Meta merr “frerët” e aksionit opozitar/ Nga “Rama ik”, në luftë institucionesh – CNA
Connect with us

Aktualitet

Meta merr “frerët” e aksionit opozitar/ Nga “Rama ik”, në luftë institucionesh

Publikuar

-

Gati pesë muaj më parë me një vendim të beftë dhe të menjëhershëm, duke gjetur të gjitha palët thuajse të papërgatitura, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha pas një proteste të zhvilluar me 16 shkurt, urdhëroi grupin parlamentar të kësaj force politike, të digjte mandatet.

Pasi mori vendimin e tij personal, atë e institucionalizoi. Më pas, filloi lëvizja “Rama ik”, e kryesuar nga vetë Lulzim Basha dhe i ndjekur nga pas nga Monika Kryemadhi, bashkëshortja e presidentit tonë të Republikës, Ilir Meta.

Që në ditën e parë, Basha tha se kryeministri kishte rënë dhe se tashmë, Partia Demokratike së bashku me aleatët e saj, ishte shumicë. Dhe me një bashkim mekanik votash, ai pretendonte se kishte fituar mazhorancën e shqiptarëve dhe kryeministri duhej të largohej.

Janë zhvilluar tetë protesta kombëtare. Disa shumë të dhunshme dhe ndonjë edhe paqësore. Disa protesta më të vogla para parlamentit apo edhe disa aksione të tjera nga të rinjtë e FRPD-së.

Gjithmonë Lulzim Basha artikulonte se “Rama ka rënë”.

Por, menjëherë pas protestës, ndërkombëtarët lëvizën drejt Lulzim Bashës. Ai nuk pranonte të dëgjonte, por po ecte përpara.

Por, kjo solli edhe izolimin e tij nga ndërkombëtarët. Të gjitha institucionet, ambasadat e BE në Shqipëri, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por edhe diplomatët e rëndësishëm, përfshirë këtu edhe Mathew Palmer, zv.ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit.

Palmer, autoriteti më i lartë i SHBA-së për Ballkanin ka drejtuar mesazhe të forta ndaj Bashës dhe Kryemadhit, duke i “kryqëzuar” ata, madje edhe duke i kërcënuar edhe me faktin se do t’i ndalojë të hyjnë në SHBA.

Ka pasur edhe mesazhe të tjera të forta nga zyrtarë të Bashkimit Europian kundër Bashës dhe Kryemadhit. Vetë kreu i PD-së shëtiti Europën, por nuk ka mundur të takojë asnjë zyrtar të lartë të BE-së, të kristian-demokratëve gjermanë apo partive të tjera simotra të Partisë Demokratike.

Të gjithë e kanë “kryqëzuar” Lulzim Bashën, duke i thënë se “ti ke dalë nga sistemi dhe se djegia e mandateve është e papranueshme”, pa shtuar këtu edhe dhunën e përdorur ndaj institucioneve.

Por, pas këtyre muajve të zjarrtë të Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit, me molotova ndaj Edi Ramës apo me shashka ndaj ndërkombëtarëve, ndodhi një tjetër akt.

Ditën e shtunë, në të njëjtën kohë që opozita zhvillonte protestën e radhës para Kryeministrisë, presidenti Ilir Meta deklaroi çdekretimin e dekretit për zgjedhjet vendore, duke anulluar kështu 30 qershorin.

Ilir Meta firmos dekretin për të çdekretuar zgjedhjet

Me një akt të paprecedentë, antikushtetues, bashkëshorti i bashkëkryetares së opozitës, që kërkonte largimin e Edi Ramës, vendosi anullimin e datës së zgjedhjeve vendore, duke u justifikuar se ishte një hap për të nxitur palët politike drejt rrugës së dialogut.

LEXO EDHE:  Rama i përgjigjet Metës/ Kjo luftë e turpshme do dështojë

Me këtë rast shpërthyen debatet, nëse kishte apo jo të drejtë presidenti. Megjithëse të gjithë kapeshin në një pikë.

Presidenti nuk mundet të çdekretojë, por nuk ka Gjykatë Kushtetuese, dhe në mungesë të saj, akti i presidentit është i vlefshëm deri në marrjen e një tjetër vendimi.

Por, nga ana tjetër menjëherë kanë reaguar socialistët. Pasi Meta nuk bëri asnjë hap pas dhe për më tepër dje firmosi para mediave dekretin për të çdekretuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve vendore, mazhoranca ka vendosur që të enjtën të thërrasë në seancën e parlamentit një seancë prej 5 orë debati për të shkuar drejt shkarkimit të presidentit Ilir Meta.

Por, edhe ky duket një tjetër akt, që si i pari, do të ngelet nul, deri në shqyrtimin e tij nga Gjykata Kushtetuese.

Vendimi për të shkarkuar Presidentin, duhet të shqyrtohet nga Gjykata Kushtetuese.

Por, nga e shtuna e në vazhdim, kemi një luftë të re politike në Shqipëri. Nga beteja e opozitës nën moton “Rama ik”, apo nga beteja e opozitës për votën e lirë dhe zgjedhje të lira e të ndershme, apo për të kërkuar standardet e Bashkimit Europian, dhe largimin e Edi Ramës, si parakusht sipas Lulzim Bashës për të garantuar zgjedhje normale në vend, jemi në një situatë tjetër.

Nga lëvizja “Rama ik”, kemi kaluar tashmë në një krizë të thellë institucionale dhe në një përplasje Kryeministri-Presidencë, apo President-mazhorancë.

Nga “Rama ik”, tashmë kemi një përplasje “Meta ik”, apo “zgjedhje s’ka”.

Institucioni i Presidentit po përplaset me shumicën parlamentare, dhe kjo e fundit nuk po lë pa ia kthyer reston.

Presidenti, bashkëshorti i bashkëkryetares së opozitës, çdekreton datën e zgjedhjeve, duke anulluar kështu 30 qershorin, ndërkohë që mazhoranca i “vërsulet”, duke nisur procedurat e shkarkimit me një akt, i cili do të ngelet pezull deri në ngritjen e Gjykatës Kushtetuese.

Skena politike, tashmë nga lëvizja “Rama ik”, është kthyer në një përplasje mes Kryeministrisë dhe Presidencës.

Socialistët të enjten do të tregojnë me akt parlamentar se nuk e mbështesin presidentin Ilir Meta, se ai ka shkelur ligjin dhe Kushtetutën me cdekretimin e datës së zgjedhjeve. Por, do të duhet tashmë me urgjencë që organet e drejtësisë të kenë një ritëm tjetër, për të ngritur Gjykatën Kushtetuese, e cila në fakt do të ishte ajo që do të vuloste të dyja rastet.

Deri atëherë do të kemi një përplasje mjaft të ashpër mes Presidencës dhe Kryeministrisë që ndoshta do të sjellë edhe daljen e Ilir Metës në protesta, duke udhëhequr opozitën shumë shpejt kundër Edi Ramës./ CNA.al

Pse Edi Rama nuk e shkarkon dot Ilir Metën

Çdekretimi i zgjedhjeve dhe data e re që na duhet

Aktualitet

Batha e di se ç’e pret: Ja si do i fitoj zemrat e tifozëve bardheblu

Publikuar

-

By

Idriz Batha ka firmosur zyrtarisht me Tiranën dhe ditën e sotme është prezantuar si futbollisti më i ri i bardhebluve. I kontaktuar nga “VipSport.al”, Batha u shpreh se për të firmosur me Tiranën, e ka bindur projekti që klubi ka.

“Më bindi projekti që ka Tirana këtë vit dhe synimet që ka. Më pëlqen të jem në kryeqytet sepse më pëlqen të pretendoj për titullin kampion dhe të jem afër familjes”, tha fillimisht Batha.

Sakaq, një nga problemet është edhe lidhja me tifozerinë duke qenë se për vite me radhë ka luajtur me fanellën e Partizanit. I pyetur se si mund të fitojë zemrat e tifozëve, Batha shprehet se me shumë përkushtim mund t’i fitojë.

LEXO EDHE:  BILD, Rama dhe Klubi i Plaçkaxhinjve!

“Unë nuk e di si mund te fitoj zemrat e tifozëve por di që do të jap më shume se maksimumin për të fituar me Tiranën. Për të fituar zemrat e tifozëve të Tiranës, do të jap maksimumin për ekipin tim dhe shpresoj të renditemi të parët në tabelën e klasifikimit”, shtoi mesfushori.

Tirana do të luajë edhe këtë sezon 4 ndeshje derbi në kampionat ku për Bathën do të jetë jo pak e veçantë pasi rikthehet si “ish” në derbi. Megjithatë, vetë gjirokastriti nuk ka shumë koment për derbin. “Sa për ndeshjen ndaj Partizanit, ka kohë deri atëherë”, u shpreh Batha.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ish-deputeti publikon emrat/ Ja kush janë tre zyrtarët që do përfundojnë në burg

Publikuar

-

By

Ish deputeti i listës Basha, Klevis Balliu, në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër pas deklaratave të kreut të Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Balla se përkthimet janë bërë në selinë e PD-së.

Sipas Balliut, Taulant Balla, kryeprokurorja e Përkohëshme Arta Marku dhe kryeministri Edi Rama do të shkojnë në burg.

Balliu thekson se nuk ka për të pasur negociata dhe dialog me mazhorancën.

Postimi i plotë:

Taulanti që deri dje bënte si i qetë, para përgjimeve të reja, ku ndoshta është dhe vetë Tualant Balla, sot shpërthen në shpifje

Ju të gjithë banditë dhe zagarë që shkatërruat zgjedhjet, që vodhët votat, që dhunuat qytetarët duke i kërcënuar me vende pune dhe me jetë, keni fytyrë dhe gojë të flisni?!

LEXO EDHE:  Rama në Londër/ Ironizon opozitën: Protestat, pjesë e paketave turistike

Mendoni ju se do ju presin qytetarët, ti more mafioz i vogël që ofendon dhe qytetarët e thjeshtë të këtij vendi me fjalorin tënd prej narkotrafikanti, që ja ke marrë borxh narkotrafikantit tënd Edmond Bego, na flet për drejtësi?!
Arta Marku donte që të varroste provat për vjedhjen, barbaritetin dhe shkatërrimin që i bëre ti më në krye Edvin Enverin zgjedhjeve.

Ti, Marku dhe në veçanti Edvin Enveri të gjithë do të shkoni aty ku e meritoni. NË BURG.
Ska negociata, ska dialog me banditë si ju.
Asnjë hap pas.
Të sigurtë drejt fitore me qytetarët e për qytetarët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Sulmuan KZAZ-në në Tropojë/ Arrestohen tetë persona

Publikuar

-

Pas përplasjeve të sotme në Tropojë, ku u dëmtuan materialet zgjedhore të KZAZ nr. 9 dhe u thyen xhamat nga persona të paidentifikuar, policia ka nisur dhe shoqërimet e para.

Mësohet se policia ka shoqëruar 8 perosona me akuzën  “Dëmtim prone dhe pengim zgjedhjesh”.

Ndërsa bëhet me dije se në vijim priten edhe arrestime të tjera./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Trending

Read previous post:
Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Close