Connect with Us

Kush i dogji mandatet e opozitës dhe ku po shkon PD-ja?!

Aktualitet

Kush i dogji mandatet e opozitës dhe ku po shkon PD-ja?!

Publikuar

-

Pas pesë muajsh betejë, përplasje, akuza dhe molotov, ditën e djeshme Shqipëria mbajti zgjedhjet për pushtetin vendor.

Por ndërkohë kemi dy fytyra. Atë të zgjedhjeve që u zhvilluan dhe atë të Lulzim Bashës, i cili shpalli fitoren.

Por, kemi edhe një reagim nga ndërkombëtarët, i cili e çoi PD-në nga një “bishë”, në një “lepur”. Dhe gjithçka duket se fillon me djegien e mandateve dhe largimin e opozitës nga parlamenti, dhe reagimi i ndërkombëtarëve. Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por edhe partnerëve të tjerë europianë të Shqipërisë.

Gjithçka fillon tek vendimi i Lulzim Bashës për të djegur mandatet dhe për të thënë se nuk kishte më punë në parlament dhe duke dalë nga sistemi.

Veproi njëlloj si një ekip futbolli që braktis ndeshjen dhe bashkë me tifozët shkon në tribunë për të parë ndeshjen, ku më poshtë pala tjetër vazhdon e bën gola 10, 11, por kjo s’ka rëndësi, sepse kundërshtari e ka fituar në tavolinë ndeshjen.

Gjithçka fillon tek dalja nga parlamenti dhe djegia e mandateve. Dhe për këtë fakt, duhet të ketë përgjegjësi, të cilat nuk fillojnë vetëm tek Lulzim Basha, por duhet parë edhe përtej tij. Sepse Lulzim Basha është ai që është dhe këtë e dinë të gjithë. I paaftë, i papeshë në politikë dhe i pabesueshëm për shqiptarët. Një pazarxhi i vogël dhe një dështak i paepur.

Këtë e panë të gjithë, kur tha se zgjedhje me Edi Ramën kryeministër nuk do të kishte, por zgjedhjet u mbajtën dhe Edi Rama vijon të jetë kryeministër.

Dhe përtej Lulzim Bashës, koka duhej të ishte kthyer tek politikanët e vjetër të PD-së dhe tek aleatët e saj . Pa e drejtuar gishtin, por duke kërkuar të paktën përgjegjësinë.

Ish-kryeministri Sali Berisha, kreu i PD, Lulzim Basha

A ka qënë dakort Sali Berisha me djegien e mandateve, ish-kryeministri i vendit, ish-kreu i PD-së dhe lideri historik i demokratëve?

Ai e ka thënë publikisht se e ka pranuar këtë vendim, por a ka qënë ai pjesë e këtij vendimi? A ka folur? Sepse Berisha e mban mend shumë mirë se cili ka qënë raporti i OSBE-ODIHR-it në vitin 1996, kur socialistët i braktisën zgjedhjet. Edhe atëherë ndërkombëtarët i akuzuan socialistët së shkatërruan procesin zgjedhor dhe nuk e pranuan daljen e tyre nga sistemi. Pra, një precedent ishte.

Le të shkojmë më tej. Kur e kanë pranuar bojkotin ndërkombëtarët?

Sali Berisha ka qënë kryetar i PD-së dhe sa herë që opozita bënte bojkot, gjithmonë beteja e ndërkombëtarëve ishte që palët të kthehen në parlament, që beteja bëhej aty.

Mund të “rraheshe”, mund të humbisje, por duhet të qëndroje aty, derisa kundërshtari të ishte më i dobët dhe të fitoje.

LEXO EDHE:  Gjekmarkaj “degjeneron” Bashën/ Jo serioz, drejtues i keq

A mund të pranohet që të mos ketë folur për djegien e mandateve Dashamir Shehi, një politikan karriere, prej 30 vitesh në politikë. E në rast se ka qënë pro, duhet të pranojë dështimin edhe ai, bashkë me Lulzim Bashën. Në të kundërt, duhet të ishin ndarë nga ky akt, ose duhet të mbajë përgjegjësi sot, ashtu si edhe Sali Berisha.

Nuk i falet Monika Kryemadhit djegia e mandateve. Nuk është një politikane e re, por është një politikane karriere.

Nuk i falet as vetë Lulzim Bashës, në qoftë se ka qënë vendim personal i tij.

Por ata duhet ta ndajnë me të dhe të mbajnë përgjegjësi, ashtu sikundër Lulzim Basha.

Kjo për politikanët që kanë eksperiencë. Përfshirë këtu edhe Fatmir Mediun, që ka edhe lidhje të forta ndërkombëtare dhe sillet si një njeri me talent të veçantë për të njohur senatorë, ambasadorë, etj.

Të paktën këta emra që ne përmendem më lart, nuk e dinin se cilat do të ishin pasojat e djegies së mandateve?

Vajtja tek arbitri për të gjykuar një ndeshje, ku t’i nuk do të hyje në fushë, kjo është aventura e radhës e Lulzim Bashës, në bashkëpunim me shumë të tjerë, të cilët sot nuk mund të dalin dhe të thonë se “ne nuk kemi qënë dakort dje”.

Pse nuk u ndanë nga Lulzim Basha dje, nëse nuk ishin dakort, por e çuan opozitën në këtë situatë?

Tashmë ka ardhur koha për një reflektim të fortë, jo vetëm ndaj Lulzim Bashës, por edhe ndaj çdo kujt tjetër që e mbështet. Dhe në heshtje, çdo gabim, faj dhe përgjegjësi e pranon ndoshta në parim në kurriz të demokratëve, të shkatërrimit të PD-së, dhe të atyre militantëve që sot dergjen burgjeve, të braktisur nga Lulzim basha, i cili sot turpësisht shpall fitore një humbje. Shpall sot fitore disfatën më të madhe historike të opozitës.

Sot, PD-ja nuk do të ketë më asnjë bashki, ashtu siç nuk do të ketë më deputetë, pas vendimit për djegien e mandateve. Por, duhet të kënaqet me disa kryepleq fshatrash, apo Avokaten e Popullit, që e ka zgjedhur nga familja.

Kush mban përgjegjësi në këtë moment? A duhet analizë dhe reflektim konkret për këtë moment, për të korrigjuar gjithçka ka ndodhur?

Në të kundërt nesër do të jetë shumë vonë./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Gjekmarkaj “degjeneron” Bashën/ Jo serioz, drejtues i keq

LEXO EDHE:  Zgjedhjet Lokale: Nisin ngociatat PS-LSI

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

 

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  “Injorantë dhe me shenja marrëzie”/ Ngjela “zbulon” katër persona që urrejnë Shqipërinë

LEXO EDHE:  Ish-kreu i PD-së “kap mat” Grida Dumën/ Pse merresh me politikë, kur nuk ia ke idenë

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: