Connect with Us

Mesazhi i Korçës për Bashën/ Me Monën dhe Metën në rrugë pa krye  

Aktualitet

Mesazhi i Korçës për Bashën/ Me Monën dhe Metën në rrugë pa krye  

Publikuar

-

a do te dorehiqen basha dhe kryemadhi

Lajmi politik i ditës së djeshme ishte sërish axhenda e kryeministrit në turin e tij elektoral si dhe aksioni i opozitës për të bllokuar rrugën Edi Ramës kur shkonte në Devoll.

Takimi i djeshëm në Korçë i Ramës, për nga pjesëmarrja duket qartë se ishte një refuzim i hapur dhe një mesazh i fortë për kreun e PD Lulzim Basha. Një sinjal politik që më shumë sesa mbështetje për kryeministrin duhet lexuar si braktisje e aksionit dhe koalicionit të Bashës me Kryemadhin e Metën.

Në rrugë 30 apo 50 vetë, përplaseshin me policinë, në krye të tyre dy çuna një nga mokra e Pogradecit dhe tjetri nga Lozhani i Maliqit, mungonin në fakt korçarët aty.

Kjo sepse misionarët e Korçës Luli i ka zgjedhur dy pafillo që nuk i qasin as në kafenetë e qytetit. Të dy bashkë me disa të tjerë nuk mundën të ndalnin mijëra korçarë të ishin të pranishëm në takim. Për më tepër korçarët kur kanë parë kronikat televizive se Balliu i ri, i Fahriut të Hekuran Isait, Gërdecit, skandaleve e gjobave, korrupsionit politik, protestonte u janë ngritur qimet përpjetë.

Le pastaj kur kërcënonte policinë “udhëheqësi legjendar” Salianji, i cili është përfshirë në video skandale erotikle, doli se vëllanë e kishte kontigjent krimi, pjesë e sektit të Henri Çilit të Soros, por edhe djali i një ish-kryetari komune që dosjet e korrupsionit në KLSH i mbyllte me një mijë e një marifete. Si mund të qëndronin në shtëpi?! Kur shikojnë si bërtet e kërcënon Monika dhe LSI.

Vallë korçarët nuk e njohin bandën e saj të hajdutëve dhe gjobaxhinjve të saj në Qeveri me PD si dhe me Rilindjen e Ramës. Deputetët e saj analfabetë apo sektin shkatërrimtar të LSI në Korçë.

Ndoshta ka pasur me dhjetra e qindra që nuk duan ta shohin me sy Ramën, Rilindjen dhe PS-në e Niko Peleshit e Sotiraq Filos sot, apo PS-në e Muharrem Mekos dhe Arben Dervishit dje. Asnjë prej tyre, se voton PS-në, asnjë prej tyre nuk voton e nuk do Ramën, përkundrazi mund të duan ta shporrin që nesër, por kur shohin Monën, me Balliun e Salianjin, vështirë se shkojnë të votojnë Lulin. Më mirë dalin shëtitje përpara bibliotekës të vjetër, dëgjojnë e disa barsaleta dhe Ramën që shfryn, të shohin hallet e tyre sesa të qëndrojnë në krah të disa kokë-boshëve që partia e çon për rrëmujë, e ku, në Korçë?

Korça të vret me pambuk dhe të jep mesazhe të qarta, ajo dje ishte një leksion për Ramën dhe sirenë alarmi për Bashën.

I pari të kuptojë se qytetaria dhe Korça duan qetësi dhe zhvillim jo fasada e përplasje, i dyti që të mos shkojë 20% në Korçë duhe të ndahet nga banda e LSI, kalamajtë dilerantë e të papërgjegjshëm, të lërë përplasjen në rrugë e molotovët. por të shkojë në institucione e të fitojë me betejë politikë, alternativë, program dhe vizion europian.

Me Monën, Likën, Ballinjtë Salianjët & Co, Korça vështirë se të jep vota. Sinjalin e dha në 2017 kur në gjithë qarkun koalicioni opozitar ishte vetëm 42 mijë vota, 17 mijë më pak se në 2013 apo 25 mijë më pak se në 2009.

Berisha ka një shprehje historike dhe të papërsëritshme: “Po të deshi Korça të do gjithë Shqipëria”.

Lulzim mbaje shënim këtë shprehje, lexo takimin e djeshëm të Ramës në Korçë, mbaj shënime dhe reflekto. Po nuk të do Korça, stë bën kush derman, as Gjermani as Amerikani që po të nxjer skandale korrupsioni.

Ndaj ngarko mushkat e shko në Korçë, shko dëgjo qytetarët e hallet e tyre, por mos u shko me Aldon që merrte 2 mijë euro për një mësues, as me Papin e dënuar të kumarit në Kapshticë që shëtiste me Niko Peleshin kur PD humbte në 2013, as me ish-drejtorët hajdutë, që presin se mos po u vjen radha prapë, as me ish kryetarë komunash të korruptuar dhe gjobaxhinj, as me disa kllouna që u ke dorëzuar dhe po shkatërrojnë PD-në në Korçë, duke e çuar në minimum historik dhe deri në vështirësi ekzistence.

Shko dëgjo qytetarët dhe pyeti pse ishin aq shumë tek Rama? Çfarë nuk pëlqejnë tek ty, tek ekipi jot, çfarë duan nga PD? Shko dëgjoji sa nuk është vonë, sepse mesazhin ta dhanë të qartë, që je në rrugë pa krye me Liken, Monën, Ballinjtë e Salianjët.

Ndaj lëviz shpejt sa nuk është vonë, jo për marrëveshje me Ramën, se ai ta fut prapë ty, por për marrëveshje të vërtetë me qytetarët, hallet e problemet e tyre, koalicion me ata që kanë shpresë dhe duan ndryshimin e Shqipërisë, e jo me Monën, Mediun, Dulen apo partitë aleate që kanë vota më pak se gjysma e turistëve në pazarin e Korçës.

Zbrit tek njerëzit, ndryshe fati i PASOK fatkeqësisht e pret forcën politike me europiane të shqipëtarëve që Basha e përdori si plaçkë pazari me Ramën dhe tani po e përdor si armë kundër amerikanëve./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  “Basha-Kryemadhi si shtojcë e Ramës”/ Bislim Ahmetaj skanon Qeverinë dhe Opozitën

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

 

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Meta takon Hahn në Bruksel/Ballkani ka nevojë për forcim të stabilitetit

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: