Turqi, 151 të dënuar me burgim përjetshëm – CNA
Connect with us

Aktualitet

Turqi, 151 të dënuar me burgim përjetshëm

Publikuar

-

Një gjykatë turke në Ankara dënoi të enjten 151 persona me burgim të përjetshëm nën akuzat për grusht shteti në vitit 2016 me qëllim largimin e Presidentit Recep Tayyip Erdogan. Mes të dënuarve ishin dhe 17 ushtarakë të lartë.

Mediat turke njoftuan se 128 vetë u dënimet me burgim të përjetshëm të rënduar ndërsa 23 të tjerët me burgim të përjetshëm normal lidhur me pjesëmarrjen e tyre në grushtin e shtetit që la pas mbi 200 të vdekur dhe mbi 2 mijë të plagosur.

Dënimi me burgim të rënduar të përjetshëm parashikon kushte më të ashpra se sa në rastin e një dënimi standart me burgim të përjetshëm.

Mes atyre që u dënuan ishte ish-komandanti i Forcave Ajrore Akin Ozturk dhe ish-ndihmësi i presidentit Ali Yazici.

Më 15 korrik 2016, zyrtarë të Forcave të Armatosura turke u mobilizuan në qytete të caktuara në të gjithë vendin, në një përpjekje për largimin e presidentit Erdogan. Grushti i shtetit u ndalua disa orë pasi nisi nga forcat ushtarake turke dhe shumë prej pjesëmarrësve në të u dorëzuan.

LEXO EDHE:  Juventusi do të luajë në turneun aziatik/ Kina i bllokon lojtarin e afruar së fundi, për arsye politike

Qeveria turke pretendon se përpjekja për grusht shtetit ishte pjesërisht e orkestruar nga kleriku amerikan Fethullah Gulen, por ky i fundit e mohon të ketë qenë i përfshirë.

Sipas shtypit lokal gjykata liroi nga akuzat 33 të pandehur.

Për tre vite me radhë që nga grushti i shtetit, Turqia u angazhuar në një goditje të ashpër ndaj të dyshuara për organizimin e grushtit të shtetit. Qindra mijëra punonjës shtetërorë u pushuan nga puna dhe 77 mijë të tjerë u arrestuan.

Ndërkohë falë një referendumi të zhvilluar në vitit 2017, Turqia miratoi me një shumicë të vogël votash kalimin nga një sistem parlamentar në atë presidencial, duke zgjeruar kompetencat e Presidentit Erdogan.

Aktualitet

“Më vjen keq, por nuk jam e interesuar”/ I riu “masakron” 18 vjeçaren

Publikuar

-

Një ngjarje shokuese ka ndodhur orët e para të mëngjesit në qendër të Manchesterit, ku një vajzë 18 vjeçare është dhunuar nga një grup djemsh.

Gabrielle së bashku me shoqen e saj po ktheheshin nga një parti, teksa djemtë i kanë ngacmuar. Gabrielle e ka refuzuar djalin duke i thënë që i vinte keq, por nuk ishte e interesuar.

Djali, identiteti i të cilit ende nuk është bërë i ditur, nuk ka mundur të pranojë refuzimin dhe e ka goditur me grusht duke e lënë pa ndjenja.

LEXO EDHE:  Juventusi do të luajë në turneun aziatik/ Kina i bllokon lojtarin e afruar së fundi, për arsye politike

Ndërkohë një student që është ndodhur aty pranë, ka ndërhyrë për t’i ndarë por si rezultat ka marrë një goditje të rëndë në fytyrë.

Policia ka hetuar ngjarjen dhe ka siguruar pamjet nga rruga ku ka ndodhur ngjarja e rëndë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Çunat problematikë” të Rilindjes/ Pas grabitjes Romeo Shehu drejton Hetimin Tatimor

Publikuar

-

By

Emërimi i personave të inkriminuar në administratë është kthyer në standart.

Njerëz më të kaluar të errët janë vendosur në pozicione dhe poste kyçe.

“Çunat problematikë” Rilindja nuk i do vetëm për zgjedhjet, por edhe në drejtimin e institucioneve.

Kështu në krye të Drejtorisë së Hetimit Tatimor të Tiranës është emëruar, Romeo Shehu, një emër ky jo i panjohur për mediat dhe organet e drejtësisë.

Ai është emëruar në Maj të këtij viti, pavarësisht problemeve që ka pasur me drejtësinë.

CNA.al mëson nga burime të sigurta se ka qenë zëvendëskryeministri Erion Braçe që e ka dërguar në krye të Drejtorisë së Hetimit Tatimor të Tiranës.

Romeo Shehu, i cili ndryshe njihet si i ish-dashuri i Çiljeta Xhilagës, në vitin 2012 është akuzuar për vjedhje në bashkëpunim.

Në atë kohë policia në një njoftim për mediat deklaroi se kishte arrestuar dy persona dhe kishte shpallur një të tretë (Romeo Shehun) në kërkim, pasi kishin vjedhur një magazinë.

LEXO EDHE:  Juventusi do të luajë në turneun aziatik/ Kina i bllokon lojtarin e afruar së fundi, për arsye politike

Sipas të dhënave të Policisë në pranga kishin rënë  shtetasit E. G. 29 vjeç dhe G. F ,31 vjeç pasi në datën 26 janar të vitit 2012,  kishin vjedhur në bashkëpunim me Romeo Shehun, duke grabitur cigare me vlerë 250 milion lekë të vjetra.
Por, sot pas 7 vitesh, Shehu, ka depërtuar në administratën shtetërore dhe jo në ndonjë punë dosido, por tejet të rëndësishme.

Tashmë si mbetet veçse të mbledhë “gjobat” për shefat dhe planin e Rilindjes.

Megjithëse në kohën kur është realizuar grabitja nuk ka qenë funksionar i shtetit, sot Shehu ka shpërblime për merita të veçanta.

Vendi i punës të cilin, dyshohet se e ka zënë nëpërmjet Braçes, është e mjegullt dhe tashme do hetoje bizneset per hesap te Rilindjes por ka edhe te tjera te dhena qe akuzojne ushtarin e zv/kryeministrit. ./CNA.al

Romeo Shehu dhe Çiljeta Xhilaga

 

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Lidhja e re e Dua Lipës/ Dy modelet “kërcënojnë” këngëtaren shqiptare

Publikuar

-

Dy modelet Gigi dhe Bella kanë “kërcënuar” këngëtaren shqiptare Dua Lipa. Kjo e fundit pas ndarjes nga 31-vjeçari Isaac Carew, ka nisur një lidhje të re dashurie me 20-vjeçarin Anëar Hadid, i cili është vëllai i vogël i supermodeleve.

Mediat rozë shkruajnë se dy motrat janë kundër kësaj lidhje. Një person i afërt me Gigi dhe Bella Hadid është shprehur se dy supermodelet kanë frikë se vëllai i tyre i vogël, vetëm 20 vjeç, do të lëndohet nga kjo lidhje me këngëtaren 23 vjeçare Dua Lipa.

LEXO EDHE:  Juventusi do të luajë në turneun aziatik/ Kina i bllokon lojtarin e afruar së fundi, për arsye politike

“Anwar ka qenë gjithmonë i ndjeshëm, ndërsa Gigi dhe Bella e kanë mbrojtur gjithmonë atë”.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending