Connect with Us

Horoskopi i ditës, 20 qershor 2019

Aktualitet

Horoskopi i ditës, 20 qershor 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Dite e mbushur me gëzim te madh do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Jeta ne çift do jete sharmante dhe e mbushur me emocione te forta. Beqaret do realizojnë disa takime interesante, por do preferojnë te presin edhe pak kohe para se te hedhin hapa te rëndësishme. Ne planin financiar mund te ndodhe edhe ndonjë katastrofe nëse nuk merrni masa strikte.

DEMI 21. prill – 21. maj

Nëse nuk doni qe marrëdhënia juaj ne çift te jete e trazuar sot bëni kujdes me dozat e xhelozisë. Nëse situata ju del jashtë kontrollit e nesërmja do jete e erret. Beqaret nuk do ndihen shume te kënaqur me ftesat qe do marrin, megjithatë do pranojnë t’i vazhdojnë me tej njohjet. Ne planin financiar nuk do keni probleme. Situata do jete goxha e qëndrueshme.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Ne planin financiar do mbizotërojë gjate gjithë kohës qetësia. Do merrni vesh me se miri me atë qe keni ne krah dhe nuk do pranoni aspak te shkëputeni prej tij. Beqaret do jene gati për te hedhur hapa me rëndësi dhe nuk do presin gjate për t’u njohur me personat qe do takojnë. Situata financiare do jete goxha e trazuar kështu qe duhet te tregoheni me te kujdesshëm me çdo hap.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Gjatë kësaj dite Venusi do ua ndriçojë mendimet dhe do ju bëjë t’i kuptoni më mirë ndjenjat ndaj partnerit. Marrëdhënia mes jush ka për te qene elektrizuese. Beqaret do bëjnë te pamundurën për te bere për vete atë qe pëlqejnë, por nuk do ja dalin dot. Sektori i financave ka për te qene edhe me i mire nga sa ju e mendonit. Gjithsesi kjo nuk do te thotë qe tashme ju mund te shpenzoni pambarimisht.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Jeta juaj ne çift do jete shume me ndryshe gjate kësaj dite dhe emocionet do shtohen. Tashme do i kuptoni edhe disa gabime te vogla qe keni bere dhe do kërkoni falje. Beqaret do kenë një dite me diell dhe plot mundësi për takime. Do e kenë vete ne dore se çfarë do bëjnë. Ne planin financiar Urani mund te sjelle disa turbullira te vogla, kështu qe duhet te bëni kujdes te madh.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Dite shume harmonike ka për te qene kjo e sotmja për ju qe keni një lidhje. Do bëni te gjitha përpjekjet edhe për te qartësuar ndonjë keqkuptim te vogël qe ju ka dale. Beqaret mund te kenë edhe dashuri me shikim te pare atëherë kur nuk do e presin. Gjendja financiare do jete disi delikate, megjithatë me pak maturi dhe këmbëngulje mund t’ia dilni ta stabilizoni situatën.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Dite shume harmonike ka për te qene kjo e sotmja për juve qe keni ne një lidhje. Do merrni vesh mjaft mire me njeri-tjetrin dhe nuk do debatoni aspak. Beqaret do realizojnë një takim vërtet te veçantë dhe do ju shtohet dëshira për te filluar një lidhje me to. Buxheti do ketë tronditje te vogla, por asgjë për t’u alarmuar. Tregohuni pak me te kujdesshëm.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Sot duhet te kujdeseni me tepër se me pare për jetën tuaj ne çift ju te dashuruarit sepse ne te kundërt dikush tjetër mund te përfitojnë nga kjo gjë. Beqaret do dine si te joshin dhe do arrijnë te hedhin hapat e para drejt një lidhjeje. Buxheti nuk do jete i keq, por nëse shpenzoni pafund he pa u menduar aspak, situata mund te dale shume shpejt jashtë kontrollit.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Sot do merreni vesh për mrekulli me partnerin tuaj dhe mund te merrni edhe vendime te rëndësishme për te ardhmen. Kënaqësitë dhe emocionet nuk do ndalen për asnjë çast. Beqaret do kenë një dite pozitive dhe plot ngjyra. Mire është ta shfrytëzojnë sa me shume. Ne planin financiar duhet te jeni te arsyeshëm dhe nuk duhet te luani me zjarrin.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Dite e mbushur me vështirësi te njëpasnjëshme do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Shume prej jush do prekin edhe disa tema delikate te cilat mund te sjellin debate te ashpra. Beqaret duhet te tregohen me te duruar ne mënyrë qe te gjejnë personin me te përshtatshëm. Buxheti do jete i qëndrueshëm dhe nuk do keni tronditje ne këtë sektor.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Priten përmirësime te mëdha ne marrëdhënien tuaj me partnerin gjate kësaj dite. Do merreni vesh për çdo gjë me njeri-tjetrin dhe do bëni edhe premtime. Beqaret duhet ta lënë veten te lire dhe çdo gjë do ndodhe ashtu si e kishin ëndërruar. Buxhetin mbajeni nen kontroll pasi po filluan problemet nuk do dini ku te kërkoni ndihme. Do keni vërtet probleme serioze.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Dite e qete do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Pasdite dhe ne mbrëmje do kenë me tepër kohe për njeri-tjetrin dhe do dashurohen me ëmbëlsi. Beqaret do ndihmohen nga Merkuri dhe do e gjejnë personin e tyre ideal. Buxhetin do e keni me tepër ne vëmendje kështu qe gjendja do vije gjithnjë e me shume duke u përmirësuar. Përfitoni për te shlyer disa borxhe.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 25 tetor 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 22 korrik 2019

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 27 tetor 2017

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 14 gusht 2018

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: