Përmendej në përgjime/ Flamur Noka tregon incidentin me drejtorin e Ramës – CNA
Connect with us

Aktualitet

Përmendej në përgjime/ Flamur Noka tregon incidentin me drejtorin e Ramës

Publikuar

-

Në përgjimet e publikuara nga gazeta gjermane “Bild”, në bisedën me kryeministrit Rama dhe drejtorit të Ministrisë së Brendshme, Arben Keshi, përmendej ish deputeti i PD, Flamur Noka dhe një incident i ndodhur mes tyre.

I ftuar në “5 pyetje me Babaramo”, Flamur Noka ka treguar versionin e tij të ngjarjes, duke thënë se ai nuk ka qenë me 50 veta, por me disa qytetarë të kërcënuar që kanë shkuar t’i kërkojnë llogari Arben Keshit dhe shefit të komisariatit, Robert Ago.

Sipas tij, Keshi dhe Ago iu ofronin para qytetarëve në këmbim të votës dhe nëse nuk pranonin, kërcënoheshin prej tyre.

“Unë kam qenë një dëshmitar i një ngjarje të tillë. Kishim informacione nga banorë të zonës, nga qytetarë të Maqellarës që kërcënoheshin, intimidoheshin, nga Arben Keshi dhe Shefi i Komisariatit Robert Ago. Shkonin derë më derë dhe paguanin para, kush nuk pranonte, këta e kërcënonin.

LEXO EDHE:  Berisha zbardh gënjeshtrat e Ramës/ Zbulon kërkesën e kryeministrit për Vuçiçin

Policia është sjellë si një strukturë kriminale duke terrorIzuar qyetarëT, që nuk pranonin të shisnin votën.

Ata ishin qytetarë të zonës, që nuk kishin pranuar të bliheshin dhe ishin kërcënuar nga këta persona. Kur shteti është i përfshirë, unë isha i detyruar, si deputet i zonës, për të dalë me qytetarët.

Ka pasur përplasje mes banorëve dhe njërit prej ushtarëve të tyre. Një incident mes qytetarëve. Kam qenë dëshmitar i kësaj maskarade jo një ditë e dy, por një muaj, sidomos në zonën e Maqellarës.

Kishim informacione të sigurta që këta dilnin me thasë me para dhe kush nuk pranonte para, kërcënohej”,- ka thënë Noka./CNA.al

Aktualitet

“Lufta” Qeveri-Presidencë/ Zbardhet roli i Metës në shkatërrimin e Kushtetueses

Publikuar

-

By

“Mungesa e Gjykatës Kushtetuese vjen si pasojë e mos kryerjes së detyrës së presidentit Ilir Meta, në kohën kur duhet të shpallte vakancën, në vitin 2016”.

Kështu është shprehur ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, e ftuar në emisionin “Tempora”, duke iu kundërpërgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili ankohet për mungesën e Gjykatës Kushtetuese.

Meta, reformën në drejtësi e ka quajtur ramaforma në drejtësi.

Por, sipas Gjonajt, nëse Presidenti do të ishte i shqetësuar për ngritjen dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte hedhur shortin e KED, si në 2017, ashtu edhe në 2018.

LEXO EDHE:  Shënim-Partia “mëmë” është Soros/ Rama dhe Basha janë veglat për kontrollin e sistemit

“Nëse Presidenti do ishte i shqetësuar për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte shpallur vakancën e parë kur është njoftuar që në 2016, për dorëheqjen e një anëtari të saj. Por në fakt e ka shpallur dy vite më vonë gati në shkurt të vitit 2018. Të gjitha këto vonesa nuk janë për shkak të qeverisë. Qeveria i ka bërë të gjitha detyrat e saj dhe Ministria e Drejtësisë ka ushtruar të gjithë funksionin kushtetues dhe ligjor”, ka thënë Gjonaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Reforma në drejtësi/ Ministrja Gjonaj kapet duke gënjyer

Publikuar

-

By

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, nuk shkëputet dot nga linja e gënjeshtrave të Qeverisë.

Madje ajo guxon të gënjejë, hapur teksa deklaron se reforma në drejtësi sot nuk pengohet nga politika.

“Nëse më përpara edhe pas miratimit, kishte rrezikshmëri që të pengohej nga politika, sot nuk ka asnjë pengesë nga politika. Sot merr kohën e saj që do ti duhet çdo sistemi që ndryshon nga fillimi, me një arkitekturë dhe institucione të reja të marri periudhën e saj tranzitore që i duhet për të ringritur sistemin e ri”, ka thënë Gjonaj në emisionin”Tempora”.

LEXO EDHE:  Berisha zbardh gënjeshtrat e Ramës/ Zbulon kërkesën e kryeministrit për Vuçiçin

Faktet se politika i ka duart në drejtësi janë të shumta, duke nisur që nga emërimi i prokurores së përgjithshme të përkohshme Arta Marku, tek skandali që vitin e kaluar përfshiu Krimet e Rënda apo së fundi tek përzgjedhja e disa prokurorëve skandaloz për në SPAK./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kërcënoi Arben Malajn”/ Taulant Balla pranon fajin

Publikuar

-

By

Partia Sociale që mbrëmë ka njoftuar se do të kërkonte shkarkimin e Arben Malajt nga bordi i Bankës së Shqipërisë.

Sot, gjatë ditës, Malaj reagoi, duke thënë se ka marrë edhe mesazhe kërcënuese nga kolegët e tij dhe drejtori gishtin ndaj kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla.

Ky i fundit i ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dërvishi ka mohuar të ketë kërcënuar Malajn.

“Nuk do doja të bëja asnjë koment. Do të jenë kolegët e Grupit Parlamentar që kanë kerkuar marrjen e kësaj mase disiplonore që do të flasin. Në asnjë Bankë Kombëtare në botë, asnjë anëtar që paguhet nga buxheti i shtetit, nuk bëhet pjesë e aktiviteteve publike”, është shprehur Balla.

LEXO EDHE:  Shënim-Partia “mëmë” është Soros/ Rama dhe Basha janë veglat për kontrollin e sistemit

Më tej ai ka pranuar se ka faj, por e ka lidhur me propozimin që ai ka bërë për emërimin e zotit Malaj në bordin e BSH-së.

“Unë di vetëm që kam fajin dhe përgjegjësinë që kam propozuar zotin Malaj që të bëhet anëtar i bordit të Bankës së Shqipërisë. Me ne, nëse shkel ligjin shkarkohesh, është një shkelje flagrante e ligjit nga Malaj. Une mbaj pergjegjësi që kam ngulmuar të ishte edhe ish-ministri i Financave, Arben Malaj”, është shprehur Balla./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending