Connect with Us

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Aktualitet

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Publikuar

-

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare dhe as nuk do t’ia kthejë mandatin e kryeministrit, presidentit Stevo Pendarovski për çfarë kishte paralajmëruar para pak javësh.

Por, do të ketë riformatim të kabinetit qeveritar, siç njoftoi zoti Zaev, dhe atë në tetë poste ministrash. Po ashtu do të ketë ndryshime të zëvendës-ministrave dhe rreth njëzet drejtorë të ndërmarrjeve publike.

Kreu i qeverisë në Shkup pret që deri të premten t’ia dorëzojë parlamentit listën me emrat e rinjë dhe në fillim të javës së ardhëshme të votohet riformatimi i kabinetit.

Me këtë, zoti Zaev lë të kuptohet se nuk do të bisedojë më me Bashkimin Demokratik për Integrim meqë, sipas të gjitha gjasave kanë rënë dakord tashmë. Partia shqiptare drejton pesë sektorë në qeveri: Ministrinë e Arsimit, të Ekonomisë, Ambientit jetësor, si dhe Sekretariatin për çështje evropiane e Sekretariatin për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit.

Kjo e fundit është kthyer në ministri për sistem politik dhe sipas njoftimeve brenda partive qeveritare, do të vazhdojë të drejtohet nga një kuadr i BDI-së.

Sipas pritjeve, tek përfaqësuesit e BDI-së në qeveri nuk do të ketë ndryshime të mëdha, përveç kalimit të ministrit të Ambientit jetësor tek ministria e re për Sistem politik dhe ardhjes së një ministri të ri në krye të Ambientit jetësor. Për këtë është përfolur emri i Naser Nuredinit nga Vjena, për të cilin thuhet se nuk e njeh mirë as shqipen dhe aspak maqedonishten, por se do të komunikonte në anglisht me kabinetin qeveritar.

Për zotin Nuredini, i cili është dajli i një biznesmeni të njohur me prejardhje nga rrethina e Tetovës në Vjenë të Austrisë dhe dhëndër i akademikut Abdylmenaf Bexheti, nuk kanë folur publikisht as LSDM-ja e zotit Zaev e as BDI-ja e zotit Ahmeti.

Për riformatimin e qeverisë mjaftojnë 61 vota në parlament, të cilat i kanë LSDM-ja me BDI-në dhe dy partitë tjera më të vogla po ashtu partnere të koalicionit qeveritar, Alternativa dhe Rilindja Demokratike Kombëtare.

Ndërkohë, të hënën po shënohet një vjetori i Marrëveshjes së Prespës në mes Shkupit dhe Athinës që i dha fund problemeve afro 30 vjeçare lidhur me emrin Maqedoni. Marrëveshja e cila u quajt historike dhe u mbështet fuqishëm nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evroian, ndryshoi emrin e fqinjit më të vogël në Maqedonia e Veriut duke hapur rrugën e anëtarësimit në NATO dhe afrimit në BE. Por, opozita maqedonase vazhdon ta quajë të dëmshme marrëveshjen sepse “ka prekur identitein kombëtar dhe historinë e popullit maqedonas”, sipas saj.

Nga ana tjetër, Marrëveshja duket se ka dobësuar pozitat e partisë në pushtetin grek, Syriza të Kryeministrit Alexis Tsipras dhe ai do të pësojë humbje në zgjedhjet e pritshme në Greqi, sipas analistëve./VOA/

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi: Drejtori makinën e shkollës ja ka dhënë gruas

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar drejtorin e një shkolle në Durrës që sipas qytetarit dixhital makinën e shkollës ja ka dhënë gruas.

Postimi i plote i Berishes:

Drejtori i shkolles se mesme profesionale ben te lumtur nusen me nje makine te shkolles.
Akuzohet per vjedhje dhe shperdorime te tjera.

Lexoni mesazhin e mesuesit dixhital. sb

Zoti berisha pershendetje.jam nje mesues qe jap mesim ne shkollen profesionale beqir cela durres.doja te ndaja me ju dhe me publikun disa mangesi te qellimshme ne kete shkolle.kjo shkolle qe nxjerr nxenes profesionist qe i sherbejne tregut te punes ne shqiperi dhe jashte saj .ka 3 vite qe drejtohet nga nje drejtor z fatmir merkuri i cili eshte nje militant i partise socialiste qe nuk ka arsim perkates per kete fetyre ose me sakt nuk e ka mbaruar akoma shkollen e larte.eksperienca e tij ne arsim eshte 0.ai u vu ne detyre pasi sherbeu si ushtare i betuar i Vangjush Dakos .puna e tij e meparshme ka qene shiste kepuce ne tregun e durresit.keto vite ai e ka kthyer kete shkolle ne baze te partise socialiste.ku ka punesuar ne vende te mesuesve profesionist militante partie pa arsimin perkates dhe pa njohuri ne lenden qe ato japin mesim.kuptohet vet sa te pregatitur po dalin nxenesit keto vitet e fundit.nje tem tjeter eshte vjedhja e fondeve qe vijne per kete shkolle .posi asaj i duhet nje baze materiale e konsiderueshme per cdo vit shkollor.keto materiale qe blihe i ngarkohen mrsuesve te praktikes me 6 apo 8 fishin e vleres reale.domethene nje kif kamje makine nga 23.000 leke tereja vjen ne shkolle me nje vlere 90. 000 leke te reja .keto manipulime apo vjedhje sido qe te quhen.ai i kryen me magazijeten e shkolles dhe me ndrejtoren Z M Zh dhe keto te dyja militante ke partise socialiste.pervec ketyre te larte permendura drejtori i shkolles ka nxjerr n ga shkolla nje makine golf 5 dhe ja ka dhene ne perdorim nuses se tij.gje qe absolutishte nuk lejohet.nje sasi e konsiderueshme nafte dhe benzine duhet te vije ne shkolle.por tollonat shiten rruges .shume mesues te lidhur me drejtorine kryejne mit marrje nxenesve per te kaluar klasen.etj me respekte doktor dhe te lutem anonim .besoj ky mesazh nuk do bjeri ne vesh te shurdher.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Makina përplas këmbësoren/ Në gjëndje të rëndë 47-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë  ka ndodhur ditën e sotme  në “Patos fshat”.

Një mjet tip “Audi” ka përplasur këmbësoren A.M 47-vjeçe.

Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendngjarja.

Mësohet se A.M ndodhet në gjëndje të rëndë në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: