Latifi nuk e harron Skënderbeun, ja deklarata për korçarët gjatë prezantimit te Sherifi – CNA
Connect with us

Aktualitet

Latifi nuk e harron Skënderbeun, ja deklarata për korçarët gjatë prezantimit te Sherifi

Publikuar

-

Liridon latifi ka bërë hapin e radhës në karrierën e tij, duke firmosur sot me Sherif Tiraspol. Një klub  ku ai shpreson të ringjallë karrierën pas problemeve që kishte në Hungari ku u la shpesh në plan të dytë edhe pse shkonte atje si një nga blerjet më të shtrenjta në historinë e klubit.

Në një prononcim për faqen e klubi moldav, mesfushori i përfaqësueses shqiptare ka treguar edhe pritshmërinë e tij te skuadra e re dhe se shpreson që të japë të njëjtin kontributit për Europën siç ka bërë me Skënderbeun.

Liridon, mirëserdhët te FC Sherif. Çfarë ndjesie keni pasi firmosët kontratën? 

Jam shumë i lumtur që jam këtu. Falënderoj drejtorin dhe trajnerin e klubit për besimin dhe mundësinë që më dhanë të tregoj veten. Unë dua të ndihmoj ekipin në ndeshjet e ardhshme. Objektivi im kryesor është që bashkë me skuadrën të shpallem kampion i Moldavisë. Ky do të ishte një moment pozitiv në karrierën time dhe një trofe më shumë në koleksionin tim personal. Natyrisht, nuk duhet të harrojmë kompeticionet europiane. Do të bëj më të mirën të ndihmoj skuadrën në Ligën e Kampioneve duke dhënë maksimumin. Kam eksperiencë në turnetë më prestigjiozë në Europë dhe mendoj se klubi im i ri do të përfitojë nga kjo.

Na tregoni pak për klubin tuaj të mëparshëm… 

Pushkash Akademi luan në nivelin më të lartë në Hungari. Edhe pse klubi është një akademi, nuk ka shumë vite në këto standarde të larta. Ajo është një skuadër që ka një qendër të mirë stërvitore. Por është e vërtetë që këtu te Tiraspol gjithçka është në nivelin ëm të lartë sa i përket infrastrukturës.

Duke luajtur te Skënderbeu je shpallur kampion i Shqipërisë, Sherif në Moldavi në çdo sezon gjithashtu shpallet kampion. A sheh ngjashmëri mes të dyve?

Padyshim ka një lidhje mes këtyre dy klubeve. Ata kanë një filozofi të njëjtë, të dy fitojnë vendet e para në kampionatet përkatëse. Mua më pëlqen stili sulmues i lojës dhe gjithmonë synoj të shkoj drejt portës kundërshtare. Këto faktorë janë të rëndësishëm kur bëhesh pjesë një klubi kaq të fortë.

Ju me shumë mundësi e dini tashmë se me kë do të ndeshemi në Ligën e Kampioneve. A jeni ndeshur me ndonjë prej rivalëve?

Nuk di asgjë rreth gjeorgjianëve të Saburtalo. Por e njoh nga afër Dinamo Zagreb. Kur isha te Skënderbeu, kam qenë në fushë kundër skuadrës kroate. Shënova gol në transfertë dhe atë sezon kaluam në turin tjetër. Por e di që kanë një ekip të fortë të ndërtuar çdo sezon me objektiva ambiciozë.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Guardiola “detyron” PSG-në të shesë Neymar te Barcelona/ Zbuloni prapaskenën e çmendur të merkatos

Publikuar

-

Pas aludimeve dhe spekullimeve mbi ofertat e shumta të Barcelonës në adresë të PSG me qëllim rikthimin e Neymar në “Camp Nou”, tashmë ekziston një tjetër element që mund të favorizojë transferimin e brazilianit: Fair Play Financiar. PSG është i detyruar të zgjedhë nëse do të mbajë Mbappe, apo të pakënaqurin Neymar. Ylli francez ka nisur të tundohet nga Guardiola.

PSG është gati të ofrojë një rinovim prej rreth 40 milionë euro neto në sezon për fenomenin francez, por për momentin, financat nuk e lejojnë, për shkak të angazhimit dhe pagës së madhe që kampionët e Francës i detyrohen brazilianit Neymar.

Kështu, nëse qëndron Neymar, Mbappe shkon te Manchester City. Pikërisht, sipas “L’Équipe”, qëndrimi i njërit prej tyre, vendos largimin e tjetrit. Cilin do të zgjedhë Nasser Al-Khelaifi? Brazilianin e pakënaqur, apo të jashtëzakonshmin Mbappe? Mbase Guardiola mund të festojë në të dy rastet.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Bayerni “çmendet” pas yllit argjentinas/ Kushton 60 milionë euro

Publikuar

-

Bayern Munich kërkon shërbimet e Giovani Lo Celso. 23-vjeçari argjentinas aktivizohet me Betis. Në klubin andaluzian ai ka bërë shumë mirë dhe e ka vendosur veten në qendër të vëmendjes së klubeve të mëdha evropiane.

Tottenham ka bërë ofensivën më të madhe për të. Betis kërkon 60 milionë euro, por dëshira e lojtarit për t’u larguar mund ta ulë këtë vlerë. Londinezët ishin dëshira e tij, megjithatë interesi i Bayernit mund të ndryshojë rrjedhën e ngjarjeve.

Betis bëri një biznes mjaft të mirë, duke e blerë për vetëm 22 milionë euro nga PSG-ja. Tani mund të fitojë të gati trefishin e shumës që pagoi për kartonin e tij. Ai luan në rolin e mesfushorit dhe për bavarezët mund të jetë alternativa e duhur për të zëvendësuar mungesën e Robben apo Ribey, të cilët u larguan në fund të sezonit të kaluar.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ngjela për Haradinaj/ “Nuk ka akuzë që të mundë një njeri kaq të lartë”

Publikuar

-

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka reaguar për dorëheqjen e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj.

Në një postim në rrjetet socile Ngjela shprehet se kishin kaluar tash njëqind vjet që shqiptarët nuk e kishin parë një personalitet të tillë atdhedashës, si rilindasit tanë të mëdhenj.

Nuk ka kurrë një akuzë që të mundë një njeri kaq të lartë, shprehet Ngjela më tej, ndërsa shton se Kosova do ta presë si triumfues heroin e saj Ramush Haradinaj.

Postimi i plotë

Ramush Haradinaj, burrë i vërtetë shteti dhe një shqiptar i madh.

Ramush Haradinaj dha dorëheqjen si kryeministër për të shkuar në Gjykatën Speciale të Hagës si qytetar i thjeshtë, duke theksuar se: “këtë e bëj për të ruajtur të paprekur dinjitetin dhe personalitetin e shtetit të Kosovës”.

Kishin kaluar tash njëqind vjet që shqiptarët nuk e kishin parë një personalitet të tillë atdhedashës, si rilindasit tanë të mëdhenj.

Nuk ka kurrë një akuzë që të mundë një njeri kaq të lartë.

Kosova do ta presë si triumfues heroin e saj Ramush Haradinaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending