Connect with Us

Pse Agron Duka nuk reflekton ti shkruajë një letër të ndjerit Sokol Olldashi

Aktualitet

Pse Agron Duka nuk reflekton ti shkruajë një letër të ndjerit Sokol Olldashi

Publikuar

-

Nga Artur Llana

Po qarkullon një letër në rrjetet sociale që Duka i krimit të Berishës, në koalicion me Bashën që tall menderen duke e bërë kandidat në tre parti ku nuk ka fituar asnjëherë, herë për bashki e herë për deputet. Përjashtuar pjesën e lekëve, të biznesit me të gjitha mënyrat, edhe me klanin e Zemunit, gjithë sipas babait shpirtëror të protestave, si Duka, cdo pallat ka administratorin, të paktën në Durrës se Veliaj mund të ketë të tjera kritere. Nuk më intereson Edi Rama! Nëse duhet të ikë sa më shpejt. Ajo që mu kujtua ishte një fjali e të ndjerit Olldashi. Nuk i takova kurrë pas zgjedhjeve të 2005, Kolin edhe pak muaj më vonë, njëri që më shpalli armik si rob i Kolit, e tjetri si tradhtar se i shkruaja për Bushin e Portit. Po lexoja letrën dhe në të sëmës të gjithëve, po halli i fëmijëve se nuk na mungojnë vezet për dietë, po siguria për ti shkolluar. Si rastësisht mu kujtua ai muaj fushate….dhe mendova para se ti shkruaj Ramës për shpirtin që po i digjet për shqiptarët, pse nuk i dërgon një letër pas vdekjes Olldashit, ku të paktën ti kërkojë falje…unë kam qenë zëdhënës i të ndjerit, të dy vëllezërit e desh humbën jetën atë ditë për votën…

Zoti Duka i politikës, jo i sportit…

Përse erdhi fugoni në qendrën e votimit në Sukth dhe përse vëllai yt, ai i llotos, kërkoi të takonte komisionerët duke treguar canta …

Robo, cfarë kishin ata canta dhe pse kërkuat largimin e gazetarëve. Isha unë dhe Beniamin Cyceku.

Robo, kush i mbushi 5 kuti në ish Repartin Ushtarak të Fllakës dhe kërkuat ti ndyshonit rrugës.

Robo, në cilin fis këndove Enver Hoxha tungjat jeta dhe kush ta përgatiti dashin, për një vizë halli…

Robo, kujt i dërgove televizor dhe lavatriçe dhe pse i mblodhe kur more vesh se kishe humbur…

Robo, kujt i dërgove lopë në Qerret dhe ja more kur more vesh se kishe humbur…

Robo, se je dhe ambjentalist, kush ta dha lopën, po jo viçin që i kishte pjellë kur numëroheshin votat..bëre sherr robo, jo ti po zagarët tuaj dhe ai të tha se me kanun lopa ishte e jotja, po vici i tij…

Robo, a ishte një nga ata që përgatiti pesë kuti fallco për ti ndërruar rrugës, punonjës SHIK-u dhe thuaja edhe Ramës, po edhe Bashës se kush është.

Robo, cfarë ndodhi kur po mblidheshin kutitë e votimit në Shijak dhe pse forcat policore bllokuan daljen e komunës Katundi i Ri në vendin e quajtur SMT.

Robo, kush ishte personi i PD që e takoje natën dhe ditën shkonte si qen i rrahur në mitingjet e PD.

Robo, mos i le kusur Ramës, se ke arsye të kesh qejfmbetje, madje që ke përfunduar te Berisha që desh e godite me patericë në kuvend ke hall të madh.

Robo, halli të ka nisur te Shpija e pushimit të oficerëve, kur i hodhe celsat në breg të detit Fatos Nanos…

Robo, bjeri Ramës, po thuaj Bashës si ja vodhe votat PD-së ose më saktë Osman Metallës…thuaja robo dhe kush ishin ata që shitën votën dhe tani bëjnë si të fortë negociatash…

Thuaja robo, se i bën nder Bashës, se për Saliun, me gjithë hallin e madh, më shumë se Xeni, ti je korbi i zi…

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Felix Bilani kujton vrasjen e Azem Hajdarit dhe bisedën me Sokol Olldashin

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

 

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve/ Ja çfarë sugjeron Agron Duka

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: