Connect with Us

Denoncimi-Mbush moshën e pensionit/ Mësuesja zvendësohet 2 muaj para mbylljes së vitit shkollor?!

Aktualitet

Denoncimi-Mbush moshën e pensionit/ Mësuesja zvendësohet 2 muaj para mbylljes së vitit shkollor?!

Publikuar

-

Tefta Basho mësuese prej 24 vitesh në shkollën e mesme të bashkuar në Vranisht të Vlorës zëvendësohet nga një mësuese tjetër 2 muaj pa mbaruar viti shkollor. Ky emërim është bërë në kundërshtim me ligjin nga zyra arsimore Vlorë dhe drejtoria e shkollës. Pasi në bazë te kontratës kolektive te nënshkruar nga ministria e arsimit ,një mësues që mbush moshën e pensionit 2 muaj para mbarimit të vitit shkollor duhet të qëndrojë në punë deri në përfundimin e tij.

Gazetarët e Fiksit i kërkuan drejtoreshës së shkollës informacion për rastin, sipas së cilës ka vendosur Zyra Arsimore dhe po ashtu dy mësueset kanë bërë një marrëveshje me njëra- tjetrën për të ndërruar orët. Ajo thotë se i ka ardhur shkresa dhe e ka zbatuar.

Pas këmbënguljes së gazetarëve drejtoresha e shkollës ju vë atyre në dispozicion shkresën e ndërprerjes së marrëdhënieve të punës së zonjës Basho. Ndërkohë në këtë përballje mësuesja Basho mohon të ketë bërë marrëveshje me mësuesen zëvendësuese.

Gazetarët e Fiksit ju drejtuan Zyrës Arsimore Vlorë drejtuesja e të cilës nuk pranoi të përgjigjej për problematikën. E vetmja përgjigje ishte nuk di gjë për rastin. Dhe në fund mbyll derën.

Bisedë me drejtoreshë shkollës, Vranisht

Drejtoresha e shkollës: Unë jam drejtoresha!

Gazetarja: Zonjë kush jep mësim tek klasa e dytë?

Drejtoresha e shkollës: Tek klasa e dytë jep mësuese Alketa Gaçaj, sepse mësuese Tefta Basho ka dalë në pension.

Gazetarja: Tefta ka dalë në pension apo jep diku tjetër?

Drejtoresha e shkollës: Tefta jep, janë ca orë tepër dhe vazhdon ti japë.

Gazetarja: Përse duhet të shkëputej Tefta nga orët e saj dhe nga klasa e saj?

Drejtoresha e shkollës: Dëgjo tani dëgjo, këto nuk i vendos unë,

Gazetarja: Nuk i vendos ti, thjeshtë po të pyes çfarë ka ndodhur.

Drejtoresha e shkollës: Më vjen keq, asnjë gjë, nuk ka ndodhur asnjë gjë. Tefta ka dalë në pension ligjërisht, ligjërisht.

Gazetarja: Dhe vazhdon jep mësim?

Drejtoresha e shkollës: Nuk vazhdon të japë mësim në atë klasë. po dëgjo ne, sepse është në mbyllje edhe…

Gazetarja: Përse nuk vazhdon të japë tek klasa e saj e më përparshme meqë është në mbyllje dhe duhet të mbyllte vitin shkollor, por duhej të s’postohej?

Drejtoresha e shkollës: Atë mund ta bëjë dhe marrëveshje mësuesi, s’ka asgjë…

Gazetarja: e kanë bërë me njëra tjetrën mësueset? dy mësuese

Drejtoresha e shkollës: Po

Gazetarja: Alketa me Teftën kanë thënë të ndërrojmë orët meqë ti do dalësh në pension dhe mua më mbetet klasa e dytë? Kjo është ideja ?

Drejtoresha e shkollës: Po

Gazetarja: Ok, a mund ‘ti takojmë t’i pyesim vetë mësueset nëse ka ndodhur kjo gjë?

Drejtoresha e shkollës: Tani dëgjo unë, mua nuk më vjen mirë fare që kjo çështje është, paska ardhur tek ju. Ligjet i di drejtoria arsimore mua thjeshtë më ka ardhur shkresa zyrtare. do vete unë brenda të marr shkresën zyrtare.

Gazetarja: Ok, po të presim këtu.

Gazetarja:Mësuese Tefta?

Mësuesja në moshë pensioni: Po

Gazetarja: Përshëndetje! Ne jemi këtu për një problematikë që ka mbërritur në emisionin tonë nuk e di nëse jeni në dijeni. Mësuese Tefta….

Drejtoresha: Më fal

Gazetarja: Të lutem a mund ta mbaroj fjalinë se e kam nisur?

Drejtoresha e shkollës:Dëgjo, po. Dëgjo këtu jam unë kompetente.

Gazetarja: PO shumë mirë, unë po i drejtohem si mësuese.

Mësuesja në moshë pensioni: Urdhëro, çfarë kishit ju?

Gazetarja: Ti më the që është zëvendësuar nga Alketa.

Drejtoresha: S’ka asgjë deshëm të bënim një me marrëveshje

Gazetarja: Ti the që është bërë marrëveshja.

Mësuesja në moshë pensioni: Jo jo. Unë kam dalë në pension në prill. Por qëndroj, vazhdoj qëndroj

Drejtoresha e shkollës: Thashë urdhri a thashë? Erdhi urdhri për të bërë një marrëveshje,

Gazetarja: Të lutem a mund të flasim me radhë.

Drejtoresha e shkollës: Erdhi dokumenti zyrtarisht, mbushet dita?

Gazetarja: PO, po ku është?

Drejtoresha e shkollës: Po s’e kam këtu në email.

Gazetarja:Po ku e ke?

Drejtoresha e shkollës: Po se i fshi emailet se nuk do t’i mbaj të gjitha emailet. I kam në kompjuter.

Gazetarja: Po a shkuat në kompjuter për ta gjetur?

Drejtoresha e shkollës: Është kompjuteri komunës unë nuk kam thashë.

Gazetarja: Po për atë shkresë po prisnim?

Drejtoresha e shkollës: Dëgjo shkresën ta jap unë, nuk ka asgjë shkresa

Gazetarja: Po për atë po pres. Pra ka ardhur shkëputja e marrëdhënieve, që ju të bëni shkëputjen e marrëdhënieve.

Drejtoresha e shkollës: Po shkresa vjen zyrtare.

ZA Vlorë

Gazetarja: Përshëndetje

Sekretarja: Përshëndetje!

Gazetarja: Aurora ? (drejtoresha)

Sekretarja: Po ja se është në një komunikim. Ju lutem çfarë problematike keni do më lësh një shkresë që tju kthejmë një përgjigje

Gazetarja: A është drejtoresha?

Sekretarja: Po është drejtoresha.

Gazetarja: Po mund ta takojmë dhe t’ja themi

Sekretarja: jo më tha të lini një shkresë,

Gazetarja: Pse?

Sekretarja: Sepse është duke punuar tani për maturën shtetërore,

Gazetarja: Po e presim sa të mbarojë.

Sekretarja: Mbaron në orën 12:00 sot.

Gazetarja: 12:00 të natës?

Sekretarja: Po, po se presim kutitë nga Tirana dhe duhet të qëndrojmë këtu.

Gazetarja: Ndërkohë që prisni kutitë mbase gjen kohë dhe na pret.

Sekretarja: Është duke punuar. Nuk pret më vjen shumë keq. / Top Channel

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

 

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: