Keni vlera të ulta kalçiumi? Zbuloni disa nga ushqimet me benefitet më të mëdha që ju ndihmojnë – CNA
Connect with us

Life Style

Keni vlera të ulta kalçiumi? Zbuloni disa nga ushqimet me benefitet më të mëdha që ju ndihmojnë

Publikuar

-

Sipas mjekëve , kalçiumi është tepër i rëndësishëm dhe veç mjekimeve duhet edhe një dietë strikte.

Më poshtë do të njiheni me ushqimet që duhet të konsumoni patjetër nëse keni vlera të ulta të kalçiumit në trup.

Krisje apo thyerje kockash

Nëse edhe nga një dëmtim i vogël keni thyerje kockash, atëherë ku është një tregues që keni mungesë të theksuar të kalciumit.

Konsumi i bulmetit

Nëse keni hequr dorë nga qumështi i lopës dhe nënproduktet e tij, atëherë duhet të konsumoni më shumë brokoli dhe bajame.

Lëkura dhe thonj të dobët

Lëkura dhe thonjtë padyshim  janë një tregues i mirë i shëndetit e trupit. Nëse keni thonj që nuk rriten dhe thyhen kollaj atëherë është një sinjal që keni mungesë të kalciumit.

Dhëmbët tuaj dëmtohen shpejt

Padyshim që kalciumi i mban dhëmbët e fortë. Nëse nuk merrni kalcium mjaftueshëm nga ushqimi, dhëmbët  nuk do jenë në formën më të mirë të mundshme.

Nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut

Kalciumi është një element i rëndësishëm kur vjen puna tek procesi i qarkullimit të gjakut. Nëse nuk keni mungesë, atëherë edhe presioni i gjakut  tuaj do të jetë në ritme normale./Burimi:agroweb

Aktualitet

Afërdita Dreshaj feston 33 vjetorin e lindjes/ Bashkëshorti i saj i bën urimin e veçantë

Publikuar

-

Ditën e sotme, këngëtarja shumë e dashur për publikun Afërdita Dreshaj feston 33 vjetorin e lindje së saj. Dhuratat e para Afërdita i ka marrë që ditën e djeshme nga e motra.

Këngëtarja ka marrë shumë urime nga miqtë dhe familjarët e saj por ai që ka tërhequr gjithë vëmendjen është urimi i bashkëshortit të saj Jakub Kindl, i cili shkruan fjalët më të bukura dhe të ndjera për gruan e tij.

“Gëzuar ditëlindjen për një njeri special i cili po i sjell shumë gëzim zemrës sime. Jam falenderues për çdo moment që kalojmë bashkë dhe shpresoj që lumturia jonë mos të mbarojë asnjëherë”,- ka shkruar sportisti në postimin e tij në ‘Instagram’ së bashku me një galeri fotosh të Afërditës gjatë momenteve më speciale të tyre.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Marrëveshje 70 milionë dollarëshe/ Aktori i famshëm tundohet nga oferta e gjigantit të filmave

Publikuar

-

Aktori i famshëm, Eddie Murphy, flitet se do të marrë një shumë të madhe parash nga gjiganti i filmave, Netflix.

Sipas TMZ 58 vjeçari do të rikthehet sërish te komeditë dhe po negocion një marrëveshje, e cila vlen rreth 70 milionë dollarë.

Kjo ofertë e majme vjen si pasojë e famës dhe suksesit që ka patur në filmat e mëparshëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Wow! Nuk përmbahet Ingrit Gjoni/ Surprizon ndjekësit me foton e fundit

Publikuar

-

Këngëtarja Ingrit Gjoni i ka befasuar të gjithë ndjekësit e saj me foton e fundit. Para disa orësh këngëtarja ka publikuar një foto ku shfaqet nudo, teksa ka hedhur mbi shpatulla një pallto.

Menjëherë pas publikimit të fotos, ndjekësit kanë vërshuar me komentet e tyre komplimentuese dhe pëlqimet ndaj saj.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ingrit Gjoni (@ingritgjoniii) on

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending