Connect with Us

“Edhe meshkujt do preken”/ 10 filmat më të bukur të kinemasë që duhet t’i shikoni patjetër

Kuriozitete

“Edhe meshkujt do preken”/ 10 filmat më të bukur të kinemasë që duhet t’i shikoni patjetër

Publikuar

-

Disa njerëz nuk preken aq lehtë nga filmat romantikë ose ato që trajtojnë një histori të dhimbshme. Por “BrightSide” ka listuar një sërë filmash që do të bëjnë edhe meshkujt të qajnë.

Më poshtë do të zbuloni 10 filmat më të bukur dhe më të dhimbshëm në historinë e kinemasë.

 

Hachi: A Dog’s Tale

Skenaristi Lasse Hallstrom në qendër të këtij filmi ka vendosur figurën e qenit dhe të zotit të tij i cili ndërron jetë. Hachi njihet si qeni më i famshëm në botë dhe pasi pronari i tij ndërroi jetë ai nuk e pranoi kurrë këtë fakt. Ai shkoi tek stacioni i trenit ku e priste për 9 vite derisa u gjend i pajetë nga kalimtarët.

 

The Green Mile

Romani i Stephen King u kthye në film gjatë vitit 1999 dhe në qendër të tij ka një burrë me ngjyrë i cili akuzohet për vrasjen e dy vajzave. Ai është i dënuar me vdekje dhe gjatë shpalljes së vendimit, gjyqtari vë në dyshim fajësinë e tij.

My Name Is Khan

Filmat indianë zakonisht janë plot kërcime dhe këngë, por ky bën përjashtim. Ky film që prek befasisht tregon historinë e Rizwan Khan, i cili vuan nga sindroma ‘Asperger’. Ai bën një udhëtim në të gjithë Amerikën dhe më pas kthehet tek dashuria e tij, por ajo nuk është më aty. Gruaja e kishte lënë pas sulmit terrorist të11 shtatorit, kur komuniteti musliman nisi të paragjykohej drastikisht. Gjatë udhëtimit, ai fiton zemrat e njerëzve me dashamirësinë e tij, natyrën paqësore dhe sinqeritetin.

Schindler’s List

Historia e Oscar Schindler, një biznesmen i suksesshëm dhe anëtar i partisë naziste, i cili shpëtoi jetën e mbi një mijë hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ky film është realizuar në nder të tij dhe trajton me dhimbje historitë e hebrenjve.

LEXO EDHE:  Pse meshkujt paguajnë për seks?

Rory O’Shea Was Here

Bota e Michael, që vuan nga paraliza cerebrale, kthehet me kokë poshtë kur një pacient i ri, Rory, i bashkohet qendrës së personave me aftësi të kufizuara. Ky film tregon se si nje shtëpi të sëmurësh di të shijojë jetën deri në pikën e fundit.

Life Is Beautiful

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Guido dhe djali i tij dërgohen në një kamp përqendrimi për hebrenjtë. Babai duke dashur të shpëtojë jetën e djalit të tij i thotë atij se kjo është një lojë kukafshehti dhe nëse do shpëtojë në fund ka një çmim të madh. Djali beson në historinë e babait të tij dhe fillon të fshihet me mjeshtëri në një kasolle për të mbetur gjallë.

Seven Pounds

Ben Thomas nuk mund të harrojë një aksident me makinë, ku shtatë vetë, përfshirë të fejuarën e tij, vdiqën për shkak të neglizhencës së tij. Për të rregulluar gabimin e tij ai vendos të japë organet e tij jetësore për njerëzit e sëmurë.

Million Dollar Baby

Maggie është një vajzë e cila ëndërron të bëhet bokisere. Për të realizuar ëndrrën e saj ajo kërkon ndihmën e një trajneri të vjetër, i cili me dëshirën e tij më të madhe pranon ta mbështesë. Pavarësisht përpjekjeve të saj maksimale Maggie nuk arrin te fitojë, për shkak të një arsyeje dramatike.

Gladiator

Luftëtari i madh Maximus do të bëhej trashëgimtari i fronit të perandorisë romake. Pasi lajmi u përhap djali i perandorit romak e dënon me vdekje, por Maximus shpëton për bukuri. Pas kësaj ai bëhet gladiator dhe përgjatë filmit ka shumë momente kulminante.

Burimi:https://brightside.me/wonder-films/10-movies-that-make-even-men-cry-332860/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Fotot-Investigimi gjatë pandemisë/ Sa të pastër janë hotelet? Gazetarët shokohen nga ajo që gjejnë

Publikuar

-

Nga

Pandemia e koronavirusit na ka mësuar se pastërtia dhe higjena është tepër thelbësore për të shmangur infektimin.

Vendet si hotelet duhet të marrin seriozisht situatën e Covid-19 dhe pastërtinë, duke marrë parasyshse jeta e njerëzve varen nga kjo.
Një emision televiziv në SHBA bëri një investigim në hotel për të parë nëse ndërrohen çarçafët apo jo.

LEXO EDHE:  “Jam 49 vjeç dhe jam e lodhur, që meshkujt…”, Jennifer Lopez jep mesazhin e fortë

LEXO EDHE:  “Jam 49 vjeç dhe jam e lodhur, që meshkujt…”, Jennifer Lopez jep mesazhin e fortë

Ata stampuan logot e tyre që mundtë shiheshin vetëm në dritën ultra violet. Por sipas investigimit pastërtia në disa hotele mungonte dhe kur u kthyen çarçafët nuk ishin zëvendësuar apo larë. Për më tepër ju ftojmë të ndiqni galerinë e mëposhtme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Foto-E rrallë/ Aeroplani i vjetër shndërrohet në një shtëpizë fantastike për pushime

Publikuar

-

Nga

Foto-E rrallë/ Aeroplani i vjetër shndërrohet në një shtëpizë fantastike për pushime

Një aeroplan që në shikim të parë mund të mos duket vendi ideal për pushime, por me disa ndryshime, mund të bëhet një suitë e mrekullueshme për muaj mjalti.

Sipas mediave të huaja,një aeroplan i viteve 50-ta, nga Electric Canberra, u shndërrua në një shtëpizë komode për dy persona, me pamje të mrekullueshme në fshatin Somerset.

Vila quhet “The Sky Cabin”, dhe është vendi i përsosur për një ëeekend romantik.
Pronari i kabinës, Dan Harring, e bleu pjesën e përparme të aeroplanit në Bristol në vitin 2018.

LEXO EDHE:  Pse meshkujt paguajnë për seks?

LEXO EDHE:  “Jam 49 vjeç dhe jam e lodhur, që meshkujt…”, Jennifer Lopez jep mesazhin e fortë

Në hyrje të vilës, është një zonë e shtruar me një tavolinë dhe karrige, të cilat janë të pozicionuara në mënyrë të përsosur për të parë perëndimin e diellit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Të shtrirë në mes të rrugës gjysmë të zhveshur/ Britanikët shfrenohen 3 muaj pas karantinës

Publikuar

-

Nga

Të shtrirë në mes të rrugës gjysmë të zhveshur/ Britanikët shfrenohen 3 muaj pas karantinës

Pas 3 muajsh karantinë, britanikët i kanë thyer të gjitha rregullat duke përfunduar në rrugët e qytetit gjysmë të zhveshur dhe të dehur.

Britania i është rikthyer normalitetit duke bërë që shumë të rinj të rinisin të frekuentojnë pubet dhe restorantet deri në orët e vona.

Pamjet e publikuara nga mediat e huaja tregojnë se të rinjtë kanë bërë nëj jetë të shfrenuar, ku shumica e vajzave shihen të shtrira në mes të rrugës nga pirja e tepërt e alkoolit.

LEXO EDHE:  Meshkuj mësoni këto gjëra

LEXO EDHE:  Meshkujt e estradës shqiptare që janë bërë bashkë për hite

Forcat e policisë kanë kryer arrestime dhe siç do t’i shihni në fotot e mëposhtme, po ndihmojnë disa prej të rinjve të cilët janë në gjendje të keqe për shkak të alkoolit./CNA.al

LEXO TE PLOTE