Connect with Us

Kryebanditi dhe kryehajduti President/ Në burg prokurorët që aministuan “Ilirin e floririt”

Aktualitet

Kryebanditi dhe kryehajduti President/ Në burg prokurorët që aministuan “Ilirin e floririt”

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta, është zgjuar sot në panik. Që në orën 8 të mëngjesit ai është shfaqur në konferencë për mediat, duke akuzuar Komisionin Qendror të Zgjedhjeve dhe Kolegjin Zgjedhor që rrëzuan vendimin e tij.

Në fakt ai nuk duket i shqetësuar për rrëzimin e vendimit të tij, por për arsyen, se pas gjithë këtij kaosi ku është zhytur vendi e pret burgu.

Ngritja e SPAK-ut dhe BKH i ka futur të dridhurat Metës dhe bashkëshortes së tij Monika Kryemadhi, duke bërë kështu që selia e Presidencës të kthehet në selinë e LSI-së dhe të opozitës joparlamentare.

Duke përdorur kaosin, krizën politikën kryebanditi i politikës shpreson t’i shpëtojë drejtësisë dhe të mos japë llogari për vjedhjen e pasurisë së popullit.

Nën petkun e Presidentit, Meta po tenton që ta mbajë drejtësinë larg tij, shkruan CNA.al.

Sot e tha copë, se deri në vitin 2022 nuk ka çfarë ti bëjë askush.

“Ky institucion nuk i përket Ilir Metës, por Republikës, nuk do të bjerë kurrë, nga ky institucion do të fillojë ringritja e Republikës, Shqipëria nuk do të kthehet në koloni. Bashkë do të jemi këtu deri në 24 korrik të 2022”, tha sot Meta në konferëncën për media.

Në fakt, në burg duhen çuar prokurorët që e kanë amnistuar nga hetimet, duke bërë që kryehajduti sot të jetë në krye të Presidencës, dhe duke kërcënuar se nuk do ta lëshojë atë.

Iliri i bllokut të zi dhe i 200 mijë eurove, ka guximin e bën moral, në një kohë që duhej të ishte pas hekurave.

Iliri i floririt të Krrabës

Vite më parë në tunelet e sigurisë në Krrabë u vodhën rreth 280 kg ar. Në atë kohë Qeveria kryesohej nga Ilir Meta dhe tunelet e Krrabës konsideroheshin ndër më të sigurtat, në ruajtjen e thesarit të shtetit.

Ishte Partia Demokratike në atë kohë që denoncoi vjedhjen e floririt të Krrabës, mirëpo alarmi i i dhënë nga selia blu, u quajtën sulme politike dhe asgjë më shumë.

Hetimet për këtë ngjarje nuk zbardhën kurrë sasinë e floririt të vjedhur në Krrabë, por organi i akuzës në atë kohë u mjaftua me arrestimin e disa banorëve të zonës.

Në vitin 2000, Sali Berisha në atë kohë President,  akuzonte kryeministrin e atëhershëm Ilir Meta si shkaktarin e kësaj vjedhje shtetërore.

“Nëqoftëse dikush mendon tu vjedhë shqiptarëve floririn dhe të laj duart si ponc pilati, gabon shumë rëndë, ka bërë llogaritë shumë të gabuara. Kërkoj me insistim dorëheqjen e Ilir Metës”,  ka deklaruar në atë kohë Berisha.

LEXO EDHE:  “Kushtetuta nuk është një copë letre”/ Meta bën thirrje për një politikë demokratike

Por ndaj Metës dhe bashkëshortes së rij, gishti akuzues drejtohet për pasurinë e përfituar nëpërmjet korrupsionit.

Nëse Prokuroria, ishte e paaftë, apo e ndikuar politikisht dhe nuk e hetoi Metën në lidhje me zhdukjen e floririt të Krrabës, për pasurinë duhej ta kishte bërë një gjë të tillë.

“Zhdukja” e vilës në Gjirin e Lalzit

Vila luksoze e Ilir Metës në Gjirin e Lalzit u bë publike në një emision televiziv.

Me një hapësirë  2000 m2 oborr me ullinj dhe palma, të cilat për shkak të madhësisë së tyre ishin transportuan me helikopter, Monika Kryemadhi dhe Ilir Meta krenoheshin me pasurinë që dyshohet se është vënë me paratë e vjedhura nga populli.

Në brendësi të vilës kishte 11 tualete, madje njëri ishte specifik për nevojat personale të maces.

Ndërsa mobilimi i vilës kishte kushtuar mbi 400 mijë euro. Mirëpo menjëherë pas transmetimit të emisionit pamjet e vilës u zhdukën dhe tani nuk ekzistojnë askund.

CNA.al ka bërë një vëzhgim të pasurisë, së Kryemadhit që nga vitit 2003 deri në vitin 2018, ku vërehet se deklarimet e saj pranë ILDKPKI-së, kanë dhe njëfarë hije dyshimi, pasi nëse i shikojmë me kujdes, duket se vila e famshme në Gjirin  e Lalzit ka avulluar.

Pasi në lidhje me banesën dy katëshe me sipërfaqe 317 metra katror në Gjirin e Lalzit, nuk ka të dhëna të qarta se çfarë ka ndodhur.

“Kontratë sipërmarrje me kompaninë Lura shpk, pa vlerë të specifikuar, për një apartament me sip. totale 317.33 m2”, kështu deklaron Kryemadhi pranë ILDKPKI-së.

Çifti Meta-Kryemadhi, kanë tentuar të fshehin të zhdukin vilën me 11 banjo në Gjirin e Lalzit, vilën e prezantuar nga vetë Kryemadhi tek Sonila Meço.

Por, sado që të fshihen dokumentet vila është  aty, por prokuroria ka qenë edhe është inekzistente përballë Metës.

Nëse SPAK-u do të funksionojë ashtu siç thuhet, fillimisht brenda këtij institucioni nuk duhet të jenë ata prokurorë që kanë amnistuar Metën nga hetimet dhe së dyti duhen hetuar e çuar në pranga të njëjtët.

Vetëm në këtë mënyrë Meta dhe banditët e tjerë si ai do të vihen para drejtësisë./CNA.al

Shitën pasurinë për t’i shpëtuar burgut/ Meta-Kryemadhi, zhdukën vilën në Gjirin e Lalzit dhe miliona euro

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Titi

    25 Qershor, 2019 at 10:33 pm

    I votuar nga Rilindja e Edi Rama.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Çfarë e tremb Edi Ramën në zgjedhje?

LEXO EDHE:  Dhënia e nështetësisë Kryepeshkopit Janullatos/ Ish-ministri i Jashtëm i Greqisë letër Metës

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Venecia kundër Metës/ Alibeaj: Presidenti ka lindur me këmishë

LEXO EDHE:  12 vite në burg/Del i pafajshëm dhe përfiton 500 mijë usd

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: