Connect with Us

“Biznesi në rritje në Shqipëri”/ Zbulohen 9 biznesmenët më të suksesshëm shqiptarë

Aktualitet

“Biznesi në rritje në Shqipëri”/ Zbulohen 9 biznesmenët më të suksesshëm shqiptarë

Publikuar

-

Ndërkohë që sektori i biznesit në Shqipëri mund të ketë pasur një fillim të ngadaltë krahasuar me vëndet e tjera evropiane, sipërmarrësit e saj kanë punuar pa u lodhur gjatë dekadave të fundit për të krijuar një vend me një ekonomi të begatë.

Faqja online “Global FDI Reports” ka publikuar së fundmi një listë të bizneseve në rritje në Shqipëri ku ka përfshireë  nëntë biznesmenët më të njohur shqiptarë si Saimir Mane, Shefqet Kastrati etj. Kjo listë tregon se sa fitimprurëse janë këto biznese dhe si po e ndryshojnë jetën e shqiptarëve.

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare(KESH)

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare (KESH) është prodhuesi më i madh i

energjisë elektrike në vend, duke furnizuar rreth 70-75 për qind të nevojave energjetike të Shqipërisë. Me prodhimin e saj të bazuar tërësisht në hidroelektricitet, kjo ndihmon t’i japë Shqipërisë statu

sin e të qenit një nga vendet e pakta në botë që mbështetet plotësisht në energjinë e rinovueshme.

Megjithatë, pasi hidroelektriciteti varet nga kushtet klimaterike gjithnjë e më të paqëndrueshme, kompania është e përqendruar në diversifikimin e burimeve te reja të ripërtërishme si ato diellore. Ndërkohë, kompania shtetërore po përshtatet me strategjinë e liberalizimit të tregut të energjisë në Shqipëri dhe me direktivat europiane.

“Përmirësimi i elasticitetit të klimës së aseteve dhe operacioneve është bërë një objektiv strategjik”.

Benet Beci

Drejtor Ekzekutiv i Korporatës Elektroenergjitike Shqiptare (KESH)

Infosoft

E themeluar në vitin 1991, InfoSoft Systems ishte një nga kompanitë e para të themeluara në Shqipëri. Ata filluan duke shitur kompjuterë dhe më pas u zgjerua në prodhimin e programeve kompjuterike për aplikacione të ndryshme. Sot InfoSoft Systems është kompania kryesore “IT company” dhe pjesë e Grupit më të madh InfoSoft, i cili përbëhet nga 14 njësi biznesi dhe gjithashtu vepron në Kosovë dhe Maqedoni.

InfoSoft Systems po luan një rol të madh në përpjekjen e qeverisë shqiptare për të krijuar një profil ambicioz të shërbimeve online për qytetarët e saj. Partneriteti me kompanitë globale, InfoSoft Systems ka krijuar shërbime online për të gjithë përfshirë prokurimin publik dhe një sistem të portalit e-Albania, ku qytetarët dhe bizneset mund të aplikojnë për shërbime si mirëqenia sociale e pensioneve.

Falë ndihmës së kompanisë, sot qeveria mund të ofrojë pothuajse 100 shërbime përmes një dritareje të vetme.

“Ne jemi bërë një lojtar rajonal, duke krijuar zgjidhje digjitale në Ballkanin Perëndimor”

Grigor Joti

Drejtor ekzekutiv i “Infosoft Group”

FONDI BESA

Fondi BESA është lideri i Shqipërisë në mikrofinancë. Përveç arritjeve te cilat

jane ne rritje, ajo ka siguruar mbi 600 milionë euro kredi që kanë çuar në krijimin e mijëra vende

ve të reja pune, zbutjen e ndjeshme të varfërisë dhe përmirësimin e njohurive financiare në të gjithë vendin.

“Ne jemi përpjekur gjithmonë të mbajmë një ekuilibër mes objektivave financiare dhe sociale.”

Prof. Bajram Muçaj
Drejtor Ekzekutiv, Fondi BESA

Spitali Amerikan, Shqipëri

I themeluar në vitin 2006 si spitali i parë privat në Shqipëri, Spitali Amerikan u krijua për të ofruar shërbime shëndetësore kyçe për shqiptarët që nuk ekzistonin më parë në vend. Gjatë viteve, ky spital ka zgjeruar specialitetet e saj së bashku me praninë e saj fizike në Shqipëri dhe Kosovë. Tashmë, procedurat e saj mjekësore siç janë trajtimet IVF po tërheqin njerëz nga e gjithë Evropa.

“Vizioni dhe strategjia jonë për pesë vitet e ardhshme është që te fokusohemi në turizmin shëndetësor”

Klodian Allajbeu

Drejtor Ekzekutiv, Spitali Amerikan, Shqipëri

2T Ltd

Artan Sako, drejtor ekzekutiv

“Ajo që mban një kompani në rritje është cilësia dhe transparenca e punës së saj.

 

“Rejsi Farma”

“Për shkak të performancës sonë dhe respektimit të standardeve të larta,farmacitë dhe pacientët i besojnë emrit tonë.”

Merita Sheqi
Bashkëthemeluese dhe Administratore, Rejsi Farma

Saimir Mane -BALFIN (BALKAN FINANCE INVESTMENT GROUP)

“Ajo që unë jam më krenar është , ndihma që po japim për të krijuar një mënyrë jetese të ndryshme për shqiptarët.”

Historia e Balfin kthehet mbrapa në vitin 1993 kur filloi si një tregti e pajisjeve elektronike dhe krijoi rrjetin më të madh të dyqaneve elektronike në Shqipëri. Nga kjo, kompania u degëzua në zhvillimin e

pasurive të paluajtshme, duke ndërtuar qëndrën e parë tregtare moderne të Shqipërisë dhe duke duke krijuar zinxhirin e parë shqiptar të supermarketeve dhe duke sjellë nje markë popullore të veshjeve në vend për herë të parë.

Ndërsa grupi u rrit dhe u konsolidua në tregjet e tij të ekspertizës, ai gjithashtu u zhvillua më tej. Në vitin 2013, ai mori pronësinë e plotë të AlbChrome, prodhuesi i vetëm i integruar i ferrokromit të karbonit të lartë dhe më pas u zhvillua në sektorin e energjisë, logjistikës, bujqësisë dhe minierave të nikelit. Në 2018, ajo bleu Bankën e Tiranës dhe tani po fillon investimin në sektorin e turizmit. Deri në vitin 2020, kompania synon të sjellë 1 miliard euro te ardhura.

“Kastrati është një nga ato grupe të kompanive që frymëzojnë besimin tek investitori i huaj.”

Shefqet Kastrati
President, Grupi Kastrati

I themeluar në fillim të viteve ’90, Grupi Kastrati filloi ndërtimin e stacioneve të benzinës në të gjithë Shqipërinë, por ka lulëzuar në një nga konglomeratet më të mira të Shqipërisë. Së pari, duke u degëzuar në tregun e shitjes me shumicë të karburantit si në Shqipëri ashtu edhe në vendet fqinje, tani është bërë një grup i madh kompanish që operojne në sektorët e ndërtimit, turizmit dhe financave. Sot, bizneset e saj bashkëpunojnë me partnerët ndërkombëtarë si Exxon Mobil dhe MVRDV. Në vitin 2018 fitimi i grupit Kastrati arriti 800 milionë dollarë.

“Mendoj se stadiumi i futbollit “Arena Kombëtare” do të jetë një nga më të mirat në Europë”.

Idajet Ismailaj
Administrator, Finman

I themeluar në vitin 1995, Albstar është bërë një nga kompanitë më të mëdha inxhinierike në Shqipëri , ujësjellës, infrastrukturë transporti, si dhe projekte civile, si dhe industriale. I pranishëm në të gjithë vendin dhe në vendet fqinje, Albstar është rritur gjatë viteve përmes punës me partnerët ndërkombëtarë.

“Investimet gjermane, sidomos nga KfW, kanë qenë të dobishme. Mbikëqyrja e

KfW ka qenë e rëndësishme, duke treguar njerezit tonë se si të punojnë me standardet ndërkombëtare me një rritje shumë të vogël të shpenzimeve, “shpjegoi Idajet Ismailaj, administrator i Finman, kompanise së Albstar.

“Pas kësaj eksperience, ne ishim në gjendje të merrnim projekte të tjera me investitorë të huaj si Shell”.

Albstar tani po përfundon stadiumin e futbollit “Arena Kombëtare” në Tiranë, e cila do të jetë shtëpia e Ekipit Kombëtar Shqiptar dhe do të mbushet me 22,500 spektatorë.

Burimi:http://albania.globalfdireports.com/article/albania-businesses-on-the-rise/?fbclid=IwAR2mCRxdtKPYUo0FNa55BqLfzqbQ1TqwMf6dG6jHG6rLDDFRHsgHUwnvLkE

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Plas në Digitalb, stafi letër aksionarëve: Me detyrim të dalim në rrugë të madhe

Publikuar

-

Nga

Stafi i Digitalb, gati 80 drejtues në vite të kompanisë nëpëmjet një emaili në mbrëmjen e 14 Gushtit, i janë drejtuar aksionarëve të kompanisë, pas largimeve masive të filluara kohët e fundit nga Vjollca Hoxha, cna.al ka siguruar emalin e plotë.

Shumë emra të rëndesishëm, themelues dhe menaxherë të kompanisë po hiqen dhe po hidhen në rrugë me detyrim, shkruhet në emailin që stafi ka shpërndarë pë aksionarë e kompanisë.

Më poshte teksti i plotë dhe nje foto e emailit që qarkullon në Digitalb.

Përshëndetje aksionarë të DigitAlb-it!
Të gjithë ju që ju bashkuat ëndrrës së Tan Hoxhës për të ngritur Platformën që do bënte dhe vazhdonte revolucionin mediatik në Shqipëri e do ishte “URA” lidhëse e gjithë shqiptarëve!
ËNDRRËS që ne, stafi, I BESUAM dhe jetuam duke punuar për 15 VITE…
Po ju shprehim direkt shqetësimin tonë, për çfarë po ndodh në DigitAlb-in ku ne me vite punuam, sakrifikuam po edhe shijuam, se e kishim Familjen tonë!
Siç besojmë jeni në dijeni;
Që me ardhjen e Administratorëve të rinj të gjitha gjërat në DigitAlb nisën dhe vazhdojnë të ndryshojnë për keq në çdo aspekt.
Dhe këtë, s’ka mbetur njeri pa e ndjerë e pa e folur edhe në popull apo thënë ndryshe, klientët…
Plus kësaj, nisi një fushatë spastrimi “etnik” tek punonjësit, pa u bazuar në asnjë kriter profesional. Për më tepër; Heqje masive profesionistësh nga puna, pa mbështetje në asnjë strategji zhvillimi apo financiare, afatmesme apo aftgjatë, siç do duhej të funksiononte vërtet në një kompani e siç ndodh kudo në botë. Por mbi të gjitha e më flagrantja, pa asnjë vendimarrje tuajën si ‘Asamble e Aksionarëve’ të DigitAlb!
Mjafton të përmendim largimin e mbi 90% të Drejtorëve kryesorë të kompanisë, që bashkë edhe me kërkesat ULTIMATIVE për dorëheqje të menjëhershme deri edhe tek stafi ekzekutiv në bazë, arrijnë aktualisht në rreth 80 vetë!
Por ky spastrim po vazhdon dita ditës dhe fryma e pasigurisë që ka asgjësuar atë të familjaritetit që ekzistonte dhe e karakterizonte deri dje DigitAlb, shto këtu dhe uljet e rrogave në nivele ordinere, deri edhe tek shoferët, ka bërë që edhe ata të mbeturit ende momentalisht të jenë me CV në dorë, gati për të ikur sapo t’ju dalë alternativa e parë…
Tani, pavarësisht problematikave tuaja me ish-Administratorin, Albanin që gjithësesi për ne në ato vite ishte një lider; po me ne stafin ç’patët…?!
Tek e fundit të gjithë ne punonjësit e larguar deri më tani, që në fakt U PËRZUMË pa asnjë motiv mospërmbushjeje profesionale në gjithë këto vite pune, sakrifice e jete në DigitAlb, jemi gati 80 FAMILJE me gjithë peshat sociale që rëndojnë në Shqipëri. Si mundet që kështu befas, brenda ditës, të na kërkohet me detyrim të dalim në rrugë të madhe, ndërkohë që jemi familjarë me fëmijë për të rritur e shkolluar dhe kredi për të paguar…?!
Ka mes nesh nga ata që ishin të vetmit të punësuar nga pjesëtarët e familjes. Dhe tani s’janë më!
Me çfarë ta paguaj tani unë çerdhen e fëmijës tim?
Me çfarë ta paguajë ai tjetri qeranë e shtëpisë ku ka futur familjen apo ajo kolegia tjetër kredinë bankare, që tek e fundit i është miratuar me garancinë se punonte në DigitAlb?!
Ç’kusur kanë fëmijët tanë që tani s’mbajmë dot as premtimet që u kemi dhënë, edhe për shkollën e tyre…?!
Ça faji kemi që besuam tek ju?
Deri dje të gjithë ndiheshim krenarë në familjet tona sepse punonim në DigitAlb…
Deri dje në DigitAlb organizonim fushata bamirësie për familjet në nevojë…
Tani vetëm prej tekave të shfrenuara të një zonje, krejt ndryshe nga vizioni i themeluesit, DigitAlb ka arritur ne pikën që po nxjerr me radhë sa e sa familje në mes të rrugës, duke i detyruar të luftojnë deri për bukën e gojës!
Pse tani heshtni të gjithë dhe bëni sikur s’na njihni e as na keni parë kurrë?!
Kemi punuar per ju! Me vite! Me plot përkushtim!
Kishim investuar pasion e besim me punën tonë gjithë këto vite, duke refuzuar jo një herë edhe Oferta joshëse më të larta, pasi BESONIM në ëndrrën që po punonim të ndërtonim, në atë Platformë ku ju të gjithë jeni aksionarë, por jo pa përgjegjësi!
Po tani? Çfarë bëmë ne gabim, që pas gjithë atyre viteve punë, përkushtim e besim, nga ju aksionarë të merrnim këtë “shpërblim”…?!
Stafi i DigitAlb

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

KQZ u “mbyll derën” aleatëve të Bashës/ LSI: Nuk do të ndalemi

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dështoi pasi anëtarët e KQZ nuk u paraqitën, me përjashtim të kreut të saj, Klement Zguri. Duke qenë se nuk mund të ketë diskutime pasi nuk formohet kuorumi, mbledhja u anulua pa përcaktuar një datë tjetër se kur mund të mblidhet.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka i cili tha se mungesa është e qëllimtë dhe politike.

Caka tha se LSI-ja ditën e hënë do të sjellë kërkesën për regjistrimin në zgjedhjet lokale të 13 tetorit.

“Në respekt të dekretit të Presidentit për caktimin e datës së zgjedhjeve në 13 Tetor dhe afatit në 2 gusht, LSI, PR dhe PAA paraqitën kërkesën për fillimin e procedurave. 30 qershori u shfuqizua si datë zgjedhjesh nga Presidenti. Vetëm Kushtetuesja mund të shprehet për dekretin e Presidentit. Mungesa e anëtarëve është e qëllimtë, politike.

Dekreti i Presidentit është në fuqi dhe ne do të respektojmë parashikimet. Do të sjellim të hënën kërkesën për regjistrimin në zgjedhje. Kodi parashikon që KQZ-ja ka detyrimin të nisë procedurat dhe së pari duhet të merrte parasysh kërkesën. Në Kolegj? Do të ndjekim të gjitha hapat. Prevalon Kushtetuta mbi lejen e tyre vjetore” tha përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Teuta i ‘rrëmben’ Kukësit Stivi Frashërin

Publikuar

-

Nga

Ende s’është bërë zyrtare, por Stivi Frashëri do të jetë largimi i radhës te skuadra e Kukësit. Burime të sigurta pranë futbollistit bëjnë me dije për newsport.al që titullari i portës verilindore nuk do të vijojë më bashkëpunimin me nënkampionët.

28-vjeçari korçar preferon të ndërrojë ambient në sezonin e ri dhe të njëjtat burime tregojnë se është arritur akordi me “Djemtë e Detit”. Pra, në edicionin e ri futbollistik ai do të mbrojë katërkëndëshin e skuadrës së Bledi Shkëmbit.

Kujtojmë që “gardiani” i njohur është prej dy vitesh pjesë e Kukësit. Paraqitjet e tij me verilindorët kanë qenë relativisht pozitive, por shpesh herë nuk ka mundur t’i shpëtojë edhe kritikave.

Ka një CV të pasur pasi ka kontribuar me skuadra me emër si Flamurtari, Tirana, ndërsa është formuar te ekipi i Bylisit. Tashmë pritet të shihet se si do të vijojë aventura e tij e re në portën e durrsakëve.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: