Connect with Us

“Thuaji gruas të mos e çojë vendin në luftë civile”/ Andi Përmeti mesazh Metës

Aktualitet

“Thuaji gruas të mos e çojë vendin në luftë civile”/ Andi Përmeti mesazh Metës

Publikuar

-

andi permeti

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti, nga foltorja e Kuvendit ka deklaruar se dekreti i presidenti Meta për anulimin e zgjedhjeve, është në favor të bashkëshortes së tij.

Përmeti i ka kërkuar Presidentit Meta, që t’i japë fund teatrit për dashurinë ndaj shqiptarëve dhe t’i thotë gruas së tij të mos e çojë vendin në luftë civile.

“Çdo akt i nxjerrë nga bashkëshorti në favor të bashkëshortes është një akt i paprecednetë. Ilir Meta flet për dashurinë ndaj shqiptarëve dhe Shqiptërinë. I nderuar president, do të ishte më mirë që pas punës të shkoje në shtëpi dhe t’i thuash gruas që të mos e çojë vendin në luftë civile”, ka thënë deputeti Përmeti.

Fjala e plotë:

Keto dite jemi njohur me nje akt te paprecedent politk dhe ligjor. Keto dite te gjithe kane diskutuar mbi ligjshmerine e ketij akti. Diskutimi ligjor eshte i thjeshte. Ka dy pika kryesore:
Se pari Neni 92 pika gj e kushtetutes shprehet: Presidenti cakton daten e zgjedhjeve dhe pa dekret te Presidentit nuk mund te kete zgjedhje por ne rastin tone Presidenti e ka e dekretuar daten e zgjedhjeve ne konsulence me te gjitha palet politike dhe cdo pasoje juridike per zgjedhjet lokale eshte prodhuar ne varesi te dates se caktuar nga Presidenti. Pra presidenti e ka konsumuar te drejten qe i jep kushtetuta.

Se dyti pika b e nenit 108 i Kodit te Procedures Administrative shprehet:
Akti administrativ eshte absolutisht i pavlefshem kur eshte nxjerr ne rastin e konfliktit te interesit
Nuk besoj se ka diskutim ne ka apo jo presidenti konflikt interesi me opoziten. Edhe nje student i vitit te pare juridik e di qe cdo akt administrativ i nxjerre nga bashkeshorti ne favor te bashkeshortes eshte nje akt absolutisht i pavlefshem. Pra diskutimi ligjor eshte i thjeshte ne kete rast por ajo qe me shqeteson me shume eshte arsyet se perse presidenti ndermori kete akt te paprecedent duke thelluar krizen dhe duke rrezikuar qartazi ta fuse Shqiperine ne nje konflikt civil. Presidenti thote qe e beri kete veprim per dashurine qe ka per Shqiperine dhe shqiptaret.

Z. President do mjaftonte te shkoje ne shtepi kur te mbaroje pune dhe me dashurine e presidentit per Shqiperine dhe shqiptaret tia mbushje mendjen opozites te hiqte dore nga marrezia e saj dhe do te kishe shmangur konfliktin civil. Kaq thjeshte.
Por Presidenti beri nje akt te paprecedent, nje akt qe per disa e beri hero e per disa armik. Njerez mos u genjeni. Nuk eshte armik e aq me pak hero. Eshte thjesht nje nga tre kembet e sistemi. Eshte njesoj si ky mbrapa dhe si ai jashte. Jane te tre njesoj dhe te tre do te benin gjithcka per te mbajtur pushtetin dhe vetem pushtetin. Dua vetem tiu kujtoj qe ne janar 2011 Edi Rama deklaronte per Ilir Meten qe eshte hajduti i kapur ne video me ze e figure para gjithe shqiptareve ndersa po ato dite Ilir Meta deklaronte qe Edi Rama eshte nje funderine e pashembullt morale e shoqerise shqiptare. Cfare ndodhi me pas u bene te dy bashke jashte cdo koncepti moral vetem e vetem per pushtetin e tyre.

Teater dhe vetem teater ne kurriz te shqiptareve. Dhe ai qe eshte jashte vetem para 2 vitesh deklaronte qe Ilir Meta eshte stacioni i fundit i maskarenjve dhe se Ilir Meta drejton shpk kriminale te blerjes se votave ndersa Ilir Meta deklaronte qe Basha ka vjedhur vetem 250 milion nga rruga e kombit. Vetem 2 muaj me pas u bene bashke duke shkelur cdo koncept moral vetem e vetem per pushtet. Mos u genjeni njerez. Jane njesoj. Jane vete sistemi ne grahamat e fundit te tij. Mos u genjeni njerez. Shume shpejt do ti shikoni te tre bashke kunder SPAK dhe kunder drejtesise. Ata do japin llogari para drejtesise dhe kjo dite sdo jete e larget./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Plas në Digitalb, stafi letër aksionarëve: Me detyrim të dalim në rrugë të madhe

Publikuar

-

Nga

Stafi i Digitalb, gati 80 drejtues në vite të kompanisë nëpëmjet një emaili në mbrëmjen e 14 Gushtit, i janë drejtuar aksionarëve të kompanisë, pas largimeve masive të filluara kohët e fundit nga Vjollca Hoxha, cna.al ka siguruar emalin e plotë.

Shumë emra të rëndesishëm, themelues dhe menaxherë të kompanisë po hiqen dhe po hidhen në rrugë me detyrim, shkruhet në emailin që stafi ka shpërndarë pë aksionarë e kompanisë.

Më poshte teksti i plotë dhe nje foto e emailit që qarkullon në Digitalb.

Përshëndetje aksionarë të DigitAlb-it!
Të gjithë ju që ju bashkuat ëndrrës së Tan Hoxhës për të ngritur Platformën që do bënte dhe vazhdonte revolucionin mediatik në Shqipëri e do ishte “URA” lidhëse e gjithë shqiptarëve!
ËNDRRËS që ne, stafi, I BESUAM dhe jetuam duke punuar për 15 VITE…
Po ju shprehim direkt shqetësimin tonë, për çfarë po ndodh në DigitAlb-in ku ne me vite punuam, sakrifikuam po edhe shijuam, se e kishim Familjen tonë!
Siç besojmë jeni në dijeni;
Që me ardhjen e Administratorëve të rinj të gjitha gjërat në DigitAlb nisën dhe vazhdojnë të ndryshojnë për keq në çdo aspekt.
Dhe këtë, s’ka mbetur njeri pa e ndjerë e pa e folur edhe në popull apo thënë ndryshe, klientët…
Plus kësaj, nisi një fushatë spastrimi “etnik” tek punonjësit, pa u bazuar në asnjë kriter profesional. Për më tepër; Heqje masive profesionistësh nga puna, pa mbështetje në asnjë strategji zhvillimi apo financiare, afatmesme apo aftgjatë, siç do duhej të funksiononte vërtet në një kompani e siç ndodh kudo në botë. Por mbi të gjitha e më flagrantja, pa asnjë vendimarrje tuajën si ‘Asamble e Aksionarëve’ të DigitAlb!
Mjafton të përmendim largimin e mbi 90% të Drejtorëve kryesorë të kompanisë, që bashkë edhe me kërkesat ULTIMATIVE për dorëheqje të menjëhershme deri edhe tek stafi ekzekutiv në bazë, arrijnë aktualisht në rreth 80 vetë!
Por ky spastrim po vazhdon dita ditës dhe fryma e pasigurisë që ka asgjësuar atë të familjaritetit që ekzistonte dhe e karakterizonte deri dje DigitAlb, shto këtu dhe uljet e rrogave në nivele ordinere, deri edhe tek shoferët, ka bërë që edhe ata të mbeturit ende momentalisht të jenë me CV në dorë, gati për të ikur sapo t’ju dalë alternativa e parë…
Tani, pavarësisht problematikave tuaja me ish-Administratorin, Albanin që gjithësesi për ne në ato vite ishte një lider; po me ne stafin ç’patët…?!
Tek e fundit të gjithë ne punonjësit e larguar deri më tani, që në fakt U PËRZUMË pa asnjë motiv mospërmbushjeje profesionale në gjithë këto vite pune, sakrifice e jete në DigitAlb, jemi gati 80 FAMILJE me gjithë peshat sociale që rëndojnë në Shqipëri. Si mundet që kështu befas, brenda ditës, të na kërkohet me detyrim të dalim në rrugë të madhe, ndërkohë që jemi familjarë me fëmijë për të rritur e shkolluar dhe kredi për të paguar…?!
Ka mes nesh nga ata që ishin të vetmit të punësuar nga pjesëtarët e familjes. Dhe tani s’janë më!
Me çfarë ta paguaj tani unë çerdhen e fëmijës tim?
Me çfarë ta paguajë ai tjetri qeranë e shtëpisë ku ka futur familjen apo ajo kolegia tjetër kredinë bankare, që tek e fundit i është miratuar me garancinë se punonte në DigitAlb?!
Ç’kusur kanë fëmijët tanë që tani s’mbajmë dot as premtimet që u kemi dhënë, edhe për shkollën e tyre…?!
Ça faji kemi që besuam tek ju?
Deri dje të gjithë ndiheshim krenarë në familjet tona sepse punonim në DigitAlb…
Deri dje në DigitAlb organizonim fushata bamirësie për familjet në nevojë…
Tani vetëm prej tekave të shfrenuara të një zonje, krejt ndryshe nga vizioni i themeluesit, DigitAlb ka arritur ne pikën që po nxjerr me radhë sa e sa familje në mes të rrugës, duke i detyruar të luftojnë deri për bukën e gojës!
Pse tani heshtni të gjithë dhe bëni sikur s’na njihni e as na keni parë kurrë?!
Kemi punuar per ju! Me vite! Me plot përkushtim!
Kishim investuar pasion e besim me punën tonë gjithë këto vite, duke refuzuar jo një herë edhe Oferta joshëse më të larta, pasi BESONIM në ëndrrën që po punonim të ndërtonim, në atë Platformë ku ju të gjithë jeni aksionarë, por jo pa përgjegjësi!
Po tani? Çfarë bëmë ne gabim, që pas gjithë atyre viteve punë, përkushtim e besim, nga ju aksionarë të merrnim këtë “shpërblim”…?!
Stafi i DigitAlb

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

KQZ u “mbyll derën” aleatëve të Bashës/ LSI: Nuk do të ndalemi

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dështoi pasi anëtarët e KQZ nuk u paraqitën, me përjashtim të kreut të saj, Klement Zguri. Duke qenë se nuk mund të ketë diskutime pasi nuk formohet kuorumi, mbledhja u anulua pa përcaktuar një datë tjetër se kur mund të mblidhet.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka i cili tha se mungesa është e qëllimtë dhe politike.

Caka tha se LSI-ja ditën e hënë do të sjellë kërkesën për regjistrimin në zgjedhjet lokale të 13 tetorit.

“Në respekt të dekretit të Presidentit për caktimin e datës së zgjedhjeve në 13 Tetor dhe afatit në 2 gusht, LSI, PR dhe PAA paraqitën kërkesën për fillimin e procedurave. 30 qershori u shfuqizua si datë zgjedhjesh nga Presidenti. Vetëm Kushtetuesja mund të shprehet për dekretin e Presidentit. Mungesa e anëtarëve është e qëllimtë, politike.

Dekreti i Presidentit është në fuqi dhe ne do të respektojmë parashikimet. Do të sjellim të hënën kërkesën për regjistrimin në zgjedhje. Kodi parashikon që KQZ-ja ka detyrimin të nisë procedurat dhe së pari duhet të merrte parasysh kërkesën. Në Kolegj? Do të ndjekim të gjitha hapat. Prevalon Kushtetuta mbi lejen e tyre vjetore” tha përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Teuta i ‘rrëmben’ Kukësit Stivi Frashërin

Publikuar

-

Nga

Ende s’është bërë zyrtare, por Stivi Frashëri do të jetë largimi i radhës te skuadra e Kukësit. Burime të sigurta pranë futbollistit bëjnë me dije për newsport.al që titullari i portës verilindore nuk do të vijojë më bashkëpunimin me nënkampionët.

28-vjeçari korçar preferon të ndërrojë ambient në sezonin e ri dhe të njëjtat burime tregojnë se është arritur akordi me “Djemtë e Detit”. Pra, në edicionin e ri futbollistik ai do të mbrojë katërkëndëshin e skuadrës së Bledi Shkëmbit.

Kujtojmë që “gardiani” i njohur është prej dy vitesh pjesë e Kukësit. Paraqitjet e tij me verilindorët kanë qenë relativisht pozitive, por shpesh herë nuk ka mundur t’i shpëtojë edhe kritikave.

Ka një CV të pasur pasi ka kontribuar me skuadra me emër si Flamurtari, Tirana, ndërsa është formuar te ekipi i Bylisit. Tashmë pritet të shihet se si do të vijojë aventura e tij e re në portën e durrsakëve.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: