Connect with Us

Denoncimi/ Bashkia jep leje ndërtimi, familjes i rrezikohet banesa

Aktualitet

Denoncimi/ Bashkia jep leje ndërtimi, familjes i rrezikohet banesa

Publikuar

-

Bashkia Shkodër ka dhënë një leje ndërtimi për një pallat 6 katësh, në lagjen “Qemal Stafa”., por firma ndërtuese nuk ka zbatuar distancën e ndërtimit në lidhje me pronat kufitare, përkatësisht me pronën e familjes Pelingu. Pas interesimit të Fiks Fare kjo bashki pezullon punimet duke dalë në konkluzionin se firma ka ndryshuar projektin.

Në Fiks Fare u ankua familja Pelingu ku ngjitur me shtëpinë e tyre tre katëshe po ndërtohet një pallat 6-katesh me leje të miratuar nga Bashkia Shkodër. Por pallati në fjalë nuk ka respektuar distancën e ndërtimit duke u afruar shtëpisë së tyre vetëm një metër larg dhe duke mos u respektuar distanca atyre ka filluar shtëpia tu prishet. Muret kanë marrë krisje gjithashtu edhe në fasadën e jashtme të shtëpisë ka rënë suvaja. Familjarët tregojnë se shtëpinë e kanë me të gjitha dokumentet si edhe truallin po ashtu dhe i janë drejtuar bashkisë për mos respektimin e distancës së firmës ndërtuese , por askund nuk kanë gjetur zgjidhje. Distanca e pallatit që po ndërtohet nga shtëpia e familjes Pelingu është aq sa të kaloj një njeri në këmbë, pra edhe më pak se një metër distancë.

Fiks Fare iu drejtua Bashkisë Shkodër me një kërkesë për të kuptuar se si ishte dhënë kjo leje ndërtimi dhe a po e respektonte firma distancën që duhet të ketë më kufitarët. Në përgjigjen e saj drejtuar Fiksit Bashkia Shkodër shprehet se janë respektuar distancat për lejen dhe është largësia që parashikohet në ligj. Sipas bashkisë distanca minimale e lejuar e ndërtimit nga kufiri i pronës duhet të jetë e barabartë me numrin e kateve mbi tokë plus një metër. E thënë ndryshe distanca e këtij pallati 6- katesh duhet të ishte larg banesës së familjes Pelingu 4.3 metra në katin përdhe dhe 7 deri në 9.2 metra në katin e pestë.

Pas interesimit që Fiks Fare pati në Bashkinë Shkodër për këtë problem, pas disa kohësh familjes Pelingu i mbërrin një tjetër shkresë nga bashkia. Ndryshe nga sa kjo e fundit u shpreh për Fiks Fare , në shkresën e dytë ajo i drejtohet familjes se bashkia ka bërë verifikime dhe objekti 6- katesh ka aplikuar online për ndryshim projekti. Në këto kushte kjo bashki është shprehur se kjo kërkesë e firmës është në shqyrtim e sipër, por nga ana e saj u pezulluan punimet. U desh ndërhyrja e Fiks Fare që bashkia të bënte verifikime dhe të pezullonte punën e firmës së ndërtimit ./ Top Channel/

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi: Drejtori makinën e shkollës ja ka dhënë gruas

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar drejtorin e një shkolle në Durrës që sipas qytetarit dixhital makinën e shkollës ja ka dhënë gruas.

Postimi i plote i Berishes:

Drejtori i shkolles se mesme profesionale ben te lumtur nusen me nje makine te shkolles.
Akuzohet per vjedhje dhe shperdorime te tjera.

Lexoni mesazhin e mesuesit dixhital. sb

Zoti berisha pershendetje.jam nje mesues qe jap mesim ne shkollen profesionale beqir cela durres.doja te ndaja me ju dhe me publikun disa mangesi te qellimshme ne kete shkolle.kjo shkolle qe nxjerr nxenes profesionist qe i sherbejne tregut te punes ne shqiperi dhe jashte saj .ka 3 vite qe drejtohet nga nje drejtor z fatmir merkuri i cili eshte nje militant i partise socialiste qe nuk ka arsim perkates per kete fetyre ose me sakt nuk e ka mbaruar akoma shkollen e larte.eksperienca e tij ne arsim eshte 0.ai u vu ne detyre pasi sherbeu si ushtare i betuar i Vangjush Dakos .puna e tij e meparshme ka qene shiste kepuce ne tregun e durresit.keto vite ai e ka kthyer kete shkolle ne baze te partise socialiste.ku ka punesuar ne vende te mesuesve profesionist militante partie pa arsimin perkates dhe pa njohuri ne lenden qe ato japin mesim.kuptohet vet sa te pregatitur po dalin nxenesit keto vitet e fundit.nje tem tjeter eshte vjedhja e fondeve qe vijne per kete shkolle .posi asaj i duhet nje baze materiale e konsiderueshme per cdo vit shkollor.keto materiale qe blihe i ngarkohen mrsuesve te praktikes me 6 apo 8 fishin e vleres reale.domethene nje kif kamje makine nga 23.000 leke tereja vjen ne shkolle me nje vlere 90. 000 leke te reja .keto manipulime apo vjedhje sido qe te quhen.ai i kryen me magazijeten e shkolles dhe me ndrejtoren Z M Zh dhe keto te dyja militante ke partise socialiste.pervec ketyre te larte permendura drejtori i shkolles ka nxjerr n ga shkolla nje makine golf 5 dhe ja ka dhene ne perdorim nuses se tij.gje qe absolutishte nuk lejohet.nje sasi e konsiderueshme nafte dhe benzine duhet te vije ne shkolle.por tollonat shiten rruges .shume mesues te lidhur me drejtorine kryejne mit marrje nxenesve per te kaluar klasen.etj me respekte doktor dhe te lutem anonim .besoj ky mesazh nuk do bjeri ne vesh te shurdher.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Makina përplas këmbësoren/ Në gjëndje të rëndë 47-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë  ka ndodhur ditën e sotme  në “Patos fshat”.

Një mjet tip “Audi” ka përplasur këmbësoren A.M 47-vjeçe.

Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendngjarja.

Mësohet se A.M ndodhet në gjëndje të rëndë në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE