Connect with Us

Horoskopi ditor/ Dashuria dhe financat, Paolo Fox tregon si do të jetë kjo ditë për ju

Aktualitet

Horoskopi ditor/ Dashuria dhe financat, Paolo Fox tregon si do të jetë kjo ditë për ju

Publikuar

-

Dashi

Parashikohet një ditë mjaft interesante dhe pozitive për të lindurit e kësaj shenje. Këshillohet që të mos i lini mundësitë që t’iu ikin nga duart, pasi mund të ndërmerrni një rrugëtim të ri. Kjo edhe në sajë të ndërhyrjes së ndonjë miqësie, ku do ju jepet dorë në sferën profesionale. Edhe në fushën e ndjenjave do të ketë rikuperim.

Demi

Pritet që të përballeni me probleme të natyrës ekonomike. Shpenzime të shumta, edhe të papritura, do të dëmtojnë portofolin tuaj, duke e gjetur veten në vështirësi lidhur me menaxhimin e financave. Bëni kujdes në raport me familjarët dhe stimuloni dialogun, në mënyrë që të shmangni keqkuptimet.

Binjakët

Duhet të mundoheni që të bindni veten se ndonjëherë mbyllja e një kapitulli është zgjedhja e duhur për tu ndjerë më mirë, edhe në sferën profesionale. Mundohuni që të shikoni drejt së ardhmes. Në sferën sentimentale do të ketë përmirësime, mjafton që ti kushtoni më shumë rëndësi dashurisë.

Gaforrja

Do të ndiheni të lodhur, sidomos në sferën profesionale. Jo çdo gjë do të ecë siç ju dëshironi, përkundrazi ka disa çështje pezull të cilat kanë nevojë për sqarim dhe për shkak të tyre do të ndiheni nervoz. Mundohuni që të kërkoni ndihmë.

Luani

Kjo e shtunë nuk do ju gjejë aspak në humor, ku do të dominojë lodhja. Keni nevojë që të pushoni më shumë, ndaj mundohuni që të bëni vetëm gjërat e domosdoshme. Shmangni përplasjet dhe diskutimet. Nëse mundeni shtyjini për ditë tjetër problemet dhe diskutimet, edhe nëse kanë të bëjnë me sferën sentimentale.

Virgjëresha

Parashikohet një ditë rikuperimi në raport me të mëparshmet, ndonëse ka ende një situatë stresuese me të cilën duhet të përballeni. Do të ndiheni të lodhur fizikisht dhe mendërisht dhe kjo gjë do ju bëjë disi nervoz. Mundohuni që të relaksoheni.

Peshorja

LEXO EDHE:  Të fiksuar pas  vuajtjes / Këto shenja e kanë të pamundur të dalin nga lidhjet toksike

Ju pret një e shtunë pozitive, gjatë së cilës mund të merrni lajme të bukura, të cilat mund të kenë të bëjnë me sferën profesionale. Edhe sa i takon ndjenjave, situata do të jetë më e mirë, mjafton që të mos fiksoheni pas të kaluarës dhe historive të cilat tashmë kanë përfunduar.

Akrepi

Kjo ditë do të jetë e mbushur me stres. Do të ndjeni lodhje fizike dhe mendore, ndaj mundohuni që të gjeni mënyrën për të qenë në formë. Mos lejoni që të pushtoheni nga disa kujtime, pasi është momenti që të shikoni përpara dhe të bëni projekte të reja për të ardhmen.

Shigjetari

Këshillohet që gjatë kësaj fundjave të jeni të kujdesshëm në çdo drejtim. Shmangni sforcimet fizike! Edhe sa i takon ndjenjave duhet të jeni të kujdesshëm, pasi do të ketë probleme dhe ju nuk do të ndiheni aspak rehat. Bëni mirë që të reflektoni para se të flisni.

Bricjapi

Ju pret një e shtunë interesante! Ky fund qershori do të favorizojë të gjithë ata të cilët duan që të jetojnë larg një të kaluare të vështirë. Takimet e reja sentimentale, mund të jenë mjaft të rëndësishme.

Ujori

Do të përballeni me disa vështirësi gjatë kësaj dite, në raport me të tjerët. Edhe në dashuri situata nuk paraqitet e mirë, ashtu sikundër në sferën profesionale duhet të tregoni më shumë durim.

Peshqit

Këshillohet që të tregoheni të matur me fjalët që do të thoni. Nuk do të mungojnë polemikat dhe problemet, ndaj bëni mirë të merrni masa. Ju presin orë të cilat duhen jetuar me më shumë kujdes./Burimi:noa.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Miq për kokë/ Këto janë shenjat më besnike të zodiakut

LEXO EDHE:  Nuk ua ha qeni shkopin/ Këto janë shenjat më intuitive të zodiakut

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Ja si i thyejnë zemrat  shenjat e horoskopit

LEXO EDHE:  Këto janë kombinimet më të papërshtatshme të zodiakut

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: