Connect with Us

“Si një atak në zemër”/ As shkencëtarët nuk i shpjegojnë dot dhimbjet e menstruacioneve

Life Style

“Si një atak në zemër”/ As shkencëtarët nuk i shpjegojnë dot dhimbjet e menstruacioneve

Publikuar

-

Gratë në gjithë botën çdo muaj përjetojnë dhimbje të tmerrshme për shkak të menstruacioneve por deri më tani askush nuk ka arritur të japë një arsye pse ndodh kjo në trupin e grave.

John Guillebaud, profesori i njohur i shëndetit riprodhues në University College London, ka thënë për “Quartz” se dhimbjet menstruale janë po aq të dhimbshme dhe të mëdha sikurse një atak në zemër.

“Kemi arritur të krijojmë robotë të cilët kryejnë operacione të vështira, por ende nuk mund të qetësojmë dhe t’u japim një shpjegim dhimbjes së periodave”.

LEXO EDHE:  Më pak stres në punë, më mirë për zemrën

Gjithashtu edhe Richard Legro, nga Penn State College of Medicine, thotë:

“Është një pyetje një milionë dollarëshe që me të vërtetë nuk e kuptojmë.Nuk është se ka shumë trajtime për dhimbje të tilla.”

Mund të përdorni kontraceptivë për të qetësuar këto dhimbje, por mos harroni që ato kanë efekte anësore të padëshirueshme.

 

Burimi:https://www.cosmopolitan.co.za/health-fitness/period-pains-confirmed-doctors-painful-as-heart-attack/?fbclid=IwAR0NFbG-yyswVimqn4PTwwQJ6ysjF5mMyfIMbQgKr9LnuzmYLEs0e0_sFRw

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“S’ka njeri të të zëvendësojë”/ Çiljeta merr suprizën e veçantë nga i biri

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja Çiljeta Xhilaga është nënë e një djali që e ka quajtur Fernando.

Shpesh ajo ka treguar se ka një lidhje të veçantë me të. Së fundmi, këngëtarja ka marrë një surprizë të këndshme nga i biri, të cilën e ka ndarë dhe me ndjekësit në Instagram.

Vogëlushi i ka lënë mamasë së tij një pusullë të ngjitur në frigorifer, në të cilën ka shkruar fjalët më të ëmbla për këngëtaren.

LEXO EDHE:  Këto janë shenjat që jep trupi juaj para atakut kardiak

LEXO EDHE:  Fier/ Atak në zemër, ndërron jetë në burg, akuzohej për abuzim me mbesën

“Është dora jote që më përkëdhel çdo natë, është zëri yt që më qetëson, është trupi yt që ngrohtësi më fal. Dua të të kem pranë, deri kur dita të agojë. Ti për mua je gjithçka në këtë botë e s’ka njeri të të zëvendësojë. Ti për mua je gjithçka e për ty gjithmonë do të kem nevojë”, janë fjalët që ka shkruar vogëlushi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Trup perfekt, Hygerta Sako i mahnit të gjithë me format e saj

Publikuar

-

Nga

Hygerta Sako njihet si një nga moderatoret më të spikatura të sportit në Shqipëri, ku përveç moderimit tërheq vëmendjen edhe për linjat e saj perfekte trupore.

Prezantuesja e “Rubrika Sportive” në “Rtsh”, i ka magjepsur ndjekësit e saj në “Instagram” së fundmi. Hygerta ka postuar një foto nga plazhi, teksa po kalon pushimet.

Ajo që tërheq menjëherë vëmendjen janë linjta e saj trupore, kjo edhe për faktin se shpesh bukuroshen e “Rtsh” e kemi parë të bëjë palestër. Pikërisht në foton ku shfaq linjat e saj edhe reagimet kanë qenë të shumta, sigurisht pozitive.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

E nxehtë dhe tejet provokuese/ Abiagail Ratchford tërbon rrjetin me format “bombë”

Publikuar

-

Nga

E nxehtë dhe tejet provokuese/ Abiagail Ratchford tërbon rrjetin me format “bombë”

Abigail Ratchford është një nga modelet më seksi të ekranit. Përveç modele ajo është dhe një aktore shumë e zonja.

Gjithashtu ka pozuar për marka shumë të njohura. Abigail është mjaft e ndjekur në rrjetet sociale ku eksopozon format e saj bombastike.

Modelja numëron më shumë se 9.1 milionë ndjekës në Instagram me të cilët ndan fotot e saj më të nxehta. Për më tepër shihni galerinë me fotot më të nxehta të Ratchford./ CNA.al

LEXO TE PLOTE