Studiuesit japin shpresë/ Kjo vaksinë mund të sulmojë qelizat kancerogjene – CNA
Connect with us

Life Style

Studiuesit japin shpresë/ Kjo vaksinë mund të sulmojë qelizat kancerogjene

Publikuar

-

Studimi i drejtuar nga Qendra e Kancerit të Kafshëve Flint në Kolorado do të regjistrojë 800 qen të moshës së mesme në një sprovë të vaksinimit të kancerit.

Për shkak se kanceri tek qentë zhvillohet në mënyrë të ngjashme me njerëzit, dhe mund të shkaktohet nga faktorë të ngjashëm, goditja mund t’i jepet një ditë njerëzve.

Rezultatet e mundshme janë se nëse paraqiten më pak raste me kancer pas vaksinës atëherë do të thotë se ajo ka funksionuar e nëse jo atëherë studimet duhet të vazhdojnë edhe më tej.

LEXO EDHE:  Mposhti dy herë kancerin/ Futbollisti i njohur firmos kontratë të re me klubin e madh

Vaksina, e cila ende nuk është përmendur publikisht, ka për qëllim të punojë duke trajnuar trupin e qenit për të sulmuar epitopet në qelizat e tumorit. Epitopet janë pjesë e strukturave të gjetura në pjesën e jashtme të llojeve të qelizave që nxisin sistemin imunitar për t’i sulmuar ato./ CNA.al

Aktualitet

Afërdita Dreshaj feston 33 vjetorin e lindjes/ Bashkëshorti i saj i bën urimin e veçantë

Publikuar

-

Ditën e sotme, këngëtarja shumë e dashur për publikun Afërdita Dreshaj feston 33 vjetorin e lindje së saj. Dhuratat e para Afërdita i ka marrë që ditën e djeshme nga e motra.

Këngëtarja ka marrë shumë urime nga miqtë dhe familjarët e saj por ai që ka tërhequr gjithë vëmendjen është urimi i bashkëshortit të saj Jakub Kindl, i cili shkruan fjalët më të bukura dhe të ndjera për gruan e tij.

LEXO EDHE:  Mposhti dy herë kancerin/ Futbollisti i njohur firmos kontratë të re me klubin e madh

“Gëzuar ditëlindjen për një njeri special i cili po i sjell shumë gëzim zemrës sime. Jam falenderues për çdo moment që kalojmë bashkë dhe shpresoj që lumturia jonë mos të mbarojë asnjëherë”,- ka shkruar sportisti në postimin e tij në ‘Instagram’ së bashku me një galeri fotosh të Afërditës gjatë momenteve më speciale të tyre.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Marrëveshje 70 milionë dollarëshe/ Aktori i famshëm tundohet nga oferta e gjigantit të filmave

Publikuar

-

Aktori i famshëm, Eddie Murphy, flitet se do të marrë një shumë të madhe parash nga gjiganti i filmave, Netflix.

Sipas TMZ 58 vjeçari do të rikthehet sërish te komeditë dhe po negocion një marrëveshje, e cila vlen rreth 70 milionë dollarë.

Kjo ofertë e majme vjen si pasojë e famës dhe suksesit që ka patur në filmat e mëparshëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Wow! Nuk përmbahet Ingrit Gjoni/ Surprizon ndjekësit me foton e fundit

Publikuar

-

Këngëtarja Ingrit Gjoni i ka befasuar të gjithë ndjekësit e saj me foton e fundit. Para disa orësh këngëtarja ka publikuar një foto ku shfaqet nudo, teksa ka hedhur mbi shpatulla një pallto.

Menjëherë pas publikimit të fotos, ndjekësit kanë vërshuar me komentet e tyre komplimentuese dhe pëlqimet ndaj saj.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ingrit Gjoni (@ingritgjoniii) on

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending