Connect with Us

Nga Mero Baze/ Ilir Meta tani është Maduro ynë

Aktualitet

Nga Mero Baze/ Ilir Meta tani është Maduro ynë

Publikuar

-

opinion nga mero baze

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian kanë injoruar aktet jurdike të presidentit Ilir Meta, që ç’dekretoi zgjedhjet e 30 qershorit dhe ridekretoi një date të re zgjedhjesh, pa asnjë perspektivë për t’u zhvilluar. SHBA dhe BE kanë bërë thirrje për zgjedhje më 30 qershor dhe kanë kërkuar nga opozita të tërhiqen nga thirrjet dhe frymëzimi për dhunë. Këtë thirrje e kanë përsëritur thuajse gjithë shtetet kryesore të BE.

I zemëruar me SHBA dhe Bashkimin Europian, presidenti Ilir Meta, ka bërë ironi me thirrjen e tij publike për qetësi, ndërkohë që ka shtuar paralajmërimet, se në datë 30 qershor, Shqipëria do përgjaket.

Në takime të mbyllura me diplomatë, ai ka paracaktuar si përgjegjëse për dhunën e mundshme, qëndrimin e SHBA ndaj zgjedhjeve, ndërsa ka bërë të ditur se është i vendosur të japë data të tjera dhe nëse zgjedhjet nuk zhvllohen më 13 tetor, duke bërë të qartë strategjinë e mbajtjes së hapur të krizës përmes zyrës së Presidentit.

Prej votimit nën presion të reformës në drejtësi më 2016, si kryetar Parlamenti dhe më pas si President, ai ka pasur në kokë planin për destabilizimin e vendit, para se të stabilizohej reforma në drejtësi.

Presidenti i vendit dhe Sali Berisha prodhuan krizën, me qëllim që të merrnin një pazar për reformën. Perëndimi është i vetëdijshëm për këtë gjë. Ai nuk mbështet Edi Ramën, por ka kuptuar se kriza po provokohet për të dështuar reforma. Ndaj po këmbëngulin tek stabiliteti politik, deri në mbyllje të reformës.

Dhe për këtë u është dashur të hyjnë në betejë me presidentin e Republikës.

Mungesa e perspektivës në rrugëzgjidhjet që ofron Presidenti dhe qëndrimi i tij, dukshëm u qëllimshëm për rëndimin e situatës, ka shtyrë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Europian të pranojë si ligjore zgjedhjet e 30 qershorit, bazuar në vendimin e Kolegjit Zgjedhor dhe të presin Gjykatën Kushtetuese për të vendosur për fatin juridik të Presidentit.

LEXO EDHE:  Nga Mero Baze/Veting-u, në duart e “antireformës”

Por ajo që është e qartë politikisht, është se SHBA dhe Bashkimi Europian, nuk i njeh më aktet juridike të Presidentit dhe po mbështet një proces bazuar tek ligjshmëria e verifikuar nga Kolegji Zgjedhor.

Qëndrimi i zotit Palmer dhe qëndrimi i sotëm i BE e OSBE e kanë kthyer praktikisht Ilir Metën, në Maduron shqiptar, duke mos  e njohur më si President dhe duke injoruar aktet e tij. Dhe kjo tani është e ilustrueshme në çdo detaj, jo vetëm në qëndrimin që SHBA e BE mbajnë ndaj tij, por dhe në qëndrimet që ai mban ndaj tyre.

Ende pa u transmetuar e plotë intervista e zotit Palmer, shtypi i Ilir Metës dhe këshilltarët e rrethit të ngushtë të tij, filluan të shpallin Palmerin, agjent serb dhe vazhdojnë ta konsiderojnë SHBA e BE, si kancelari të mbushura me antishqiptarë, që duan t’i bien më qafë shqiptarit Ilir Meta.

Shqipëria prej sot ka praktikisht në zyrën e presidentit një rrogtar, të cilit i binden rojet e sigurisë dhe administrata e Presidencës, por që është në konflikt me qeverinë e Shqipërisë, Parlamentin e saj, SHBA, BE dhe çdo gjë tjetër që e bën një President, institucion legjitim dhe të respektuar.

Ai është sot më shumë se i shkarkuar. Ai është i izoluar dhe i ndëshkuar paraprakisht për aktet e tij politike, që prodhuan krizën më të rëndë të historisë së Shqipërisë.

Ai është praktikish Maduro ynë, Presidenti që nuk pranon shumicën në vend, dhe që i ka shpallur luftë SHBA dhe BE, duke ndëshkuar rëndë popullin e tij.

Krahasimi çalon vetëm në një pikë. Ky nuk ka ushtri, pushtet apo territor ku qeveris. Republika e tij nuk ka qytetarë, por bordero rrogtarësh. Ndaj dhe nuk e marrin aq seriozisht, por e injorojnë. Thjeshtë bëjnë sikur nuk e dëgojnë dhe shikojnë çfarë bën.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. someone

    29 Qershor, 2019 at 12:01 pm

    Ndersa ky fare gazetaruci eshte nje nder qenefet tona! Ky qe thoshte qe i biri i Rames nuk eshte i Rames, tani i eshte futur me llape pjates ku ka vjelle me pare!
    Turp edhe per kete portalin tuaj!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Si u bë deputet çuni skandaloz i Fahriut me dollarët e Ilir Metës

LEXO EDHE:  Si u bë deputet çuni skandaloz i Fahriut me dollarët e Ilir Metës

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Si u bë deputet çuni skandaloz i Fahriut me dollarët e Ilir Metës

LEXO EDHE:  Mero Baze jep detaje per zhdukjen e Remzi Hoxhes/Meqe Berisha ben sikur nuk mban mend

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: