Nga humbja e peshës tek parandalimi i kancerit/ Njihuni me benefitet e përdorimit të manaferrave – CNA
Connect with us

Aktualitet

Nga humbja e peshës tek parandalimi i kancerit/ Njihuni me benefitet e përdorimit të manaferrave

Publikuar

-

Manaferrat nuk janë vetëm një nga frutat më të shijshme në botë, por janë gjithashtu një nga më të shëndetshmet për trupin tonë. Vetitë e tyre ushqyese na ndihmojnë të humbim peshën, të forcojmë eshtrat dhe të parandalojmë kancerin.

Një racion manaferrash të freskëta në ditë na siguron sasi të mjaftueshme ditore të proteinave, kalciumit, kaliumit dhe vitaminës B9. Për më tepër, ato janë të pasura me antioksidantë natyrorë, fibra të tretshëm, acid folik dhe vitaminë C. Manaferrat përmbajnë gjithashtu bioflavonoide, të aftë për të neutralizuar efektin negativ të radikaleve të lira në trup dhe të detoksifikojnë trupin, duke parandaluar plakjen e parakohshme.

Përfitimet kryesore që sjell konsumi i manaferrave:

– Studime të ndryshme kanë treguar se manaferrat mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit të gjirit, prostatës dhe kolorektal. Fitonutrientët e saj reduktojnë stresin oksidativ dhe inflamacionet që ndryshojnë zhvillimin e qelizave të kancerit.

LEXO EDHE:  Mposhti dy herë kancerin/ Futbollisti i njohur firmos kontratë të re me klubin e madh

– Ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të tilla si katarakti, glaukoma dhe verbëria.

– Disa lëndë ushqyese që gjenden tek manaferrat ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut, përmirësimin e rezistencës së kapilarëve dhe stimulimin e qarkullimit të gjakut.

– Manaferrat janë të pasura me acid folik, që është veçanërisht i dobishëm për gratë shtatzëna, pasi është një lëndë ushqyese themelore për një zhvillim të shëndetshëm të fetusit.

– Manaferrat ndihmojnë për parandalimin e diabetit, ndërsa fibrat që gjenden në to mbajnë nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak.

– Konsumi i shpeshtë i tyre ndihmon për të trajtuar kistet dhe mbajtjen e lëngjeve, një përfitim që gjithashtu ndihmon në promovimin e humbjes së peshës.

– Vitamina C që përmbajnë manaferrat ndihmojnë në forcimin e imunitetit./Burimi:agroweb

Aktualitet

Guardiola “detyron” PSG-në të shesë Neymar te Barcelona/ Zbuloni prapaskenën e çmendur të merkatos

Publikuar

-

Pas aludimeve dhe spekullimeve mbi ofertat e shumta të Barcelonës në adresë të PSG me qëllim rikthimin e Neymar në “Camp Nou”, tashmë ekziston një tjetër element që mund të favorizojë transferimin e brazilianit: Fair Play Financiar. PSG është i detyruar të zgjedhë nëse do të mbajë Mbappe, apo të pakënaqurin Neymar. Ylli francez ka nisur të tundohet nga Guardiola.

PSG është gati të ofrojë një rinovim prej rreth 40 milionë euro neto në sezon për fenomenin francez, por për momentin, financat nuk e lejojnë, për shkak të angazhimit dhe pagës së madhe që kampionët e Francës i detyrohen brazilianit Neymar.

LEXO EDHE:  “E ndjej prekjen tënde”/ Moderatori humb njeriun e tij më të shtrenjtë

Kështu, nëse qëndron Neymar, Mbappe shkon te Manchester City. Pikërisht, sipas “L’Équipe”, qëndrimi i njërit prej tyre, vendos largimin e tjetrit. Cilin do të zgjedhë Nasser Al-Khelaifi? Brazilianin e pakënaqur, apo të jashtëzakonshmin Mbappe? Mbase Guardiola mund të festojë në të dy rastet.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Bayerni “çmendet” pas yllit argjentinas/ Kushton 60 milionë euro

Publikuar

-

Bayern Munich kërkon shërbimet e Giovani Lo Celso. 23-vjeçari argjentinas aktivizohet me Betis. Në klubin andaluzian ai ka bërë shumë mirë dhe e ka vendosur veten në qendër të vëmendjes së klubeve të mëdha evropiane.

Tottenham ka bërë ofensivën më të madhe për të. Betis kërkon 60 milionë euro, por dëshira e lojtarit për t’u larguar mund ta ulë këtë vlerë. Londinezët ishin dëshira e tij, megjithatë interesi i Bayernit mund të ndryshojë rrjedhën e ngjarjeve.

LEXO EDHE:  “E ndjej prekjen tënde”/ Moderatori humb njeriun e tij më të shtrenjtë

Betis bëri një biznes mjaft të mirë, duke e blerë për vetëm 22 milionë euro nga PSG-ja. Tani mund të fitojë të gati trefishin e shumës që pagoi për kartonin e tij. Ai luan në rolin e mesfushorit dhe për bavarezët mund të jetë alternativa e duhur për të zëvendësuar mungesën e Robben apo Ribey, të cilët u larguan në fund të sezonit të kaluar.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ngjela për Haradinaj/ “Nuk ka akuzë që të mundë një njeri kaq të lartë”

Publikuar

-

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka reaguar për dorëheqjen e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj.

Në një postim në rrjetet socile Ngjela shprehet se kishin kaluar tash njëqind vjet që shqiptarët nuk e kishin parë një personalitet të tillë atdhedashës, si rilindasit tanë të mëdhenj.

Nuk ka kurrë një akuzë që të mundë një njeri kaq të lartë, shprehet Ngjela më tej, ndërsa shton se Kosova do ta presë si triumfues heroin e saj Ramush Haradinaj.

Postimi i plotë

Ramush Haradinaj, burrë i vërtetë shteti dhe një shqiptar i madh.

LEXO EDHE:  “E ndjej prekjen tënde”/ Moderatori humb njeriun e tij më të shtrenjtë

Ramush Haradinaj dha dorëheqjen si kryeministër për të shkuar në Gjykatën Speciale të Hagës si qytetar i thjeshtë, duke theksuar se: “këtë e bëj për të ruajtur të paprekur dinjitetin dhe personalitetin e shtetit të Kosovës”.

Kishin kaluar tash njëqind vjet që shqiptarët nuk e kishin parë një personalitet të tillë atdhedashës, si rilindasit tanë të mëdhenj.

Nuk ka kurrë një akuzë që të mundë një njeri kaq të lartë.

Kosova do ta presë si triumfues heroin e saj Ramush Haradinaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending