Connect with Us

Kjo shenjë do ketë probleme të mëdha këtë muaj/ Ja çfarë ka parashikuar astrologia Meri

Aktualitet

Kjo shenjë do ketë probleme të mëdha këtë muaj/ Ja çfarë ka parashikuar astrologia Meri

Publikuar

-

Astrologe Meri Shehu ishte e ftuar sot tek “Rudina” ku dha parashikimin e muajit korrik për të gjitha shenjat e horoskopit me një renditje nga shenja me më pak fat tek ajo me më shumë fat. Meri njoftoi se këtë muaj do kemi një eklips diellor dhe një hënë të re që do na bëjë më emocional. Por problem do jetë kthimi i kundërt i Mërkurit i cili do i bëjë gjërat më të vështira dhe këtë muaj të rrëmujshëm. Lexoni më poshtë parashikimin nga shenja me më pak fat tek ajo me shumë fat nga Meri.

12.Peshqit janë në këtë pozicion sepse Merkuri i kundërt i ngatërron pak në jetën e përditshme. Do kenë stres, lodhje, arrogancë dhe probleme me punën. Do jetë një muaj i lodhshëm, i ngatërruar. Kujdes me çështjet personale. Do kene një emocion më të madh. I japin fund nje lidhjeje që i ka lodhur. Financat nuk janë shumë pozitive. Në shëndet do kenë problem, do harxhojnë më shumë energji sesa duhet. Ngatërresat do i bëjnë nervoz.

11.Dashi duhet të ishin shumë mirë këtë muaj por i dalin papritur disa komplikacione pas datës 19 në çështje familjare dhe në çështjet e karrierës. Hëna e plotë i tregon Dashëve një rënie të papritur në disa çështje të rëndësishme të karrierës së tyre. Dashuria do jetë bukur këtë muaj. Financat do shkojnë mirë dhe në shëndet do jenë mire.

10.Bricjapi kanë një muaj të çuditshëm, do kenë kërkesa shumë të larta dhe pritshmëri të larta. Pas datës 9 korrik Mërkuri i vonon pritshmërië e tyre apo premtime që i kanë bërë të tjerët. Pas datës 19 fillojnë futen në probleme me veten sesi i kanë hartuar planet. Deri në datë 30 nuk do jenë shumë në formë. Në dashuri do futen në relacione serioze me fejea, martesa por mund të kenë edhe ndarje. Pritshmëritë janë të mëdha në financa por ka vonesa.

9.Binjakët do kenë plane, projekte, energji. Duhet të kenë kujdes financat të cillat fillojnë lëkunden. Do kenë ulje-ngritje të humorit. Në planet e tyre do dalin pengesa nga data 9 deri në datën 19. Dashuria është në ritme të mira. Do arrijnë sukses me pak vështirësi. Financat do jenë të diskutueshme.

8.Ujori do kenë një muaj antagonist, do kenë partneritete të rëndësishme, do jenë shumë të lidhur me punën. Do rregullojnë problemet e punës, të tentojnë të bëjnë kontrata dhe marrëveshje. Mos harxhojnë energji me një punë që nuk kanë marrë gjë deri tani. Në dashuri do jenë mistik. Financat do i kenë mirë nëse menaxhojnë antagonizmat. Kujdes me shëndetin.

LEXO EDHE:  FMN paralajmëron për rritje të moderuar ekonomike

7.Luani kanë një muaj të fuqishëm, do kenë besim, do riskojnë në biznes dhe në jetën personale. Do kenë dashuri të madhe, të plotë. Jeta private e tyre do jetë e fuqishme. Në çështje ekonomike do kenë probleme nga data 9 deri në datën 19. Duhet të jenë të vëmendshëm. Shëndetin do e kën problematik, nuk do jenë në formë për të realizuar punët e tyre dhe do ndihen të mërzitur.

6.Gaforrja do fillojnë fuqishëm me planet e tyre, do i bëjnë realitet. Fillojnë një cikël të ri. Diçka përfundon dhe hapet diçka e re. Do kenë peripeci të çuditshme, s’duhet të bëjnë kontrata, t’i planifikojnë mirë gjërat para datës 19.

5.Virgjeresha do kenë plane jot ë deklaruara por do kenë një strategji të fuqishme. Do bëhen lider nëse arrijnë të kontrollojnë energjinë e tyre dhe të mos bëjnë gabime. Do jenë të suksesshëm port ë tregojnë vëmendje. Do rikthehen njerëz nga e kaluara. Duhet kujdes sepse rikthimi i njerëzve nuk mund të jap diçka të mirë. Në dashuri do jenë pasionant.

4.Demi kanë një muaj shumë të rëndësishëm,  e fillojnë me projekte familjare. Nëse arrijnë të stabilizojnë do evitojnë sherre dhe probleme. Nga data 9 deri në datën 19 të jenë të kujdesshëm me çështjet familjare dhe pune. Most ë invëstojnë më shumë se ç’duhet. Most ë marrin vendime shumë të rëndësishme. Do kenë flirte por jo lidhje. Njerëz nga e kaluara do rikthehen. Financat nuk do jenë të qëndrueshme. Do kenë fitime por jo të qëndrueshme.

3.Akrepi do merren me karrierën. Nëse tentojnë të bëjnë diçka në lidhje me punën duhet ta bëjnë tani gjatë verës. Do merren me çështje që kanë të bëjnë me jashtë, lidhje, njohje. Do kenë edhe komplikacione, kthime mbrapsht, gjendje emocionale të ndryshueshme. Financat do jenë mirë, do marrin ndonjë dhurim por do kenë edhe detyrime që do i lodhin.

2.Shigjetari do kenë energji pozitive do bëhen produktiv. Do kenë marrëveshje të mira. Çështjet ekonomike do ecin shumë mirëpor mund të kenë edhe ulje-ngritje. Të merren me projekte dhe gjëra që duan t’i bëjnë. Do marrin një lajm shumë të mirë ekonomik.

1.Peshorja do kenë aleanca, mbështetje, qëllime të fuqishme. Do marrin forcë drejtuese. Do kenë finalizime shumë të mira në çështje karriere. Do kenë propozim, fejesë, martesë. Në planet e tyre do dali gjithmonë një njeri që do i vonojë por gjërat do jenë mirë./ Burimi Xing.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Nuk  reziston dot askush/ Këto janë shenjat më joshëse të zodiakut

LEXO EDHE:  Grindje, romanticitet dhe martesë, ky është horoskopi i dashurisë për 2018-ën

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Zot të botës/ Shenjat e horoskopit që kanë në dorë pushtetin

LEXO EDHE:  Jeta e këtyre shenjave të horoskopit do të ndryshojë në 2019

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: