Connect with Us

Sistemi politik i kapur nga komunizmi/ Alimadhi apel qytetarëve

Aktualitet

Sistemi politik i kapur nga komunizmi/ Alimadhi apel qytetarëve

Publikuar

-

alimadhi sulmon majkon

Kreu i Ballit Kombëtar, Adriatik Alimadhi ka bërë një analizë të politikës dhe orientimit të saj në 30 vitet e fundit.

Sipas tij, politika e këtyre 30 viteve ka qenë e orientuar politikisht nga mendësia komuniste për të kapur pasurinë kombëtare dhe për ta pasur kapital në interesin personal.

“Në fakt, kemi vite të tëra, kemi muaj të tërë që të gjitha institucionet më të rëndësishme dhe kryesore  të këtij vendi që drejtohen nga mendësia e mburrjes se kush është më i fortë, por këtë e bëjnë me institucionet vendit, dhe nuk i kemi parë të bëjnë ndonjë trimëri me familjet e tyre.

Ka ardhur koha që shqiptarët të largohen prej tyre sa nuk është vonë. Shqipëria dhe shqiptarët për ta janë lecka, asgjë tjetër”, ka shkruar Alimadhi.

Postimi i plotë:

Me ne fund u kuptua qartesisht se: politika e ketyre 30 viteve ka qene e orjentuar politikisht nga mendesia komuniste per te kapur pasurine kombetare dhe per ta pasur kapital ne interesin personal.

Kjo kuptohet qartesisht ne keto momente kur secila pale e tyre ka zene llogoren e vet dhe vetem e vetem te kercenojne njeri-tjetrin, shajne njeri-tjetrin, fyejne njeri-tjetrin me fjalor rrugaçeror duke qene ne funksione kushtetuese, kurse  shqiperise t’i vihet zjarri.

Ky sistem i kapur eshte plotesisht i mendesise komuniste, pale kur na thone se kemi qene student te dhjetorit.

Kane thene duam shqiperine si europa duke e kthyer kete thenie e dua pasurine e shqiperise per familjet tone dhe kete e kane bere realitet.

Po mire, po qindra e mijra shqiptar qe i dolen ideologjise kriminale komuniste qysh ne fillim te heres dhe moren plumbin prej tyre?

Qe donin nje shqiperi pa komunizem, pa diktature, pa vrasje, pa burgosje, pa internime?

Donin nje shqiperi te lire demokratike, nje shqiperi perendimore, nje shqiperi te bashkuar.

Si nuk iu dhane meritat? Si nuk folen njehere keta per nje pjelade njerzish me vlera patriotike dhe kombetare ne keto vite, por thenjet e tyre kemi qene student te dhjetorit dhe kemi bere namin, fjali tashme e lodhur te të gjithe shqiptaret, keta qe e perdorin vetem se keni vjedhur gjithe pasurine kombetare.

Shtrohet pyetja: vetem studentet e dhjetorit kane merita? Apo se kane thene e duam shqiperine si gjithe europa. E vetmja alternativ e tyre kjo ishte dhe asgje tjeter, madje madje edhe europen nuk e kemi fituar akoma nga kjo sjellje e dobet e tyre.

Po, ata kane merita sepse e kane vjedhur dhe mbrojtur vetem interesat e tyre personale, kjo eshte padrejtesi historike e ketyre 30 viteve.

Mendoj se kjo thenia me larte duhet zevendesuar urgjentisht me frymen e interesit kombetar, ku qindra e mijera shqiptar qe nuk ju gjenden eshtrat dhe nuk moren asnje merite edhe pse aktin e tyre e bene qe shqiperia te ishte vertet e lire dhe nje shqiperi demokratike, nje shqiperi e vellazeruar dhe nje shqiperi e bashkuar.

U kuptua orjentimi politik i studenteve te dhjetorit, kapje e sistemit politik nga mendesia komuniste, dhe nga bijte e tyre, por ata e perdoren dhe e shperdoruan kete fjali per tu pasurur ne menyren me te padrejte nga kjo klase politike femijenore.

Sa turp, sa turp.

Si nuk u ngopen te babeziturit. Ne fakt, kemi vite te tera, kemi muaj te tere qe te gjitha instituconet me te rendesishme dhe kryesore  te ketij vendi qe drejtohen nga mendesia e mburrjes se kush eshte me i forte, por kete e bejne me institucionet vendit, dhe nuk i kemi pare te bejne ndonje trimeri me familjet e tyre.

Ka ardhur koha qe shqiptaret te largohen prej tyre sa nuk eshte vone, shqiperia dhe shqiptaret per ta jane lecka, asgje tjeter.

Mjere shqiperi ne doren e kujt ke rene, te bagabondeve, hajduteve, te babeziturve, te pabeseve, krimineleve.

Te ropen shqiperi, kriminelet te ropen, te kane nxjerre si placke ne treg dhe gjithe bota po thote me shipetaret nuk behet.

Kjo eshte kohe e padrejte, nga njerez te padrejte, shqiperia duhet me patjeter te drejtohet nga nje klase njerzish qe kane ne gen vellazerine, dashurine, respektin, lirine e tjetrit, kuptojne demokracine dhe duan lartesimin kombetar te shqiperise.

Eshte e turpshme qe interesat e tyre personale i percjellin me tone te larta, bertitje, sharje, kercenime nga institucionet kushtetuese te shqiperise, kjo eshte nje padrejtesi qe ka ndodhur ne keto 30 vite.

Te gjitha keto fjale dhe veprime force jane mendime nacionaliste ekstreme qe mashtrojne shoqerine shqiptare here pas here, prandaj eshte koha te largohemi prej kesaj sjellje politike per pushtet personal./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Plas në Digitalb, stafi letër aksionarëve: Me detyrim të dalim në rrugë të madhe

Publikuar

-

Nga

Stafi i Digitalb, gati 80 drejtues në vite të kompanisë nëpëmjet një emaili në mbrëmjen e 14 Gushtit, i janë drejtuar aksionarëve të kompanisë, pas largimeve masive të filluara kohët e fundit nga Vjollca Hoxha, cna.al ka siguruar emalin e plotë.

Shumë emra të rëndesishëm, themelues dhe menaxherë të kompanisë po hiqen dhe po hidhen në rrugë me detyrim, shkruhet në emailin që stafi ka shpërndarë pë aksionarë e kompanisë.

Më poshte teksti i plotë dhe nje foto e emailit që qarkullon në Digitalb.

Përshëndetje aksionarë të DigitAlb-it!
Të gjithë ju që ju bashkuat ëndrrës së Tan Hoxhës për të ngritur Platformën që do bënte dhe vazhdonte revolucionin mediatik në Shqipëri e do ishte “URA” lidhëse e gjithë shqiptarëve!
ËNDRRËS që ne, stafi, I BESUAM dhe jetuam duke punuar për 15 VITE…
Po ju shprehim direkt shqetësimin tonë, për çfarë po ndodh në DigitAlb-in ku ne me vite punuam, sakrifikuam po edhe shijuam, se e kishim Familjen tonë!
Siç besojmë jeni në dijeni;
Që me ardhjen e Administratorëve të rinj të gjitha gjërat në DigitAlb nisën dhe vazhdojnë të ndryshojnë për keq në çdo aspekt.
Dhe këtë, s’ka mbetur njeri pa e ndjerë e pa e folur edhe në popull apo thënë ndryshe, klientët…
Plus kësaj, nisi një fushatë spastrimi “etnik” tek punonjësit, pa u bazuar në asnjë kriter profesional. Për më tepër; Heqje masive profesionistësh nga puna, pa mbështetje në asnjë strategji zhvillimi apo financiare, afatmesme apo aftgjatë, siç do duhej të funksiononte vërtet në një kompani e siç ndodh kudo në botë. Por mbi të gjitha e më flagrantja, pa asnjë vendimarrje tuajën si ‘Asamble e Aksionarëve’ të DigitAlb!
Mjafton të përmendim largimin e mbi 90% të Drejtorëve kryesorë të kompanisë, që bashkë edhe me kërkesat ULTIMATIVE për dorëheqje të menjëhershme deri edhe tek stafi ekzekutiv në bazë, arrijnë aktualisht në rreth 80 vetë!
Por ky spastrim po vazhdon dita ditës dhe fryma e pasigurisë që ka asgjësuar atë të familjaritetit që ekzistonte dhe e karakterizonte deri dje DigitAlb, shto këtu dhe uljet e rrogave në nivele ordinere, deri edhe tek shoferët, ka bërë që edhe ata të mbeturit ende momentalisht të jenë me CV në dorë, gati për të ikur sapo t’ju dalë alternativa e parë…
Tani, pavarësisht problematikave tuaja me ish-Administratorin, Albanin që gjithësesi për ne në ato vite ishte një lider; po me ne stafin ç’patët…?!
Tek e fundit të gjithë ne punonjësit e larguar deri më tani, që në fakt U PËRZUMË pa asnjë motiv mospërmbushjeje profesionale në gjithë këto vite pune, sakrifice e jete në DigitAlb, jemi gati 80 FAMILJE me gjithë peshat sociale që rëndojnë në Shqipëri. Si mundet që kështu befas, brenda ditës, të na kërkohet me detyrim të dalim në rrugë të madhe, ndërkohë që jemi familjarë me fëmijë për të rritur e shkolluar dhe kredi për të paguar…?!
Ka mes nesh nga ata që ishin të vetmit të punësuar nga pjesëtarët e familjes. Dhe tani s’janë më!
Me çfarë ta paguaj tani unë çerdhen e fëmijës tim?
Me çfarë ta paguajë ai tjetri qeranë e shtëpisë ku ka futur familjen apo ajo kolegia tjetër kredinë bankare, që tek e fundit i është miratuar me garancinë se punonte në DigitAlb?!
Ç’kusur kanë fëmijët tanë që tani s’mbajmë dot as premtimet që u kemi dhënë, edhe për shkollën e tyre…?!
Ça faji kemi që besuam tek ju?
Deri dje të gjithë ndiheshim krenarë në familjet tona sepse punonim në DigitAlb…
Deri dje në DigitAlb organizonim fushata bamirësie për familjet në nevojë…
Tani vetëm prej tekave të shfrenuara të një zonje, krejt ndryshe nga vizioni i themeluesit, DigitAlb ka arritur ne pikën që po nxjerr me radhë sa e sa familje në mes të rrugës, duke i detyruar të luftojnë deri për bukën e gojës!
Pse tani heshtni të gjithë dhe bëni sikur s’na njihni e as na keni parë kurrë?!
Kemi punuar per ju! Me vite! Me plot përkushtim!
Kishim investuar pasion e besim me punën tonë gjithë këto vite, duke refuzuar jo një herë edhe Oferta joshëse më të larta, pasi BESONIM në ëndrrën që po punonim të ndërtonim, në atë Platformë ku ju të gjithë jeni aksionarë, por jo pa përgjegjësi!
Po tani? Çfarë bëmë ne gabim, që pas gjithë atyre viteve punë, përkushtim e besim, nga ju aksionarë të merrnim këtë “shpërblim”…?!
Stafi i DigitAlb

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

KQZ u “mbyll derën” aleatëve të Bashës/ LSI: Nuk do të ndalemi

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dështoi pasi anëtarët e KQZ nuk u paraqitën, me përjashtim të kreut të saj, Klement Zguri. Duke qenë se nuk mund të ketë diskutime pasi nuk formohet kuorumi, mbledhja u anulua pa përcaktuar një datë tjetër se kur mund të mblidhet.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka i cili tha se mungesa është e qëllimtë dhe politike.

Caka tha se LSI-ja ditën e hënë do të sjellë kërkesën për regjistrimin në zgjedhjet lokale të 13 tetorit.

“Në respekt të dekretit të Presidentit për caktimin e datës së zgjedhjeve në 13 Tetor dhe afatit në 2 gusht, LSI, PR dhe PAA paraqitën kërkesën për fillimin e procedurave. 30 qershori u shfuqizua si datë zgjedhjesh nga Presidenti. Vetëm Kushtetuesja mund të shprehet për dekretin e Presidentit. Mungesa e anëtarëve është e qëllimtë, politike.

Dekreti i Presidentit është në fuqi dhe ne do të respektojmë parashikimet. Do të sjellim të hënën kërkesën për regjistrimin në zgjedhje. Kodi parashikon që KQZ-ja ka detyrimin të nisë procedurat dhe së pari duhet të merrte parasysh kërkesën. Në Kolegj? Do të ndjekim të gjitha hapat. Prevalon Kushtetuta mbi lejen e tyre vjetore” tha përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Teuta i ‘rrëmben’ Kukësit Stivi Frashërin

Publikuar

-

Nga

Ende s’është bërë zyrtare, por Stivi Frashëri do të jetë largimi i radhës te skuadra e Kukësit. Burime të sigurta pranë futbollistit bëjnë me dije për newsport.al që titullari i portës verilindore nuk do të vijojë më bashkëpunimin me nënkampionët.

28-vjeçari korçar preferon të ndërrojë ambient në sezonin e ri dhe të njëjtat burime tregojnë se është arritur akordi me “Djemtë e Detit”. Pra, në edicionin e ri futbollistik ai do të mbrojë katërkëndëshin e skuadrës së Bledi Shkëmbit.

Kujtojmë që “gardiani” i njohur është prej dy vitesh pjesë e Kukësit. Paraqitjet e tij me verilindorët kanë qenë relativisht pozitive, por shpesh herë nuk ka mundur t’i shpëtojë edhe kritikave.

Ka një CV të pasur pasi ka kontribuar me skuadra me emër si Flamurtari, Tirana, ndërsa është formuar te ekipi i Bylisit. Tashmë pritet të shihet se si do të vijojë aventura e tij e re në portën e durrsakëve.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: