Connect with Us

Horoskopi i ditës, 29 qershor 2019

Aktualitet

Horoskopi i ditës, 29 qershor 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Sado qe te mundohen t’ua prishin planet sot ju te dashuruarve, nuk kane për t’ia dale dot mbanë. Ju do jeni te pandashëm nga partneri dhe tejet bashkëpunues. Beqareve do ju ecin gjerat ashtu si ata kane dashur dhe zemra do ju mbushet plot e përplot. Ne planin financiar duhet te tregoheni te matur edhe sikur situata te jete e kënaqshme. Duhet te mendoni edhe për te nesërmen.

DEMI 21. prill – 21. maj

Do kaloni momente shume te veçanta gjate kësaj dite dhe do doni te mos shkëputeni asnjë çast nga partneri juaj. Sado intriga t’iu bëjnë te tjerët nuk do ja dalin dit t’iu ndajnë. Beqaret do jene tejet te interesuar për një person dhe do ndihen gati për te hedhur hapa te mëdha me te. Financat ka mundësi te përmirësohen fale një shpërblimi te madh qe do iu jepet për punën e bere.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Dite rutine ka për te qene kjo e sotmja për ju te dashuruarit. Nuk do keni aspak imagjinate te bëni diçka ndryshe dhe shpesh do jeni te mërzitur. Beqaret do ndihen me te çliruar për te dale neper takime, megjithatë mundësitë sot nuk do jene te mrekullueshme. Ne planin financiar gjerat do jene me mire se me pare. Do ndiheni me shume fat dhe do arrini te grumbulloni para.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Te nxitur nga Merkuri do i shtoni dozat e fantazisë ne çift sot dhe do e bëni atmosferën edhe me interesante. Gjithçka do ketë me shume shije se me pare. Beqaret nuk do kenë me dyshime për atë qe duhet te bëjnë dhe do veprojnë me bindje te plote. Priten goxha ndryshime. Me financat duhet te jeni vigjilentë. Kryejini shpenzimet e domosdoshme dhe bëni kujdes me shpenzimet e qejfit.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Nëse jeta juaj ne çift ka qene delikate këto dite, mundohuni qe sot te tregoheni me tolerante, me largpamës dhe me te matur. Plutonin do e keni ne krah. Beqaret do bien ne dashuri me një persin qe e kane mik prej vitesh. Mire është qe te gjejnë momentin e duhur për te bere deklarata. Sektori i financave nuk do jete aspak i keq. Do dini mire si ta menaxhoni situatën.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Do jeni shume kërkues dhe shume strike me partnerin tuaj gjate kësaj dite. Kjo gjë do e përkeqësojë marrëdhënien mes jush dhe mund te linin edhe debate. Dita e beqareve ka për te qene shume normale dhe pa ndonjë te re mbresëlënëse. Ne planin financiar, te nxitur mjaft nga Marsi, do rrezikoni shume. Për fat te mire gjithçka do ju ece sipas planeve dhe nuk do rrënoheni.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Dite pozitive ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do bashkëpunoni gjate gjithë kohës me atë qe keni ne krah dhe shume shpejt do merrni edhe një vendim te rëndësishëm. Beqaret do joshin gjate gjithë kohës dhe shume shpejt do e ndryshojnë edhe statusin e tyre. Do ju duhet thjesht te bëjnë edhe pak durim. Ne planin financiar do jete mire te parashikoni çdo gjë para se te hidhni hapa.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Nëse shihni qe marrëdhënia juaj me partnerin nuk është aq e forte sa keni ëndërruar, mundohuni te bëni çdo përpjekje për ta përmirësuar atë. Me vullnet te mire do mund t’ia dilni mbanë. Beqaret duhet te tregohen te arsyeshëm ne çdo moment pasi po bene gabime do vuajnë për një kohe te gjate. Ne planin financiar mos ndërmerrni shume rreziqe vetëm për ta ndryshuar statusin.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Sot do i qëndroni tej mase besnike atij qe keni ne krah dhe nuk do tundoheni nga asgjë. Marrëdhënia ne çift do jete për t’u adhuruar. Beqaret do kenë një dite interesante dhe me njohje te reja, por jo te gjithë do mund te hedhin hapa te sigurta drejt një lidhjeje serioze. Financat mos i lini pas dore. Ne çdo moment mbajeni situatën nen kontroll qe te mos lindin probleme me pas.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Jeta juaj ne çift do jete e jashtëzakonshme sot. Dashuria qe keni për njeri-tjetrin do i kaloje te gjitha pengesat dhe për asnjë çast nuk do ndiheni keq. Beqaret do mund te realizojnë një takim mjaft interesant, i cili mund te shndërrohet shpejt edhe ne diçka me tepër. Financat do mbrohen ne çdo moment nga Urani. Gjendja do vije vetëm duke u përmirësuar nga dita ne dite.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Dita e sotme nuk ka për te qene aspak rutine. Gjate gjithë kohës do e mbani ndezur zjarrin e pasionit dhe kënaqësitë do jene te forta. Beqaret nuk do tërhiqen aspak nga aventurat kalimtare, përkundrazi do bëjnë te pamundurën për te filluar sa me pare një lidhje serioze e te qëndrueshme. Me shpenzimet do keni probleme te mëdha nëse nuk mateni para se te shpenzoni.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Merkuri do kujdeset tej mase për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Gjate gjithë kohës do mbizotërojë harmonia dhe mirëkuptimi. Beqaret nuk do e kërkojnë me ngulm ndryshimin e statusit te tyre, por ne momentin qe me pak do e presin do ju ndodhe diçka e magjishme. Financat mbajini gjithë kohës nen kontroll sepse shume shpejt do ju nevojitet te kryeni pak me tepër shpenzime.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 22 qershor 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 20 shkurt 2020

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 26 shkurt 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 8 tetor 2017

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: