Kanceri i prostatës/ Ja si mund ta zbuloni që në fazat e para – CNA
Connect with us

Kuriozitete

Kanceri i prostatës/ Ja si mund ta zbuloni që në fazat e para

Publikuar

-

Studiuesit zbulojnë se meshkujt me gjene të sapo zbuluara kanë mesatarisht 11 herë më shumë gjasa të kenë tumore agresive sesa pacientët e kancerit të prostatës pa gjenet.

Zbulimi i fundit tregon se janë 17 gjene që rrisin shanset për të zhvilluar kancerin e prostates, ndërkohë që ne dimë gjashtë të tilla. Por është një zbulim i madh britanik që premton të përmirësojë diagnozën e kancerit të prostatës.

Çështja është se këto 17 gjene shtesë, të cilat në thelb rrisin shanset e transportuesve që të zhvillojnë sëmundjen, e bëjnë më të lehtë për të identifikuar rrezikun. Zbulimi do të thotë se ka tani 23 gjene që mund të identifikohen në një spit të thjeshtë ose test gjaku.

Instituti i Kërkimit të Kancerit në Londër shqyrtoi ADN-në e 1,281 njerëzve me kancer të prostatës dhe 1,160 burra të shëndetshëm.

Studimet në Londër tregojnë se burrat që mbajnë një nga mutacionet janë mesatarisht tre herë me më shumë gjasa për tu prekur nga kanceri i prostatës sesa meshkujt që nuk e bëjnë këtë.

Dhe disa nga mutacionet u japin burrave një rrezik të dhjetëfishtë. Studiuesit zbuluan se meshkujt me katër prej gjeneve të zbuluara rishtazi ishin mesatarisht 11 herë më shumë të ngjarë të kishin tumore agresive sesa pacientët e kancerit të prostatës pa gjenet.

Për një nga mutacionet gjenetike, rreziku i kancerit agresiv u rrit 70 herë. Njerëzit me rrezik të lartë do të monitorohen nga afër, me skanime të rregullta MRI për të kontrolluar për shenjat e tumoreve.

Në meshkujt që kanë kancer të prostatës, i njëjti test mund të identifikojë ata me sëmundjen më agresive, duke siguruar trajtim të shpejtë kur rrezikohet jeta dhe duke shpëtuar njëkohësisht mijëra nga trajtimi i panevojshëm.

Rreth 47,000 meshkuj janë diagnostikuar me kancer të prostatës në Britani të Madhe çdo vit dhe 11,800 vdesin prej tij. Nëse kanceri qëndron brenda prostatës, shpesh është më mirë të mos ofrohet trajtim fare, por të përdoret qasja e “shikimit dhe pritjes”.

Megjithatë, mjekët aktualisht nuk kanë asnjë mënyrë për të treguar se cilët njerëz janë më në rrezik. Për shkak të kësaj mungese prove të besueshme, mijëra njerëz me kancer të hershëm të prostatës e kanë panevojshme kirurgjinë, radioterapinë dhe kimioterapinë çdo vit.

Udhëheqësi i studimit Prof Ros Eeles tha: “Burrat mund të marrin një diagnozë pa e ditur se si mund të ndikojë kjo sëmundje, por në të ardhmen një test mund të nxjerrë ata që kanë gjasa të preken nga një prej sëmundjeve më agresive dhe kanë nevojë për trajtim intensiv”.

Dr. Mattheë Hobbs i Kancerit të Prostatës në Mbretërinë e Bashkuar, i cili ndihmoi në financimin e studimit, tha se gjetjet “mund të luajnë një rol vendimtar në reduktimin e vdekjeve”.

Kuriozitete

Cila është shprehja që ju përshtatet sipas shenjës së horoskopit? Zbulojeni këtu

Publikuar

-

Dashi – “Jam zotëruesi i fatit tim. Jam kapiteni i i shpirtit tim” (William Ernest Henley)

Demi – “Ajo që nuk të vret, të bën më të fortë” (Friedrich Nietzsche)

Binjakët – “Një ditë e kaluar pa qeshur, është një ditë e çuar dëm” ( Charlie Chaplin)

Gaforrja – “Në fund vetëm 3 gjëra kanë rëndësi: Sa shumë ke dashur, sa me bujari ke jetuar, dhe sa në paqe i lë të shkojnë gjërat që nuk janë për ty” (Buddha)

Luani – “Dashuria jote më bën të fortë, urrejta më bën të pa ndalshëm (Ronaldo)

Virgjëresha – “Nuk ke jetuar sot, nëse nuk ke bërë diçka, për dikë që nuk mund të ta kthejë” (John Bunyan)

Peshorja – “Kur të ndalosh së prituri që njerëzit të jenë perfekt, do fillosh t’i pëlqesh për atë që janë” (Donald Miller)

Akrepi – “Të jesh burri më i pasur në varreza, nuk më intereson mua. Të shkosh në krevat çdo natë me shpresën se ke bërë diçka, kjo më intereson” (Steve Jobs)

Shigjetari – “Udhëto sa më shumë të mundesh, sa më larg të mundesh. Jeta nuk është për të jetuar në të njëjtin vend”

Bricjapi – “Ty të është dhënë jeta; është detyra jote të gjesh diçka të bukur në të, nuk ka rëndësi sa e vogël është” (Elizabeth Gilbert)

Ujori – “Qëllimi në jetë është t’i ndihmojmë të tjerët. Dhe nëse nuk i ndihmojmë dot, të paktëm mos t’i lëndojmë” (Dalai Lama)

Peshqit – “Gjëja më e bukur që mund të provosh, është të duash dhe të të duan” (Moulin Rouge)

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Nëse doni të kaloni një makth, shikoni këtë film”/ Traileri miliona dollarësh “masakrohet” nga publiku

Publikuar

-

U mendua se do të ishte filmi i vitit, por të gjithë fansat e filmit “Cats” u zhgënjyen vetëm nga traileri i tij. Për çudinë e të gjithëve, ndjekësit në rrjet betohen se s’kanë parë gjë më të tmerrshme, pavarsisht milionave të investuara në të.

Një mori artistësh të famshëm pjesëmarrës në film si Taylor Swift, James Corden, Jennifer Hudson, Idris Elba, Jason Derulo, Judi Dench nuk arritën ta bënin trailerin tërheqës për sytë e publikut, që shpresonte se ai do të ishte filmi i vitit.

Ishte Taylor Swift, aktorja kryesore, ajo që publikoi në profilin e saj në Instagram trailerin por ndjekësit e kanë detytuar të bllokojë komentet për shkak të gjërave që kishin shkruar.

Madje, në “Twitter” kanë nisur të bëhen ‘meme’ me trailerin, i cili duket se është kthyer në kryefjalën e ditës.

“Nëse dikush dëshiron të kalojë një mankth sonte, le të shikojë trailerin e “The Cats”, ndërshkimi ynë për filtrat e snapchatit.”, shkruhet në një nga memet më të ripostuara.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Sa i saktë është aplikacioni “FaceApp”/ Ja çfarë thonë ekspertët

Publikuar

-

Disa ditë më parë aplikacioni “FaceApp” i cili tregonte si dukeshin njerëzit të plakur dhe me rrudha , pushtoi rrjetet dhe shumë persona të famshëm u bënë “pre” e tij.

Aplikacioni u bë aq i përhapur sa përveç mediave më të rëndësishme, u përmend nga politikanë të ndryshëm, të cilët e quajtën një mënyrë ruse për të vjedhur të dhënat private të perëndimorëve, e madje u kërkua që të nisë një hetim nga FBI.

Por pyetja që mundon këdo është se sa i saktë mund të jetë parashikimi?

Për të vërtetuar këtë janë testuar foto të vjetra në të shihet se si kanë ndryshuar personazhet që e kanë përdorur.

Më poshtë janë disa raste të tilla.

Në foton e parë është aktori anglez, Sir Ian McKellen, në rini. Në foton e dytë është vjetrimi nga Faceapp. Në foton e tretë është si është plakur vërtet.

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending