Connect with Us

Morali pa moral i politikës shqiptare/ Hipokrizia e LSI-së dhe PDIU-së

Aktualitet

Morali pa moral i politikës shqiptare/ Hipokrizia e LSI-së dhe PDIU-së

Publikuar

-

Rreth dy javë më parë, gazeta gjermane Bild publikoi materiale të përgjimeve të dosjes 339, ku zyrtarë të PS-së në qarkun e Durrësit janë kapur në biseda me anëtarë të bandës së Shijakut.

Ndërkohë, një ditë më parë, po kjo media gjermane publikoi të tjera përgjime në lidhje me një tjetër dosje hetimore. Bëhet fjalë për dosjen hetimore 184, që flet për shit-blerjen e votave, në zgjedhjet e 2016-ës, në qarkun e Dibrës.

Por, pas publikimit të këtij skandali ka ndodhur çudia. Dy partitë që në atë kohë ishin në krah të Ramës dhe që kanë përgjiegjësinë për sjelljen e Rilindjes në pushtet, sot dalin e bëjnë moral.

Një ditë më parë ka folur ish-deputetja e PDIU-së, Mesila Doda ndërkohë, sot ka dalë dhe ka folë në një konferencë për mediat, nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili.

Mesila Doda dhe Petrit Vasili dalin e flasin e bërtasin si moralistë të mëdhenj, por po të kthehemi pas në histori, në fak si PDIU edhe LSI kanë qënë në koalicion me PS-në dhe të dyja kanë mbështetur kandidatin socialist.

Petrit Vasili që sot del e pëllet apo Mesila Doda që dje bënte avokaten e djallit, duke sharë Ramën, dje kanë qënë në krah të Edi Ramës në Dibër dhe mbështesnin kandidatin e PS-së.

Pjesë e dosjes 184 janë edhe Ilir Meta, Shpëtim Idrizi dhe PDIU dhe LSI-ja dhe nuk mund të “lajnë duart” si Ponc Pilati.

PDIU dhe LSI kanë qënë aleatë të Edi Ramës, kundër Partisë Demokratike, ndërsa sot për politikë dalin e bëjnë sikur janë moralistë.

Dhe kur moralin për shitblerjen e votave e bën LSI-ja, sikur i kanë blerë votat kur ishte në koalicion me PS-në, të pështiroset kur kujton dosjen e “978”, ku Ilir Meta i kërkonte 200 mijë euro një biznesmeni.

Apo militantët e LSI-së, të kapur në kamera duke dhënë zarfa me para, kurse sot dalin e denoncojnë shit-blerjen e votave.

Në fakt nëse duan të kenë moral, së pari duhet të distancohen nga Ilir Meta, nga Monika Kryemadhi, nga Edmond Haxhinasto etj, që janë banda e parë e shit-blerjes së votës, pastaj të kërkojnë ndjesë që sollën Rilindjen dhe Edi Ramën në pushtet dhe që mbështetën shit-blerjen e votës në Dibër.

E nëse ka një viktimë në Dibër, viktima e vetme është Partia Demokratike, por jo Lulzim Basha dhe Republika e re, sepse Lulzim Basha, Dibrën e amnistoi me marrëveshjen që bëri me Edi Ramën në maj të 2017-ës.

Me këtë marrëveshje, Basha harroi Dibrën, duke i shitur mandatet e deputetëvë dhe duke mos rikandiduar profesor Sherefedin Shehun edhe pse e dinte shumë mirë që votat u blenë./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi: Drejtori makinën e shkollës ja ka dhënë gruas

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar drejtorin e një shkolle në Durrës që sipas qytetarit dixhital makinën e shkollës ja ka dhënë gruas.

Postimi i plote i Berishes:

Drejtori i shkolles se mesme profesionale ben te lumtur nusen me nje makine te shkolles.
Akuzohet per vjedhje dhe shperdorime te tjera.

Lexoni mesazhin e mesuesit dixhital. sb

Zoti berisha pershendetje.jam nje mesues qe jap mesim ne shkollen profesionale beqir cela durres.doja te ndaja me ju dhe me publikun disa mangesi te qellimshme ne kete shkolle.kjo shkolle qe nxjerr nxenes profesionist qe i sherbejne tregut te punes ne shqiperi dhe jashte saj .ka 3 vite qe drejtohet nga nje drejtor z fatmir merkuri i cili eshte nje militant i partise socialiste qe nuk ka arsim perkates per kete fetyre ose me sakt nuk e ka mbaruar akoma shkollen e larte.eksperienca e tij ne arsim eshte 0.ai u vu ne detyre pasi sherbeu si ushtare i betuar i Vangjush Dakos .puna e tij e meparshme ka qene shiste kepuce ne tregun e durresit.keto vite ai e ka kthyer kete shkolle ne baze te partise socialiste.ku ka punesuar ne vende te mesuesve profesionist militante partie pa arsimin perkates dhe pa njohuri ne lenden qe ato japin mesim.kuptohet vet sa te pregatitur po dalin nxenesit keto vitet e fundit.nje tem tjeter eshte vjedhja e fondeve qe vijne per kete shkolle .posi asaj i duhet nje baze materiale e konsiderueshme per cdo vit shkollor.keto materiale qe blihe i ngarkohen mrsuesve te praktikes me 6 apo 8 fishin e vleres reale.domethene nje kif kamje makine nga 23.000 leke tereja vjen ne shkolle me nje vlere 90. 000 leke te reja .keto manipulime apo vjedhje sido qe te quhen.ai i kryen me magazijeten e shkolles dhe me ndrejtoren Z M Zh dhe keto te dyja militante ke partise socialiste.pervec ketyre te larte permendura drejtori i shkolles ka nxjerr n ga shkolla nje makine golf 5 dhe ja ka dhene ne perdorim nuses se tij.gje qe absolutishte nuk lejohet.nje sasi e konsiderueshme nafte dhe benzine duhet te vije ne shkolle.por tollonat shiten rruges .shume mesues te lidhur me drejtorine kryejne mit marrje nxenesve per te kaluar klasen.etj me respekte doktor dhe te lutem anonim .besoj ky mesazh nuk do bjeri ne vesh te shurdher.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Makina përplas këmbësoren/ Në gjëndje të rëndë 47-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë  ka ndodhur ditën e sotme  në “Patos fshat”.

Një mjet tip “Audi” ka përplasur këmbësoren A.M 47-vjeçe.

Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendngjarja.

Mësohet se A.M ndodhet në gjëndje të rëndë në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE