Connect with Us

Prokurorët përdorin dosjet për pazar me partitë

Aktualitet

Prokurorët përdorin dosjet për pazar me partitë

Publikuar

-

Logot e partive kryesore ne Shqiperi

Pasditen e sotme, ashtu sikurse ishte paralajmëruar, gazeta prestigjoze gjermane “Bild” ka publikuar 16 audio përgjime të dosjes “184” për blerjen e votave në zgjedhjet lokale të vitit 2016 në Dibër.

Në përgjimet e publikuara janë të përfshirë kryeministri Edi Rama, ish ministra, deputetë si dhe zyrtarë të lartë të shtetit shqiptar.

Përtej faktit të politikës së rëndomtë të ditës, që shqiptarët e gëlltisin çdo ditë dhe blerjes së votave, gjë që shqiptarët e dinë sepse fundja ata i kanë marrë lekët për votat e tyre, ka një tjetër fakt. Se si qëndron e vërteta? Përse këto përgjime përdoren në këtë kohë?

Në një analizë të thjeshtë  mund të dalësh në konkluzionin e asaj që ka thënë kryeministrit Edi Rama se po bëhet shantazh ose po kërkohet ti hidhet benzinë zjarrit të opozitës për të rrëzuar qeverinë dhe për të djegur vendin për shkak se ka dosje të cilat mund të implikojnë edhe Reformën në Drejtësi.

Por një aspekt i dytë është që këto dosje mund të jenë të vërteta dhe vërtetë njerëzit duhet ti mësojnë dhe të zhduket përfundimisht shitblerja e votës dhe politikanët të heqin dorë, të gjitha palët pa përjashtim sepse në klasën politike në Shqipëri nuk ka asnjë shenjtor port ë gjithë janë fajtorë, nga e majta në të djathtë të gjithë janë blerës votash.

Në ka një fakt nxjerrja përgjimeve pra bërja e tyre publike prish provat Prokurorisë e cila faktikisht ka tre vjet që  vle mbi këtë dosje “184” dhe dy vite mbi dosjen “339”. Prokurorët që i kanë shitur apo oficerët e Policisë Gjyqësore, janë përgjegjësit kryesorë që nuk i kanë shkuar hetimit drei në fund. Fakti që nuk i kanë hetuar këto dosje tregon se kasta politike që drejton këta prokurorë apo edhe vetë ata nuk duan që Shqipëria të ketë shtet dhe ti shkohet deri në fund çdo hetimi, por përdoren thjeshtë si vrastarë. Ata duan që ti përdorin këto për pazare dhe për kokat e tyre apo t’iua shesin partive politike dhe eprorëve të tyre politik për kauza si ky i opozitës së fundmi për të ngritur njerëzit në protesta.

Prandaj përtej çështjes politike të publikimit të dosjeve dhe skandalit të shitblerjesë së votave e cila në fakt është amnistuar nga Lulzim Basha për faktin se ky i fundit ka qenë në dijeni të dosjes dhe skandalit të shitblerjes së votës në Dibër, kandidatin e Dibrës profesor Sherefedin Shehu nuk e rikandidoi në zgjedhjet e vitit 2017 dhe amnistoi Damian Gjiknurin me shokë pas marrëveshjes që bëri me Ramën atë vit sepse dosja 184 është përpara marrëveshjes Rama-Basha.

Qëndrojnë shumë pikëpyetje të cilat lidhen lidhen me prokurorët me mënyrën e përdorimit të këtyre dosjeve, me mënyrën sesi ato dosje dalin, dhe si ato përdorën nga politika apo se si i serviren medias për qëllime të caktuara politike jo vetëm nga subjektet politike por edhe nga Prokurorët apo struktuar të tjera që kanë bashkëpunuar për të çuar këto dosje në media të ndryshme që në rastin konkret është gazeta gjermane “Bild”.

Të parët që duhet të mbajnë përgjegjësi janë Prokurorët të cilët  në të dyja rastet kanë shkatërruar hetimet dhe kanë bërë një dëm jo pak të vogël. Në të dyja rastet edhe pse kanë 2-3 vjet që i mbajnë nëpër sirtare dhe në rastin tjetër që tashmë i kanë nxjerrë i kanë shëtirur partive dhe gazetave për të bërë pazare për kokën e tyre./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Ndryshimet në Kodin e Procedurës Penale/ Prokurorët: Po cënojnë punën tonë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

 

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Dosjet e diktaturës dhe dosjet e SHISH

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: