Pranoi mandatin/ “Pendohet” Lefter Maliqi, bën thirrje për protesta – CNA
Connect with us

Aktualitet

Pranoi mandatin/ “Pendohet” Lefter Maliqi, bën thirrje për protesta

Publikuar

-

Deputeti Lefter Maliqi ka akuzuar kolegët e tij të opozitës së re parlamentare, se janë joshur prej Kryeministrit Rama dhe votuan mocionin për shkarkimin e Presidentit Meta.

Në një postim në rrjetet sociale, Maliqi i ka bërë thirrje Kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi dhe deputetit të PS, Taulant Balla që të gjithë deputetët e shitur të opozitës të futen në Rilindje.

Më tej, Maliqi bën thirrje për protestë dhe bashkim me opozitën në 21 qershor dhe sugjeron që kjo datë të shpallet nata e bardhë e rikthimit të demokracisë.

Postimi i plotë

Parlament ilegjitim ,turp ,skandal,100 deputet votuan pro rezolutës per shkarkimin e Presidentit. Kjo tregon qe Opozita e Re ka pelqyer joshjet nderhyrjet por votimi tregoj kete te vertet pasi ne menyre unanime vendosem para votimit abstenim por Balla kerkoj 30 min pushim dhe nderhyrjet joshjet bene bashkimin e madh Rilindas me 100 deputet.

I bejë thirrje Ruçit dhe Balles qe te gjithe keta deputetet e shitur te opozites qe votuan kunder presidentit dhe republikes te shkojne te ulen ne krahun e rilindjes me ballen dhe kompani.
Se idealet opozitare nuk mund te qelben nga korrupsioni politik i ketyre te pamoral qe shiten e joshen dhe sperfaqesojne as opoziten dhe as vota ne popull perveç rreth 10 deputeteve qe votuan kunder e abstenuan sespse spranuan joshje dhe rreshtim nga Rilindja e krimit dhe bandave qe i vendisin ne lista deputetesh.

LEXO EDHE:  Andi Bushati: Pranimi i 13 tetorit nga opozita, absurd

Krahu i opozites ne parlament ka vend vetem per ata qe duan popullin jo per ata qe i plackisin edhe lekun e fundit.

Kush eshte burre qe do te beje opozite do rrije ne ate krah te tjeret qe shiten si bageti te shkojne menjehere te ulen si hauri i hajduteve te rilindjes.

Edhe sikur vetem fare te mbetem do jem 100 here me dinjitoz se keta 100 qe vune njollen e zezë vendit,kushtetutës dhe qe duan instalimin e diktatures dhe çuarjen e vendit ne perplasjes fizike ne 30 Qershor.

Populli duhet te ngrihet fortë ne protesta te forta si ne vitet 90 ku shemben diktaturen dhe tani te shembin Rilindjen bashkë me Kalorsin e saj qe po varferon cdo dite e me shume shqiptaret ,qe po i kercenon,shantazhon me burg dhe i ka bere, qe mbi 300 mije te ikin jashte vendit pasi po u vritet cdo dite e me shume shpresa per endren Europiane.Une jam me ju,zeri juaj dhe do jem me ju ne Protestë fortë dhe fuqishem. Shteti ka rëne,Parlamenti ka rëne,kemi Prokurori politike. Ska kthim prapa,të gjithë në këmb shpalleni 21 Qershorin nata e bardhe e rikthimit te Demokracise./CNA.al

 

 

Aktualitet

“Lufta” Qeveri-Presidencë/ Zbardhet roli i Metës në shkatërrimin e Kushtetueses

Publikuar

-

By

“Mungesa e Gjykatës Kushtetuese vjen si pasojë e mos kryerjes së detyrës së presidentit Ilir Meta, në kohën kur duhet të shpallte vakancën, në vitin 2016”.

Kështu është shprehur ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, e ftuar në emisionin “Tempora”, duke iu kundërpërgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili ankohet për mungesën e Gjykatës Kushtetuese.

Meta, reformën në drejtësi e ka quajtur ramaforma në drejtësi.

Por, sipas Gjonajt, nëse Presidenti do të ishte i shqetësuar për ngritjen dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte hedhur shortin e KED, si në 2017, ashtu edhe në 2018.

LEXO EDHE:  Andi Bushati: Pranimi i 13 tetorit nga opozita, absurd

“Nëse Presidenti do ishte i shqetësuar për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte shpallur vakancën e parë kur është njoftuar që në 2016, për dorëheqjen e një anëtari të saj. Por në fakt e ka shpallur dy vite më vonë gati në shkurt të vitit 2018. Të gjitha këto vonesa nuk janë për shkak të qeverisë. Qeveria i ka bërë të gjitha detyrat e saj dhe Ministria e Drejtësisë ka ushtruar të gjithë funksionin kushtetues dhe ligjor”, ka thënë Gjonaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Reforma në drejtësi/ Ministrja Gjonaj kapet duke gënjyer

Publikuar

-

By

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, nuk shkëputet dot nga linja e gënjeshtrave të Qeverisë.

Madje ajo guxon të gënjejë, hapur teksa deklaron se reforma në drejtësi sot nuk pengohet nga politika.

“Nëse më përpara edhe pas miratimit, kishte rrezikshmëri që të pengohej nga politika, sot nuk ka asnjë pengesë nga politika. Sot merr kohën e saj që do ti duhet çdo sistemi që ndryshon nga fillimi, me një arkitekturë dhe institucione të reja të marri periudhën e saj tranzitore që i duhet për të ringritur sistemin e ri”, ka thënë Gjonaj në emisionin”Tempora”.

LEXO EDHE:  Andi Bushati: Pranimi i 13 tetorit nga opozita, absurd

Faktet se politika i ka duart në drejtësi janë të shumta, duke nisur që nga emërimi i prokurores së përgjithshme të përkohshme Arta Marku, tek skandali që vitin e kaluar përfshiu Krimet e Rënda apo së fundi tek përzgjedhja e disa prokurorëve skandaloz për në SPAK./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kërcënoi Arben Malajn”/ Taulant Balla pranon fajin

Publikuar

-

By

Partia Sociale që mbrëmë ka njoftuar se do të kërkonte shkarkimin e Arben Malajt nga bordi i Bankës së Shqipërisë.

Sot, gjatë ditës, Malaj reagoi, duke thënë se ka marrë edhe mesazhe kërcënuese nga kolegët e tij dhe drejtori gishtin ndaj kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla.

Ky i fundit i ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dërvishi ka mohuar të ketë kërcënuar Malajn.

“Nuk do doja të bëja asnjë koment. Do të jenë kolegët e Grupit Parlamentar që kanë kerkuar marrjen e kësaj mase disiplonore që do të flasin. Në asnjë Bankë Kombëtare në botë, asnjë anëtar që paguhet nga buxheti i shtetit, nuk bëhet pjesë e aktiviteteve publike”, është shprehur Balla.

LEXO EDHE:  Andi Bushati: Pranimi i 13 tetorit nga opozita, absurd

Më tej ai ka pranuar se ka faj, por e ka lidhur me propozimin që ai ka bërë për emërimin e zotit Malaj në bordin e BSH-së.

“Unë di vetëm që kam fajin dhe përgjegjësinë që kam propozuar zotin Malaj që të bëhet anëtar i bordit të Bankës së Shqipërisë. Me ne, nëse shkel ligjin shkarkohesh, është një shkelje flagrante e ligjit nga Malaj. Une mbaj pergjegjësi që kam ngulmuar të ishte edhe ish-ministri i Financave, Arben Malaj”, është shprehur Balla./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending