Pas përgjimeve të publikuara nga Bild/ Qytetarët kanë një sugjerim për Ramën – CNA
Connect with us

Aktualitet

Pas përgjimeve të publikuara nga Bild/ Qytetarët kanë një sugjerim për Ramën

Publikuar

-

Në vijim të ritualit të tij të përditshëm, kryeministri Edi Rama mëngjesin e sotëm ka përshëndetur ndjekësit e tij në rrjetet sociale, duke publikuar një lajm të mirë, sipas tij për çdo sipërmarrje.

“Mirëmëngjes dhe me lajmin e mirë për çdo sipërmarrje që tanimë tek e-Albania, vetëm me një klik ka në dorë në kohë reale kopjen e titullit ose licencës me vlerë ligjore për subjektin që ka nën zotërim, ju uroj një ditë të mbarë! “-shkruan Rama në postimin e tij.

Por, ndërsa një ditë më parë gazeta gjermane Bild publikoi të tjera përgjime në lidhje me masakrën zgjedhore, qytetarët i sugjerojnë Ramës, që duhet të japë dorëheqjen.

“Mirmëngjesi Zoti Kryeministër!
A nuk është më e ndershme dorëheqja dhe hapja e rrugës për një Qeveri me Teknokratë e cila mbas reformave të cilat i duhen urgjentisht shtetit të na dërgojë në zgjedhje dhe populli le të votojë kë të dëshirojë ….”-shkruan një qytetar.

LEXO EDHE:  Çfarë turpi/ Rilindasi Edi Rama kundër socialistit Arben Malaj!?

Ndërsa një tjetër ironizon kreun e qeverisë, ndërsa shkruan “Suksese po me Bild do ketë ndonjë aplikacion?

Më tej një tjetër qytetar shkruan “Mirëmëngjes EDI..more ty të lumtë që ke kaq vizion dhe mision të bukur për të mirën e vendit dhe të njerezve që jetojne aty..po për punën e prodhimeve të vendit që po hamë cdo dit dhe po na vrasin pak nga pak si do t’ja bëjme? Kur do jetë koha e a asaj dorës së hekurt tek fermeret që të mos abuzojnë më me prodhimet se na morën në qafe..po vdesin njerezit nga kanceri cdo ditë..shikojë këtë pune se është me e rëndesishme së një klik.”/ CNA.al

Aktualitet

“Lufta” Qeveri-Presidencë/ Zbardhet roli i Metës në shkatërrimin e Kushtetueses

Publikuar

-

By

“Mungesa e Gjykatës Kushtetuese vjen si pasojë e mos kryerjes së detyrës së presidentit Ilir Meta, në kohën kur duhet të shpallte vakancën, në vitin 2016”.

Kështu është shprehur ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, e ftuar në emisionin “Tempora”, duke iu kundërpërgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili ankohet për mungesën e Gjykatës Kushtetuese.

Meta, reformën në drejtësi e ka quajtur ramaforma në drejtësi.

Por, sipas Gjonajt, nëse Presidenti do të ishte i shqetësuar për ngritjen dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte hedhur shortin e KED, si në 2017, ashtu edhe në 2018.

LEXO EDHE:  Përfundon takimi me drejtuesit e qarqeve/ Zbardhen porositë e Ramës

“Nëse Presidenti do ishte i shqetësuar për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte shpallur vakancën e parë kur është njoftuar që në 2016, për dorëheqjen e një anëtari të saj. Por në fakt e ka shpallur dy vite më vonë gati në shkurt të vitit 2018. Të gjitha këto vonesa nuk janë për shkak të qeverisë. Qeveria i ka bërë të gjitha detyrat e saj dhe Ministria e Drejtësisë ka ushtruar të gjithë funksionin kushtetues dhe ligjor”, ka thënë Gjonaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Reforma në drejtësi/ Ministrja Gjonaj kapet duke gënjyer

Publikuar

-

By

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, nuk shkëputet dot nga linja e gënjeshtrave të Qeverisë.

Madje ajo guxon të gënjejë, hapur teksa deklaron se reforma në drejtësi sot nuk pengohet nga politika.

“Nëse më përpara edhe pas miratimit, kishte rrezikshmëri që të pengohej nga politika, sot nuk ka asnjë pengesë nga politika. Sot merr kohën e saj që do ti duhet çdo sistemi që ndryshon nga fillimi, me një arkitekturë dhe institucione të reja të marri periudhën e saj tranzitore që i duhet për të ringritur sistemin e ri”, ka thënë Gjonaj në emisionin”Tempora”.

LEXO EDHE:  Basha vijon me 30 qershorin/ “S’ka ndodhur kurrë në 3 dekada”

Faktet se politika i ka duart në drejtësi janë të shumta, duke nisur që nga emërimi i prokurores së përgjithshme të përkohshme Arta Marku, tek skandali që vitin e kaluar përfshiu Krimet e Rënda apo së fundi tek përzgjedhja e disa prokurorëve skandaloz për në SPAK./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kërcënoi Arben Malajn”/ Taulant Balla pranon fajin

Publikuar

-

By

Partia Sociale që mbrëmë ka njoftuar se do të kërkonte shkarkimin e Arben Malajt nga bordi i Bankës së Shqipërisë.

Sot, gjatë ditës, Malaj reagoi, duke thënë se ka marrë edhe mesazhe kërcënuese nga kolegët e tij dhe drejtori gishtin ndaj kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla.

Ky i fundit i ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dërvishi ka mohuar të ketë kërcënuar Malajn.

“Nuk do doja të bëja asnjë koment. Do të jenë kolegët e Grupit Parlamentar që kanë kerkuar marrjen e kësaj mase disiplonore që do të flasin. Në asnjë Bankë Kombëtare në botë, asnjë anëtar që paguhet nga buxheti i shtetit, nuk bëhet pjesë e aktiviteteve publike”, është shprehur Balla.

LEXO EDHE:  Organizimi i PS/ Rama mbledh drejtuesit e katër qarqeve

Më tej ai ka pranuar se ka faj, por e ka lidhur me propozimin që ai ka bërë për emërimin e zotit Malaj në bordin e BSH-së.

“Unë di vetëm që kam fajin dhe përgjegjësinë që kam propozuar zotin Malaj që të bëhet anëtar i bordit të Bankës së Shqipërisë. Me ne, nëse shkel ligjin shkarkohesh, është një shkelje flagrante e ligjit nga Malaj. Une mbaj pergjegjësi që kam ngulmuar të ishte edhe ish-ministri i Financave, Arben Malaj”, është shprehur Balla./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending