Connect with Us

Horoskopi javor, 8 korrik deri në 14 korrik 2019/ Puna dhe shëndeti, zbuloni surprizat e kësaj jave

Aktualitet

Horoskopi javor, 8 korrik deri në 14 korrik 2019/ Puna dhe shëndeti, zbuloni surprizat e kësaj jave

Publikuar

-

Këto shenja horoskopi janë të destinuara për të notuar në para

Dashi

Puna: Do të jeni të vendosur të përfundoni  projektet e vjetra dhe ato të reja të punës që do të prezantohen gjatë javës. Vullneti yt do të jetë aq i madh sa që do të rrisni shumë të ardhurat tuaja. Ju do të udhëhiqeni për të ndjekur projekte edhe kur ato nuk provojnë të jenë të frytshme.

Demi

Puna: Gjatë fillimit të javës ju do të jeni veçanërisht aktiv në vendin e punës. Do të ketë disonancë planetare dhe me gjasë do t’u japin pak energji vendësve të shenjës, sidomos nga e enjtja deri të dielën. Përpjekjet duhet të rezervohen për çështjet më të rëndësishme.

Binjaket

Puna: Në punë do të vazhdoni mirë dhe do të kryeni detyrat që do t’ju besohen. Është një fazë që duhet shfrytëzuar për të nisur projekte të reja, ose për të nxjerrë në pah veten me ata që ju interesojnë, në mënyrë profesionale. Falë fuqisë suaj konkrete dhe të përcaktuar, ju mund të merrni në qendër ose të përgatitni terren për përmirësimet e ardhshme.

Gaforrja

Puna: Ju do të përballeni këtë javë me një qëndrim optimist ndaj situatave të caktuara dhe me pak më shumë konkretitet. Nevoja për të përmirësuar cilësinë e jetës suaj dhe për të rritur të ardhurat në mënyrë që situata të bëhet e qëndrueshme do të bëjë rrugën e saj. Nëse jeni profesionist, gjithashtu do të keni për qëllim të fitoni prestigj.

Luani

Puna: Në aktivitetet që do të bëni këtë javë do të gjeni të gjitha kënaqësitë që ju kanë munguar kohët e fundit, prandaj mos e humbni kohën, shkoni dhe merrni sukseset tuaja.

Virgjeresha

Puna: Jepini vetes një afat, ju keni punuar shumë shpejt kohët e fundit. Mos harroni se nuk mund të merrni gjithçka menjëherë, por keni nevojë për shumë sakrifica dhe shumë durim. Ju shpesh e humbisni atë dhe kjo është ajo që ngadalëson ngritjen drejt qëllimeve tuaja. Besoni më shumë në fitoret e vogla, sepse mund të jenë themelore.

LEXO EDHE:  Ja pse duhet të keni një mik që i përket kësaj shenje Horoskopi

Peshorja

Puna: Vendosni mendimet tuaja në rregull, sipas prioriteteve tuaja. Këtë javë ju nuk do të keni gjithçka nën kontroll, kështu që ju do të duhet të përqendroheni në një pikë në një kohë. Megjithatë, pasi e dini se çfarë roli ju kanë besuar, duhet të përpiqeni të mos merrni hapin më të gjatë se sa mundeni.

Akrepi

Puna: Nëse ju pëlqen ajo që ju po bëni, ju nuk do të keni probleme të ndaloni, edhe nëse jeni të detyruar. Do të ketë raste kur duhet të respektoheni për të arritur drejt vijës së finishit, prandaj përfitoni nga koha në dispozicion për të riorganizuar dhe racionalizuar disa situata.

Shigjetari

Puna: Aftësitë tuaja do t’ju lejojnë të ecni përpara shumë më shpejt se të tjerët. Nëse jeni në garë, ju do të jeni ai që do të fitoni, siç ndodh gjithmonë kur jeni serioz në lidhje me të. Pra, tregoni se çfarë jeni të aftë dhe madje edhe atyre që duan t’ju ngadalësojnë vrullin e punës.

Bricjapi

Puna: Këtë javë ju do të duhet të kapërceni veten dhe të tregoni se çfarë mund të arrini në sajë të angazhimit tuaj. Nuk ka asgjë më të mirë se të bëheni të vetëdijshëm për qëndrimet tuaja dhe keni të gjitha kredencialet për ta bërë këtë.

Ujori

Puna: Ju menjëherë do të merrni gjithçka që keni humbur javën e kaluar dhe plotësoni atë. Ju keni mbështetjen e njerëzve që kanë besuar gjithmonë në ju dhe do të vazhdojnë ta bëjnë këtë përsëri.

Peshqit

Puna: Javë e lajmeve të mëdha për punën, shumë do të fillojnë detyra të reja, të tjerët do të vazhdojnë në aktivitetin që ata kanë kryer gjithmonë. Megjithatë, mos mbivlerësoni situata të caktuara, ju mund të zhgënjeheni. Të gjitha që ju nevojitet është vetëbesimi më i madh dhe forca./Burimi:noa.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Horoskopi i fundjavës/Ja çfarë parashikohet për secilën shenjë

LEXO EDHE:  Vajzat e këtyre shenjave i  bëjnë djemtë të “thyejnë qafën”/ Këto janë vajzat më elegante  të zodiakut

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Ja si të puthësh sipas shenjës së horoskopit, çfarë të pëlqen apo urren

LEXO EDHE:  Vajzat e këtyre shenjave i  bëjnë djemtë të “thyejnë qafën”/ Këto janë vajzat më elegante  të zodiakut

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: