Connect with Us

Prokurorët e skandaleve/ SPAK dështon ende pa u ngritur

Aktualitet

Prokurorët e skandaleve/ SPAK dështon ende pa u ngritur

Publikuar

-

Ngritja e Strukturës së Posaçme Antikorrupsion, është kthyer në kryefjalën e politikanëve, të cilët kërcënojnë njëri tjetrin me hetime.

Njëherësh SPAK-u shihet dhe si shpresë nga qytetarët, të cilët duke dëgjuar politikanët, janë në pritje të drejtësisë, për ata që i kanë zhvatur dhe rrënuar.

Procedurat për ngritjen e kësaj strukture kanë nisur dhe tashmë janë  përcaktur datat për intervistimin e kandidatëve-prokurorë që kanë aplikuar për në SPAK.

Deri këtu apo edhe deri në përfundim të procesit gjithçka konsiderohet proceduriale.

Por, a duhet patur shpresë tek SPAK-u, kur dihet se të njëjtët prokuror i kemi pasur më herët dhe s’kanë bërë gjë.

Për SPAK-un, nuk do të vijnë prokurorë të huaj, këta që kemi pasur janë.

Janë pikërisht prokurorët që kanë dështuar të hetojnë krimin dhe korrupsionin e njerëzve me pushtet dhe tashmë synojnë SPAK.

E reja për ta në këtë strukturë është se do të paguhen më shumë, pra taksat tona, do vijojnë të shkojnë për përmirësimin e luksit të tyre, por  jo të pritet, që ata të bëjnë namim.

Namin do e kishin bërë se nuk iu kanë munguar ligjet, por, ose kanë qenë të korruptuar, ose janë shndërruar në lepuj, ose kanë patur lidhje me politikën, ose kanë qenë të paaftë dhe pas gjithë këtyre “ose-ve” Shqipëria ndodhet, sot në ditët e saj më të zeza, me politikanët më të inkriminuar në Evropë.

Thënë më qartë , thjesht d0 të jetë një strukturë e re, por përmbajtja nuk do të ndryshojë.

Nuk ka Vetting që do i ndryshojë, duke pasur parasysh se disa nga kandidatët që kanë kaluar këtë proces, janë të zhytur në skandale.

Dhe falë lidhjeve me politikën po qëndrojnë në sistemin e drejtësisë.

Vettingu si lojë e politikës

LEXO EDHE:  Çudit pasuria e çiftit të prokurorëve "vip"/ Vilë luksoze dhe orë mbi 10 mijë dollarëshe

Nga data 8-12 korrik do të merren në intervistë, 22 kandidatët-prokurorë, që kanë aplikuar për në SPAK.

Në fakt pjesë e listës ishte edhe prokurori i Krimeve të Rënda Eugen Beci, por ai u shkarkua vetëm pak ditë më parë.

Pjesa më e madhe e kandidatëve, për të mos thonë të tërë, janë prokurorë nga Krimet e Rënda.

Deri më tani 8 prej, konsiderohen se kanë kaluar Vettingun, pasi nuk janë ankimuar.

Ata janë prokurorët Arben Kraja, Behar Dibra, Dritan Prençi, Edvin Kondili, Eneid Nakuçi,Enkelejda Millonai, Manjola Kajana dhe Vladimir Mara.

Ky i fundit, nëse pretendohet drejtësi, duhet të ankimohet nga Komisioneri Publik, madje të nxirret jashtë sistemit të drejtësisë. Mara, lakohet si gogël e politikës, që përdoret për ndere dhe favore  të ndryshme.

Për më tepër, duke pasur në duar dosjen hetimore 184, ai ka amnistuar nga hetimet kunatin e tij që doli në përgjime, bashkë me zyrtarët e tjerë socialistë. Një prokuror me integritet do të kërkonte të paktën falje, por politika duket se e ka siguruar se nuk do të largohet nga drejtësia.

Me Vladimir Marën në SPAK, kuptohet se çfarë drejtësie presim.

Dy nga kandidatët që e kanë kaluar Vettingun , por që janë ankimuar nga Komisioneri Publik janë Besnik Muçi dhe Donika Prela.

Edhe me skandalet e këtyre të dyve, SPAK-u, në vend që të jetë institucion drejtësie do të shndërrohet në institucion ku prodhohet krimi dhe korrupsioni dhe jo ku luftohet.

Ndërkaq kandidatë të tjerë për SPAK që presin procedurat e Vettingut, janë  Altin Dumani, Anita Jella, Anton Martini,Besim Hajdarmataj, Doloreza Musabelliu, Dorina Bejko, Elida Kaçkini, Elizabeta Imeraj, Enkeleda Xhengo, Klodian Braho, Maksim Sota dhe Ndini Tavani./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. z

    28 Qershor, 2019 at 12:56 pm

    CNA eshte kthyer ne altorporlantin e prishur te Saliut! Urime debile!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Ish-sigurimsi i KLP në hetim/ Prokuroria “çon” Sheshin në Ministrinë e Brendshme

LEXO EDHE:  Çudit pasuria e çiftit të prokurorëve "vip"/ Vilë luksoze dhe orë mbi 10 mijë dollarëshe

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  “I rrënuari” i Krimeve të Rënda në SPAK

LEXO EDHE:  Zgjedhja e kreut të KLP-së/ PD: Provë e kapjes së drejtësisë

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: