Connect with Us

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Aktualitet

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Publikuar

-

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti dhe mbështetësit e tij po hedhin themelet e një fushate që do të përpiqet t’u shesë votuesve idenë se ai është një njeri i cili bën atë që thotë.

Me fillimin zyrtar të fushatës për rizgjedhjen e tij të martën në Orlando, presidenti po përdor parrullën “Premtimet e Bëra. Premtimet e Mbajtura” si moton e fushatës së tij, duke ngritur pyetjen e qartë: A i mbajti Presidenti Trump premtimet e tij?

Ashtu si me çdo politikan në skenën kombëtare, përgjigja është e komplikuar. Presidenti bëri një numër vlerësimesh, premtimesh dhe parashikimesh gjatë kandidaturës së tij për në Shtëpinë e Bardhë. A i mbajti të gjitha, është një pyetje shumë e ndryshme.

Disa mund të kontrollohen me lehtësi. Trump premtoi të derdh miliarda dollarë shpenzime të reja në ushtrinë amerikane dhe nuk ka dyshim se mund të pretendojë se e ka “arritur misionin” në këtë pikë. Buxheti i Pentagonit është ngritur nën administrimin e tij. Ai u zotua të tërheqë Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja ndërkombëtare bërthamore me Iranin dhe e përmbushi atë premtim në maj të vitit 2018.

Për të tjerat, është më vështirë të arrihet në një përfundim. Trump kishte premtuar t’i jepte fund financimit federal për programet në “qytetet që mbrojnë imigrantët” dhe që nuk bashkëpunojnë plotësisht me agjentët federalë të zbatimit të ligjit të imigracionit. Në fund, ai njoftoi një ndalim të kufizuar për financimin e programeve në këto qytete, vendim që u bllokua shpejt nga një gjykatës federal.

Kur Presidenti Trump dhe ndihmësit e tij do të fillojnë me zell fushatën më vonë këtë vit dhe në vitin 2020, ata do të shtyjnë idenë se presidenti bëri atë që i premtoi popullit amerikan, edhe pse demokratët do ta kundërshtojnë fuqimisht.

“Nga këndvështrimi i mbështetësve të tij, Donald Trumpi ka bërë pikërisht atë që ai premtoi se do të bënte”, thotë Whit Ayres, një anketues republikanë nga Aleksandria, Virxhinia. “Atje ku ka dështuar, ka qenë si rezultat i pengesave, kryesisht nga demokratët, të cilët nuk i kanë dhënë paratë që ai donte për të ndërtuar murin, dhe disa nga gjërat e tjera që ai premtoi gjatë fushatës”.

Trump, shton Ayres, do të jetë në gjendje të argumentojë, se “ishte faji i dikujt tjetër që ai nuk ishte në gjendje të mbante disa nga këto premtime.”

Megjithatë, një listë e disa prej sukseseve më të mëdha të presidentit dhe dështimeve më të dukshme të tij, sugjeron se në zgjedhjet e vitit 2020, do të ketë mjaft municione për debat nga të dyja palët./VOA/

PROMISES KEPT
Trans-Pacific Partnership
“We will also immediately stop the job-killing Trans-Pacific Partnership, a disaster, another disastrous potential deal.”
Image
Nov. 3, 2018, Jacksonville, Fla.
Image
Almost as soon as he was sworn into office in January 2017, Trump withdrew the United States from a huge free trade agreement among nations on the Pacific Rim, a deal that had been many years in the making.
Conservative Judges
“We’re going to have great judges, conservative, all picked
by the Federalist Society.”
Image
Breitbart Radio, June 13, 2016
Image
One of conservatives’ biggest initial concerns about candidate Trump was his reliability in the area of judicial appointments. He addressed their concerns by promising to essentially outsource the selection of judicial candidates to conservative organizations like the Federalist Society. Trump has placed two arch-conservatives on the Supreme Court, and had dozens more confirmed to lifetime appointments on the lower courts.
NAFTA
“A Trump administration will renegotiate NAFTA, and if we don’t get the deal we want, we will terminate NAFTA and get a much, much, much better deal for our workers.”
Image
Nov. 4, 2016, Hershey, Pa.
Image
Soon after taking office, Trump announced his intention
to renegotiate the landmark North American Free Trade Agreement, which he had constantly derided as a candidate. The result of the deal is the U.S.-Mexico-Canada agreement, which was negotiated by the three trading partners over the bulk of Trump’s first two years in office. The deal has yet to be implemented, but the agreement
is concluded.
China Trade
“If China does not stop its illegal activities, including its theft of American trade secrets … I will use every lawful presidential power to remedy trade disputes, including the application of tariffs.”
Image
June 28, 2016, Monessen, Pa.
Throughout his campaign, Trump constantly noted that in his view, China was engaged in unfair trade practices and that as president, he would play hardball against Beijing. As the current trade war between the world’s two largest economies demonstrates, that was definitely a promise he kept.
Image
Environmental Regulations
“We will get the bureaucracy out of the way of innovation
so we can pursue all forms of energy.”
Image
May 25, 2016, Bismarck, N.D.
Image
Getting rid of environmental regulations that hindered further exploitation of fossil fuel resources was a key promise of the Trump campaign. The rollbacks of environmental protection rules began almost as soon
as Trump took office, and have continued, as the recent proposal to relax fuel efficiency standards for automobiles will attest.
PROMISES BROKEN
Obamacare Repeal
“Real change begins with immediately repealing and replacing the disaster known as Obamacare.”
Image
Nov. 4, 2016, Atkinson, N.H.
The immediate repeal and replacement of the Affordable Care Act was a standard part of candidate Trump’s stump speech. He often said that he would repeal it immediately, and vowed that replacing it would be “so easy.” Now, more than halfway through his first term, Obamacare remains the law of the land.
Image
Border Wall
“We’re going to build a great wall, and Mexico is going to pay for the wall.”
Image
Nov. 4, 2016, Wilmington, Ohio
Possibly the most common refrain in the president’s election speeches was his promise to erect a giant physical barrier between the U.S. and Mexico, in order to deter illegal immigration. There has been no meaningful addition to the barrier that already existed when Trump took office, and Mexico has shown no signs of paying
for future construction.
Image
Infrastructure
“The American Infrastructure Act leverages public/private partnerships and private investments through tax incentives to spare $1 trillion in infrastructure investment over the next ten years.”
Image
Oct. 22, 2016, Gettysburg, Pa.
Bashing the woeful state of critical infrastructure in the U.S., Trump frequently promised to take bold steps toward investing in a revitalization of the nation’s bridges, roads, airports and more. His proposal, later renamed the American Energy and Infrastructure Act, even survived long enough to become part of his post-election “first 100 days”  to-do list. But he never had congressional buy-in, and the proposal
has gone nowhere.
Image
Middle-Class Tax Cuts
“We are going to massively cut taxes for the middle class.”
Image
October 31, 2016, Warren, Mich.
Throughout his campaign, Trump promised tax relief to the middle class, insisting that it would be paid for, in part, by eliminating loopholes used by the wealthy. More than once, he insisted that he would sign a tax law that would “cost me a fortune.” In fact, even though most Americans received a tax cut from the Tax Cuts and Jobs Act of 2017, the bulk of benefits to individual taxpayers went to the wealthy and the very wealthy.
Image
National Debt
“It’s easy. It’s easy to pay it back.”
Image
Feb. 5, 2016, “The O’Reilly Factor”
At one point during his campaign, Trump boasted that he would pay off what was then a $19 trillion national debt within eight years. At a minimum, that would require eliminating the budget deficit. But last month, the budget deficit hit an all-time record for the month
of May, and the national debt now stands at more
than $22 trillion.
Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: