Connect with Us

Nga biznesi i kromit, tek vila, dyqanet dhe apartamentet/ Sa i ka kushtuar Orjola Pampuri  buxhetit të shtetit?

Aktualitet

Nga biznesi i kromit, tek vila, dyqanet dhe apartamentet/ Sa i ka kushtuar Orjola Pampuri  buxhetit të shtetit?

Publikuar

-

Ish deputetja e PD Orjola Pampuri ka shkelur në Kuvend në vitin 2017 me një pasuri të konsiderueshme.

Sipas të dhënave që CNA.al ka marrë pranë ILDKPKI-së, ajo ka  deklaruar të ardhura si pedagoge pranë Universitetit Europian të Tiranës 700 euro, të ardhura si drejtore e klinikës së këshillimit psikologjik “UET Enterprise” 350 euro, të ardhura si pedagoge e jashtme pranë Universitetit të Tiranës, Fakulteti i Shkencave Sociale 120 000 lekë.

Gjithashtu ajo ka deklaruar me 5 apartamente dhe të paktën dy dyqane.

Sëbashku me bashkëshortin, i cili ka të ardhura dhe nga biznesi i kromit,  ajo deklaron një apartament në Tiranë, me sipërfaqe 127.4 m2, që kushton 55 000 euro, dy dyqane njërin  me sipërfaqe 36 m2 në vlerën 6.000.000 milion lekë dhe tjetri me sipërfaqe 46 m2, në Tiranë, blerë në vitin 2010, që ka kushtuar 75.000 euro, dyqan Apartament 51 m2, + 84 m2 verandë + 18 m2. Garazh dhe 4 m2 Depo, të blerë në dhjetor 2014, me vlerë 38.000 euro.

Pasuria e saj shkon dhe më tej me një apartament tjetër që  ka kushtuar 54.400 euro, garazh 700.000 lekë (te reja) dhe depo 140.000 lekë (te reja), apartament 39.21 m2, të blerë në vitin 2017 në shumën  16.900euro .

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë e ish deputetes Orjola Pampuri.

Viti 2017 (Deklarata fillestare)

Apartament 127.4 m2, Tiranë. Viti 2004. Burimi: 16 euro kursime. 1000.000 (të reja) dhuratë nga babai 1000.000 (të reja) dhuratë kunati 25.000 uro kredi. Në total 55.000 euro.

Dyqan, 36 m2. Viti 2009 Burimi: Të ardhura 6.000.000 milion lek te reja, nga aktiviteti i kompanise së kromit: “Shkembi shpk” Kraste/Bulqizë aksioner të plotë bashkëshortin. 8500 dollarë, të ardhura nga aktiviteti i shoqates së kujdesit onkologjik, bashkeshorti. viti 2006 deri 2009. 1.000.000 leke (te rcja). kredi konsumatore në vitin 2011, për shlyerje huaje. Në total, 60.000 euro.

Dyqan Apartament 51 m2, + 84 m2 verandë + 18 m2. Garazh dhe 4 m2 Depo. Dhjetor 2014. Burimi: Kredi: 38.000 euro. 100.000 lekë (të reja) kredi konsumatore, në vitin 2015, 15.000 euro kursime bashkëshortore,

Apartamenti ka kushtuar 54.400euro, garazhi 700.000 lekë (te reja) dhe depo 140.000 lekë (te reja).

Apartament 39.21 m2. Viti 2017 Burimi: Kursime (bashkëshortët) 16.900euro . Gjendje Cash: Burimi: Kursime (bashkëshortët), 300.000 lekë (të reja).

Shitje e një apartamenti, në Kavajë, 16.000 euro.

Paga si pedagoge e brendshme pranë “Universitetit Europian të Tiranës”  700 euro

Paga si drejtore e klinikës së këshillimit Psikologjik “UET Enterprise”, 350 euro.

Paga si pedagoge e jashtme pranë Universitetit të Tiranës, Fakulteti i Shkencave Sociale, Tiranë, 120.000 lekë (të reja) për një vit akademik.

Qera mujore e dyqaneve pronë e përbashkët bashkëshortore, 800 euro në muaj.

LEXO EDHE:  Gjykata e Lartë në duar të “sheikëve”/ Ardian Dvorani me pasuri marramendëse

Përkthime, libra, Psikologjik, 100.000 lekë (të reja), gjatë viti 2017.

Kredi, për blerje dyqani, fillon me 11.07.2014, kësti mujor 180 euro, 33000 euro.

Kredi për blerje shtëpie filluar me 30.12.2014, mbaron në vitin 2039, kësti mujor 220 euro. Shuma 36000 euro.

Bashkëshorti Apartament 39.21 m2, Viti 2017 Burimi: Kursime (bashkëshortët), vlera 16.900 euro.

Makina, Toyota Rav4, viti i prodhimit 2006,blerë në vitin 2014. Llogari Cash: Burimi. Kursime bashkëshortore, 900.000 lekë (të reja)

Llogari Cash, 300.000 lekë (të reja).

Llogari në depozitë bankare 16.000 euro. Burimi, nga shitja e një apartamenti në Kavajë.

Kredi për shtëpi,  33.000 euro.

Kredi për shtëpi  filluar me 11.07.2014,  mbaron ne vitin 2039. Kësti mujor 220 euro. Shuma 36.000 euro.

Viti 2017 (Deklarata vjetore)

Paga neto si Deputete e Parlamentit të Republikës së Shqipërisë 117,052.91

Pagesa peë Karburant 30,016.00.

Pagesa për telefon 17,000.00.

Komisione të përhershme mbledhje byroje 8,500.00

Dieta 37,625.00. Shuma neto e pagës 210,193.91.

Paga vjetore si pedagoge e jashtme pranë Universitetit të Tiranës, Fakulteti i Shkencave sociale 120.000.00

Kredi bankare Tiranë fillon në vitin 2014 deri në 2039: 500 euro shlyer, ndërsa pashlyer 68.600 euro.

Kredi bankare 1.000.000 lekë, Tiranë fillon më 2017 deri më 2024, shlyer 17.000 lekë, ndërsa 983.000 lekë.

Viti 2018

Vilë, sip; 130 m2, (gjysma e ndërtimit) e shkëmbyer pa asnjë detyrim shtese, me një apartament në Tiranë me regjistrim hipotekor dt.9.12.2004, në pronësi. Viti 2004, 127.4 m2.

Shkëmbim prone, pa vlerë shtese.

Apartament, me sip 51m2 dhe një verandë me sipërfaqen e nje verande prej 84 m2. Pas kërkesave në hipotekë, u mundësua, certifikata e plotë hipotekore. Ap.51m2 bashkëngjitur dhe verandë 84m2. Vlera 54.500 euro.

Garazh 18 m2. Pagesa nga kursimet dhe kreditë, blerë me 4.04.2014. Vlera  6000 euro.

Të ardhurat pranë Kuvendit të Shqipërisë si deputete (paga+dieta+karburant+telefon+mbledhje ne komisione parlamentare) në shumën 2 202 593 lekë.

Paga vjetore si pedagoge e jashtme prane Universitetit të Tiranës, Fakulteti i Shkencave sociale, në shumën 120.000.00 lekë.

Kredi, afatgjatë, mobilim+arredim shtëpie. Koha e shlyerjes:15 vite, këst nga 157 Euro. Marre me: 16.10.2018. Shuma 20.000 euro. Shlyer 314 Euro dhe pa shlyer, 19.686 euro.

Bashkëshorti, të ardhura nga paga si mjek 624 000 lekë.

Të ardhura nga qiraja e bar-kafes “Stokholm” dt.07.09.2015 me vlerë  9 600 euro.

Viti 2019

Të ardhura nga paga, Kuvendi i Shqipërisë për 335 201 lekë.

Kredi afatgjatë, mobilim+arredim shtepie. Koha e shlyerjes: 15 vite, këst mujor 157 Euro. Marrë me: 16.10.2018, tek “Alfa Bank”. Shuma 20.000 euro. Shlyer, 314 Euro dhe pa shlyer 19 372 euro.

Bashkëshorti, të ardhura nga paga si mjek 104 000 lekë.

Të ardhura nga qiraja e bar-kafes “Stokholm” dt.07.09.2015 me vlerë, 1 600 euro./CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Spastrimet në drejtësi nisin në fillim të nëntorit/ Më 27 tetor mbyllet rekrutimi i stafeve

LEXO EDHE:  Buxheti i shtetit pritet të arkëtojë 23.5 mln euro

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Gjykata e Lartë në duar të “sheikëve”/ Ardian Dvorani me pasuri marramendëse

LEXO EDHE:  Fluturimet e shpeshta të Veliajt jashtë vendit/ PD kërkon hetimin e të ardhurave

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: