Tre “armiqtë” e Edi Ramës në PS, dhe Baton kusari – CNA
Connect with us

Aktualitet

Tre “armiqtë” e Edi Ramës në PS, dhe Baton kusari

Publikuar

-

Edi Rama, Baton Haxhiu

Vitet e fundit është bërë “trend” në Shqipëri, që disa gjoja gazetarë e analistë të vijnë nga Kosova e u japin mend shqiptarëve të Shqipërisë, për politikën e tyre, sjelljen e tyre dhe vetë axhendën politike të vendit të tyre.

Një nga këta është edhe gazetari miliarder, Baton Haxhiu, i cili shpesh del në studio televizive si miku dhe krahu i djathtë i kryeministrit Edi Rama.

Së fundi mjafton të shikosh komentet apo qëndrimet e shqiptarëve të Kosovës apo edhe të Shqipërisë, ndaj tij, për të kuptuar sesa peshë politike ka ky individ andej nga vjen dhe këtu.

Ai mund të thotë shumë gjëra dhe të ketë shumë qëndrime, por rëndësi ka sa peshë ka fjala e tij, që mesa duket është një hiç.

Është një hiç sepse shet mend duke përmendur Edi Ramën, pasi në Kosovë nuk e pyet kush, por duke u përpjekur që miqësinë me Kryeministrin Rama, ta ketë krejtësisht një aferë klienteliste për interesa të pista të cilat i imposton edhe në politikë.

Dje për herë të dytë, Baton Haxhiu ka folur për “armiq” të brendshëm në Rilindje, që sipas tij kërkojnë të rrëzojnë Edi Ramën.

Në fakt në qoftë se ka një armik brenda PS-së, dhe të kryeministrit Rama, ky është Baton Haxhiu, dhe për këtë bën mirë kryeministri të bëjë një sondazh dhe ta shohë sesa është pesha e tij në publik.

Batoni për herë të dytë në disa javë “zbuloi” se Rama kishte tre “armiq” brenda PS-së, të cilët kërkonin ta rrëzonin dhe t’i merrnin partinë apo ta hiqnin nga Kryeministër, që të riktheheshin vetë në postet ministrore që kishin.

Në Klan, disa javë më parë, Baton Haxhiu dhe se ishin dy “armiq” të Edi Ramës. Sipas tij, dy “armiqtë” janë ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati dhe ish-ministri i Bujqësisë, Niko Peleshi, ndërsa tani i është shtuar edhe një i tretë, ish-ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj.

Gjithësesi se çfarë qëndrimi mund të ketë Batoni ndaj këtyre tre personazheve të Partisë Socialiste, kjo nuk ka shumë rëndësi. Por, mjafton të bësh një analizë të thjeshtë për të kuptuar se cila është arsyeja që për të dytën herë Batoni sulmon dy personazhe të rëndësishëm të PS-së, ndërsa tani i shton edhe një të tretë.

Për më tepër këtë edhe e thotë në publik. Ndoshta dhe për të tërhequr vëmendjen nga armiqtë e vërtetë të Edi Ramës, një prej të cilëve, për publikun, është vetë Batoni.

Me një vëzhgim të thjeshtë, zbuluam disa detaje.

Së pari, qëndrimin e Batonit në lidhje me çështjen e Kosovës dhe ndarjen e kufijve.

Baton Haxhiu është akuzuar edhe nga ish-kryeministri Sali Berisha, si argat i Vuçiçit dhe Serbëve.

Baton Haxhiu ka qënë pro që Kosova të ndryshojë kufijtë e saj. Këtë e ka thënë edhe publikisht në studio televizive. Baton Haxhiu ka mbrojtur edhe bashkëpunimin me Vuçiç. Për më tepër, ka pasur një debat të ashpër edhe me ish-kryeministrin Sali Berisha.

Nga ana tjetër ish-ministri i Jashtëm, i shpallur “armik” nga Batoni, Ditmir Bushati i qëndroi ashpër dhe fort këtij të fundit, kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës. Një qëndrim ky i Bushatit, i përshëndetur edhe nga opozita apo edhe nga shumë faktorë të tjerë ndërkombëtarë, ç’ka bëri që Batoni të mbetej me “gisht në gojë” dhe Edi Rama më pas ta hiqte Ditmir Bushatin dhe të vendoste Gent Cakajn, një kalama dhe pioner, që kurrësesi nuk mund të jetë në diplomaci as sa gjysma e Ditmir Bushatit, apo shumë eksponentëve të tjerë që kanë qënë ministra të jashtëm të PD-së, PS-së apo LSI-së.

LEXO EDHE:  “Shqiptarët do t'a izolojnë Ramën”/ Paralajmërimi i fortë i Vasilit

I dyti në radhë vjen Niko Peleshi, i cili sërish akuzohet si “armik”, se mund të rrëzojë Edi Ramën, se mund t’i zërë vendin apo të marrë një post ministror.

Mjafton të bësh një kërkim të thjeshtë dhe të mbledhësh pak informacion nga Ministria e Bujqësisë. Gjatë kohës që ky institucion drejtohej nga Niko Peleshi, AKU-ja ka bërë një bllokim të miellit që vinte nga Serbia. Ka pasur një skandal dhe shumë zëra thonë se Baton Haxhiu është një nga njerëzit e lidhur fort me tregtinë e miellit që vjen nga Serbia në Shqipëri. Një miell skandaloz që shpesh nëpër emisione investigative është denoncuar për cilësinë e tij të dobët dhe mesa duket bllokada që Niko Peleshi, i ka bërë miellit serb, ku nga pas fshihej Baton Haxhiu, ka bërë që edhe Nikon gazetari miliarder që vjen e shet mend në Shqipëri, ta shpallë “armik” të Edi Ramës.

I treti në radhë, i shtuar dje është Arben Ahmetaj dhe pikërisht, këtu lindi çudia. Ishin dy “armiq”, pse kaq shpejt u bënë tre.

Mjafton të mbledhësh informacione në Ministrinë e Financave dhe të gjithë aty thonë se ka pasur një përplasje të fortë të Arben Ahmetajt me Baton Haxhiun. Gjithçka ka qënë e lidhur me akcizën e birrës që vinte nga Kosova, ku Batoni kërkonte të qante dhe të kishte rrugë të lirë.

Pra, në fakt të tre “armiqtë” e përmendur nga Batoni, disa herë në studio televizive, “armiq” të shpikur të tij kundër Edi Ramës, në fakt nuk duket të jenë të tillë. Por, duken të jenë “armiq” të Batonit, tregtisë, pazareve dhe pisllëqeve të tij, që nga politika deri tek bizneset.

Dhe ky sharlatan mediatik i Kosovës që vjen në Shqipëri dhe flet broçkulla, nuk duket se ka hallin e Edi Ramës, as të Rilindjes, as të Shqipërisë, por ka një hall tjetër. Baton Haxhiu ka hallin e interesave të tij, hallin e pazareve të tij të pista  me Serbinë dhe Vuçiçin. Ka hallin e bizneseve të tij. Ka hallin e miellit serb apo akcizave të birrës.

Pra, gjithçka që ai flet ka të bëjë vetëm me xhepin e milionerit apo miliarderit Baton Haxhiu, i cili nuk është gjë tjetër veçse një pazarxhi i Vuçiçit, dhe një njeri që kërkon të shfrytëzojë pushtetin apo ministrat e ndryshëm të çdo sistemi për xhepat e tij dhe kuptohet lehtë sesa peshë mund të ketë në opinionin publik, në Kosovë apo në Shqipëri.

Fjala e këtij sharlatani mediatik, që del në ekrane, që shpall “armiq”, kur në fakt duket se janë “armiqtë” e tij personal, sepse nuk e kanë lejuar të plaçkisë në Shqipëri apo të coptojë trojet e shqiptarëve./ CNA.al

Baton Haxhiu zbulon tre “tradhtarët” e Ramës

Aktualitet

Basha flet për kërcënime/ Zbulon deputetin me revole

Publikuar

-

By

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha në një deklaratë për mediat bëri me dije një kërcënim që ka marrë verën që shkoi nga deputeti Rrahman Rraja.

Sipas Bashës, Rraja me revole në xhep kërcënonte për zgjedhjet dhe përdorte skemën e blerjes së tyre.

Basha theksoi se përgjimet e publikuara nga “Bild” i trguan botës njollën e zezë të krimit të lidhur me Partinë Socialiste.

Të dashur bashkëqytetarë vjet në verë kaloi pa shumë vëmendje një ngjarje në dukje banale. Lulzim Basha ta provojë në zgjedhje kërcënoi Rrahman Rraja. Rraja nuk e fshehu rrevolen me të cilën kërcënonte për zgjedhjet dhe përdorte skemën e blerjes së tyre. Me Edi Ramën është vërtetuar blerja e votave dhe ai nuk mund të bëjë zgjedhje pa vjedhje. Përgjimet e publikuara nga “Bild” i treguan tërë botës njollën e zezë të krimit të lidhur me PS-në./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Mos hapja e negociatave/ Basha akuza të forta Ramës

Publikuar

-

Kryetari i PD, Lulzim Basha, ka bërë kryeministrin Edi Rama fajtorin e vetëm për moshapjen e negociatave këtë Qershor, si dhe për shtyrjen e tyre në Tetor.

Në një deklaratë për mediat, Basha ka bërë thirrje që qytetarët të mos gënjehen nga propaganda e Ramës, që evropianët janë racistë.

Sipas tij, Evropa i do shqiptarët, por nuk do krimin, korrupsionin dhe politikanët e inkriminuar.

“Sot Sqipërisë iu mohua hapja e negociatave. Edhe pse e dinim, sërish është një lajm i hidhur, që edhe 30 vjet pas rënies së komunizmit vazhdojmë të mbetemi jashtë Evropës. Propaganda e Ramës dhe mercenarëve të tij, do të përpiqen ta mohojnë dhe t’ja mveshin fajin të tjerëve. Do t’ja mveshë opozitës që nuk rri urtë, do të fajësojë botën”, – ka thenë Basha. I cili në në vijim ka adresuar thirrjen:

LEXO EDHE:  Rama i përgjigjet Metës/ Kjo luftë e turpshme do dështojë

Mos u gënjeni nga propaganda e tij. Ka vetëm një përgjegjës, Edi Rama dhe qeveria e tij. Ka vetëm një arsye, korrupsioni. Negociatat do të ishin hapur nëse nuk do të kishte korrupsion. Mos dëgjoni hemimin e Ramës që thotë se evropianët janë racistë. Ajo na ka mbajtur me bukë, ajo na dhuroi miliarda për rrugë. Evropa na hoqi vizat. Evropianët na hapën dyert në çdo qytet dhe fshat. Nuk janë kundër Shqipërisë, janë kundër krimit. Nuk duan të mbajnë larg shqiptarët, por qeveritarët”, -ka thënë Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Janë djegur vetëm kartona”/ Voltana Ademi përgënjeshtron ngjarjen e Shkodrës

Publikuar

-

Kryetarja e Bashkisë Shkodër, Voltana Ademi, ka përgënjeshtuar lajmin e djegies së shkollës “Shejnaze Juka”.

Ademi tha se nuk është djegur shkolla, siç është raportuar nga mediat, por kartonat e vendvotimeve.

“Materialet zgjedhore janë në mënyrë të paligjshme në mjediset e shkollës, që administrohet nga Bashkia e Shkodrës. Bashkia ka kërkuar zyrtarisht prej tre ditësh që godinat ku janë vendosur KZAZ-të, që janë në pronësi të saj, duhet të lirohen”,- deklaroi Ademi, në një lidhje direkte në emisionin “Dritare”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Trending

Read previous post:
Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Close