Investime fiktive në Durrës/ Sakollari: Ata që kanë vjedhur do të paguajnë – CNA
Connect with us

Aktualitet

Investime fiktive në Durrës/ Sakollari: Ata që kanë vjedhur do të paguajnë

Publikuar

-

Kandidatja e BINDJES DEMOKRATIKE për bashkinë e Durrësit, Zj. Valbona Sakollari ka folur “pa doreza” përsa i përket investimeve të mëdha që po bëhen në Durrës duke thënë se vlera e tyre është rritur fiktivisht, cilësia është e dobët dhe se funksionarët e papërgjegjshëm do të paguajnë për papërgjegjshmërinë e tyre.

“Projekti i ujësjellës-kanalizimeve që zonja përmendi që është një projekt 41 milion euro i qeverisë shqiptare. Për dijeninë tuaj dhe tonën, ky projekt është firmosur në kohës e qeverisjes së Sokoll Olldashit, kur ai ishte Ministër i Transportit. Pra ishte projekt i asaj qeverie, është mbrojtur në Vjenë nga drejtori i Ujësellës-Kanalizimeve Durrës në atë kohë, pra nuk është një projekt i ri. Madje është një projekt që është nisur me 32 milion euro, por qeveria aktuale dhe me bashkpunim të qeverisjes lokale e ka shtyrë projektin dhe e ka çuar vlerën në 41 milion euro. Projekti duhet të ishte gati, sot jeni të gjithë dëshmitarë që në Durrës akoma nuk ka ujë edhe pse janë shtuar 8-9 milion euro më teper në këtë projekt të një kontrate të para 6 viteve.

LEXO EDHE:  Bindja Demokratike dërgon në Kolegj Zgjedhor ankimet për 30 qershorin

Ky problem do zgjidhet duke kërkuar së pari, ku kanë shkuar fondet sepse këto fonde duhet të dalin për t’u vënë në shërbim të qytetarëve. Një tjetër vjedhje që i është bërë këtij projekti, zonja nuk i tha orët, por i di shumë mirë. Projekti ishte planifikuar për 24 orë ujë të pijshëm dhe tashmë po tentojnë për ta shitur 18 orë kur t’i vijë momenti, 6 orë ujë më pak do të keni sepse paratë kanë shkuar diku tjetër. Do monitorohet me patjetër ky lloj procesi.

Unë mendoj se kjo zgjidhet duke i bërë njerëzit të paguajnë për papërgjegjshmëritë e tyre. Kjo është a-ja. Për sa kohë në Shqipëri papërgjegjshmëria nuk ndëshkohet, kushdo që bënë një krim, një keq menaxhim dhe vazhdon të qëndrojë në pozicionet që është nuk mund të zgjidhet parimisht problemi. Pra ku janë fondet ku kanë shkuar e të përgjigjet ai që ka për t’ju përgjigjur.” – tha Zj. Sakollari.

 

 

Aktualitet

“Lufta” Qeveri-Presidencë/ Zbardhet roli i Metës në shkatërrimin e Kushtetueses

Publikuar

-

By

“Mungesa e Gjykatës Kushtetuese vjen si pasojë e mos kryerjes së detyrës së presidentit Ilir Meta, në kohën kur duhet të shpallte vakancën, në vitin 2016”.

Kështu është shprehur ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, e ftuar në emisionin “Tempora”, duke iu kundërpërgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili ankohet për mungesën e Gjykatës Kushtetuese.

Meta, reformën në drejtësi e ka quajtur ramaforma në drejtësi.

Por, sipas Gjonajt, nëse Presidenti do të ishte i shqetësuar për ngritjen dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte hedhur shortin e KED, si në 2017, ashtu edhe në 2018.

LEXO EDHE:  Bindja Demokratike dërgon në Kolegj Zgjedhor ankimet për 30 qershorin

“Nëse Presidenti do ishte i shqetësuar për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte shpallur vakancën e parë kur është njoftuar që në 2016, për dorëheqjen e një anëtari të saj. Por në fakt e ka shpallur dy vite më vonë gati në shkurt të vitit 2018. Të gjitha këto vonesa nuk janë për shkak të qeverisë. Qeveria i ka bërë të gjitha detyrat e saj dhe Ministria e Drejtësisë ka ushtruar të gjithë funksionin kushtetues dhe ligjor”, ka thënë Gjonaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Reforma në drejtësi/ Ministrja Gjonaj kapet duke gënjyer

Publikuar

-

By

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, nuk shkëputet dot nga linja e gënjeshtrave të Qeverisë.

Madje ajo guxon të gënjejë, hapur teksa deklaron se reforma në drejtësi sot nuk pengohet nga politika.

“Nëse më përpara edhe pas miratimit, kishte rrezikshmëri që të pengohej nga politika, sot nuk ka asnjë pengesë nga politika. Sot merr kohën e saj që do ti duhet çdo sistemi që ndryshon nga fillimi, me një arkitekturë dhe institucione të reja të marri periudhën e saj tranzitore që i duhet për të ringritur sistemin e ri”, ka thënë Gjonaj në emisionin”Tempora”.

LEXO EDHE:  Bindja Demokratike dërgon në Kolegj Zgjedhor ankimet për 30 qershorin

Faktet se politika i ka duart në drejtësi janë të shumta, duke nisur që nga emërimi i prokurores së përgjithshme të përkohshme Arta Marku, tek skandali që vitin e kaluar përfshiu Krimet e Rënda apo së fundi tek përzgjedhja e disa prokurorëve skandaloz për në SPAK./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kërcënoi Arben Malajn”/ Taulant Balla pranon fajin

Publikuar

-

By

Partia Sociale që mbrëmë ka njoftuar se do të kërkonte shkarkimin e Arben Malajt nga bordi i Bankës së Shqipërisë.

Sot, gjatë ditës, Malaj reagoi, duke thënë se ka marrë edhe mesazhe kërcënuese nga kolegët e tij dhe drejtori gishtin ndaj kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla.

Ky i fundit i ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dërvishi ka mohuar të ketë kërcënuar Malajn.

“Nuk do doja të bëja asnjë koment. Do të jenë kolegët e Grupit Parlamentar që kanë kerkuar marrjen e kësaj mase disiplonore që do të flasin. Në asnjë Bankë Kombëtare në botë, asnjë anëtar që paguhet nga buxheti i shtetit, nuk bëhet pjesë e aktiviteteve publike”, është shprehur Balla.

LEXO EDHE:  Bindja Demokratike dërgon në Kolegj Zgjedhor ankimet për 30 qershorin

Më tej ai ka pranuar se ka faj, por e ka lidhur me propozimin që ai ka bërë për emërimin e zotit Malaj në bordin e BSH-së.

“Unë di vetëm që kam fajin dhe përgjegjësinë që kam propozuar zotin Malaj që të bëhet anëtar i bordit të Bankës së Shqipërisë. Me ne, nëse shkel ligjin shkarkohesh, është një shkelje flagrante e ligjit nga Malaj. Une mbaj pergjegjësi që kam ngulmuar të ishte edhe ish-ministri i Financave, Arben Malaj”, është shprehur Balla./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending