në këtë konkluzion “nga ana teknike”.

Fiksi pyeti në Drejtorinë e Bujqësisë pikërisht z.Dhimitër Qorri, nëse kishte shkuar apo jo te sera e Rolandit. Ai tha jo, madje kjo drejtori nuk kishte bërë asnjë analizë. Drejtori tha se nuk është marrë ndonjëherë me këtë punë, pasi Drejtoria e Bujqësisë Lushnje, nuk e ka tagrin të bëjë analiza për bimët. Ai thotë se nuk kam të drejtë të kontrollojë. Në fund thotë se drejtoria është vetëm për këshillim.

Pas këtyre pretendimeve, Fiks Fare shoqëroi Rolandin në Institutin e Mbrojtjes së Bimëve në Durrës për të analizuar domaten. Në përgjigjen me shkrim, ky institut thotë se “bima kishte virus”. Ndërkohë, laborantja i thotë fermerit në telefon se “nga analizat dyshon për virus ose problem gjenetik, nga fara”./Top Channel/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Aktorja shqiptare nuk ndalet me fotot e “nxehta”/ Pozon pa të brendshme buzë bregdetit

Publikuar

-

Aktorja shqiptare Eliona Pitarka, pas një sezoni të suksesshëm në emisionin humoristik “Duplex”,  u kthye në një prej vajzave më të komentuara të showbiz-it shqiptar.

Shpesh herë ajo vihet në qendër të vëmendjes për shkak të fotove provokuese që poston në profilin e saj në Instagram.

Së fundmi ajo ka publikuar disa foto, ku shfaqet buzë detit vetëm me një buzë dhe pa të brendshme.

Aktorja ka marrë komente dhe pëlqime të shumta për këto foto, ku mund të thuhet se ka lënë shumë pak hapësirë për imagjinatë.

 

View this post on Instagram

 

🖤

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

 

View this post on Instagram

 

Watch more sunsets than Netflix 🌅😁

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Si të keni një fytyrë të freskët dhe pa ndërhyrje estetike?/ Zbuloni 2 këshilla nga Leonora Jakupi

Publikuar

-

E njohur për fytyrën e saj tepër të fresket dhe pa operacione plastike, Leonora Jakupi do të mbetet gjithmonë ikona e bukurisë shqiptare e cila nuk plaket kurrë pavarësisht moshës.

Por nëse doni të dini sekretin e saj të bukurisë së përhershme, këngëtarja ka folur troç në një intervistë për “Mirage”.

Ajo shprehet se pjesën më të madhe të këtij “sekreti” e luan gjenetika, megjithatë Leonora zbulon se është e fiksuar pas mirëmbajtjes.

“Mendoj që gjenetika por edhe mirëmbajtja. Unë mundohem t’i rri gati maksimalisht lëkurës sime, ekstremisht, ndonjëherë edhe e teproj pasi dermatologët thonë që larja e shpeshtë I dëmton edhe qelizat. Por unë asnjëherë në jetën time, edhe nëse kam pasur koncert deri në orët e vona, kurrë nuk kam fjetur pa e hequr makjiazhin.”

Ajo madje preferon edhe përdorimin e maskave tradicionale dhe ka treguar dy për të gjitha vajzat kurioze:

  1. E verdhë veze, limon dhe mjaltë!

Mbajeni 10-15 minuta dhe shpëlajeni më pas!

2. Ose mund të bëni scrub me sheqer dhe të bardhën e vezës!

Ndiqeni min 10:00

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kanë konflikt interesi”/ Orinda Huta zgjedh mes Elvana Gjatës dhe Flor Mumajesit

Publikuar

-

Moderatorja shqiptare Orinda Huta së fundmi e ftuar në emisionin “Mirage” është vënë përballë një zgjedhjeje shumë të vështirë.

Në rubrikën “Kë zgjedh”, Orindës i kërkuan të zgjedhë mes Elvana Gjatës dhe Flori Mumajesit.

Këngëtarja dhe kantautori kanë pasur shumë bashkëpunime dhe projekte të përbashkëta deri kur një ditë i ndanë rrugët nga njëri-tjetri.

Këtë gjë e përmendi edhe Orinda kur tha se kanë “konflikte interesash” dhe krahasimi me të drejtë, është i pavend.

Megjithatë ajo e bëri zgjedhjen e saj:

“Tani, krahasimi është pak i pavend. Kanë dhe konflikt interesi me njëri-tjetrin prandaj është njëçik i pavend (qesh). Elvana është e shkëlqyer, Flori gjithashtu në punën e vet, por le të themi që po shkoj për forcën e gruas, për Elvanën”.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: