Connect with Us

Investime në patundshmëri dhe me makinë luksoze/ Rezarta Schuetz la OSBE për Komisionin e Vettingut

Aktualitet

Investime në patundshmëri dhe me makinë luksoze/ Rezarta Schuetz la OSBE për Komisionin e Vettingut

Publikuar

-

Komisionerët e Vettingut janë njerëzit më të privilegjuar në Shqipëri për shkak të pagave dhe përfitimeve nga posti që mbajnë.

Pas përfundimit të procesit të Vettingut  ata do të emërohen në poste të rëndësishme, për shkak të detyrës dhe hakmarrjes së mundshme të gjyqtarëve dhe prokurorëve të korruptuar dhë për më tepër  familjet e tyre do të merren në mbrojtje të veçantë nga shteti.

Sa të pasur janë komisionerët e Vettingut dhe me çfarë të ardhurash e kanë nisur ata këtë detyrë?

CNA.al ka marrë të dhënat e pasurisë për komisionerët e Vettingut në ILDKPKI dhe do t’i sjellë ato në baza ditore, për të bërë trasnparencën e e njerëzve që po filtrojnë gjyqtarët dhe prokurorët.

Sot, do të sjellim pasurinë e deklaruar nga Rezarta Schuetz, e cila më herët ka mbajtur postin e Drejtoreshës juridike për OSBE në Shkup.

Komisionerja Schuetz, nuk është lakuar më herët për ndonjë shkelje, madje ajo rezulton më e pastra profesionalisht dhe pa lidhje politike, nëse e krahasojmë me kolegët e saj në KPA dhe KPK.

Sa i përket pasurisë, Schuetz, rezulton se të ardhurat e vetme i ka nga puna që bën.

Në deklaratën fillestare në vitin 2017, ajo ka deklaruar një Autoveturë VW Passat, blerë në vitin 2015 me  rrogat gjatë punësimit në Misionin e OSBE-së, në Shkup dhe punësimi i bashkëshortit , 24.000 Euro.

Gjithashtu  ajo ka deklaruar  se ka shpenzuar 60 000 dollarë për investime në shtëpinë e prindërve të bashkëshortit.  Me pasurinë e deklaruar në vitin 2018, nuk është se ka ndonjë ndryshim të madh, të ardhurat janë nga paga e saj dhe e bashkëshortit.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë e deklaruar Komisionerja Rezarta Schuetz.

Viti 2017 (Deklarata  fillestare)

Autoveturë VW Passat, blerë në vitin 2015 – nga rrogat gjatë punësimit në Misionin e OSBE-së, në Shkup dhe punësimi i bashkëshortit , 24.000 Euro

Investim në shtëpinë e banimit të prindërve të bashkëshortit (37% e vlerës, nëse shitet). Burimet nga punësimi në OSBE dhe të ardhurat nga puna e bashkëshortit, 60.000 dollarë.

Investime pensioni. Burimet nga pagat gjatë punësimit në UNMIK dhe Misioni i OSBE-së ne Shkup, 6.713 dollarë.

Llogari rrjedhëse në  Maqedonia, 1,500 Euro.

Investim në fonde kursimi afatgjatë nga prindërit e bashkëshortit për vajzën, 1 ,500 USD.

Rroga mujore giatë punësimit në Misionin e OSBE-së, në Shkup (Janar-Maj.) Pagesa kryhej në dy monedha dhe respektivisht nga OSBE dhe nga Qeveria e SHBA-ve, 20,500 dollarë dhe 16,500 Euro.

Investime pensioni me burimet nga pagat gjatë punësimit në UNMISS, UNAMA dhe OMIK , 6.713 USD.

Honorar nga mësimdhënia në Schiller University (Heidelberg), 2,000 euro .

Viti 2017 (Deklarata vjetore)

Autoveturë VË Passat, blerë ne vitin 2015, nga rrogat gjatë punësimit në Misionin e OSBE-së, në Shkup dhe punësimi i bashkëshortit, 24.000 Euro.

Investime në shtëpinë e banimit të prindërve të bashkëshortit.Burimet; nga punësimi ne OSBE dhe të ardhurat nga puna e bashkëshortit, $60.000.

Investime pensioni me burimet nga pagat gjatë punësimit në UNMIK dhe Misioni i OSBE-së, në Shkup, $6.713 USD.

Llogari rrjedhëse në  Maqedoni, 1,500 Euro.

Investim ne fonde kursimi afatgjatë, nga prindërit e bashkëshortit për vajzën, $1,500  USD.

Rroga mujore gjatë punës në Misionin e OSBE-së, në Shkup (Janar-Maj.) Pagesa kryhej në dy monedha dhe respektivisht nga OSBE dhe nga Qeveria e SHBA-ve, $20,500 euro.

Investime pensioni me burimet nga pagat gjatë punësimit në UNMISS, UNAMA dhe OMIK, $6.713.

Honorare nga mësimdhënia në Schiller University (Heidelberg) 2,000 euro.

Viti 2018

Llogari rrjedhëse page Ma Albania (me burim pagën ] Gjendja 524.409 ne dt. 31.12.2017. Gjendja 91.663 ne dr. 31.12.2018

91,663 ALL—Pakësim prej 432,746 ALL

Investim në fonde kursimi afatgjatë  nga prindërit e bashkëshortit për vajzën. Gjendja 1.600 USD në dt. 31.12.2017

Gjendja 1.534 USD ne dt. 31.12.2018, pakësim 66 dollarë amerikane.

Investim pensioni. Gjendja 7.000 USD. Gjendja 6.229 USD në dt. 31.12.2018

Pakësim prej 771 dollarë  amerikanë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare, Kolegji i Posaçëm i Apelimit pranë Gjykatës Kushtetuese (janar 2018-dhjetor 2018 në shumën  3,985,100 Lekë.

Rimbursim i prapambetur i akcizës nga Ministria e Financave e Republikës së Maqedonisë [Veriore] për shkak të statusit diplomatik në punësimin e mëparshëm, 74.175 denarë maqedonas.

Paga (Michael Schuetz nga punësimi në Misionin e OKB -së, në Afganistan (UNAMA — United Nations Assistance Mission to Afghanistan) , S58,071.68.

Honorare [Michael Schuetz nga mësimdhënia në Schiller University (Heidelberg, Gjermani), 4,000 Euro./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi: Drejtori makinën e shkollës ja ka dhënë gruas

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar drejtorin e një shkolle në Durrës që sipas qytetarit dixhital makinën e shkollës ja ka dhënë gruas.

Postimi i plote i Berishes:

Drejtori i shkolles se mesme profesionale ben te lumtur nusen me nje makine te shkolles.
Akuzohet per vjedhje dhe shperdorime te tjera.

Lexoni mesazhin e mesuesit dixhital. sb

Zoti berisha pershendetje.jam nje mesues qe jap mesim ne shkollen profesionale beqir cela durres.doja te ndaja me ju dhe me publikun disa mangesi te qellimshme ne kete shkolle.kjo shkolle qe nxjerr nxenes profesionist qe i sherbejne tregut te punes ne shqiperi dhe jashte saj .ka 3 vite qe drejtohet nga nje drejtor z fatmir merkuri i cili eshte nje militant i partise socialiste qe nuk ka arsim perkates per kete fetyre ose me sakt nuk e ka mbaruar akoma shkollen e larte.eksperienca e tij ne arsim eshte 0.ai u vu ne detyre pasi sherbeu si ushtare i betuar i Vangjush Dakos .puna e tij e meparshme ka qene shiste kepuce ne tregun e durresit.keto vite ai e ka kthyer kete shkolle ne baze te partise socialiste.ku ka punesuar ne vende te mesuesve profesionist militante partie pa arsimin perkates dhe pa njohuri ne lenden qe ato japin mesim.kuptohet vet sa te pregatitur po dalin nxenesit keto vitet e fundit.nje tem tjeter eshte vjedhja e fondeve qe vijne per kete shkolle .posi asaj i duhet nje baze materiale e konsiderueshme per cdo vit shkollor.keto materiale qe blihe i ngarkohen mrsuesve te praktikes me 6 apo 8 fishin e vleres reale.domethene nje kif kamje makine nga 23.000 leke tereja vjen ne shkolle me nje vlere 90. 000 leke te reja .keto manipulime apo vjedhje sido qe te quhen.ai i kryen me magazijeten e shkolles dhe me ndrejtoren Z M Zh dhe keto te dyja militante ke partise socialiste.pervec ketyre te larte permendura drejtori i shkolles ka nxjerr n ga shkolla nje makine golf 5 dhe ja ka dhene ne perdorim nuses se tij.gje qe absolutishte nuk lejohet.nje sasi e konsiderueshme nafte dhe benzine duhet te vije ne shkolle.por tollonat shiten rruges .shume mesues te lidhur me drejtorine kryejne mit marrje nxenesve per te kaluar klasen.etj me respekte doktor dhe te lutem anonim .besoj ky mesazh nuk do bjeri ne vesh te shurdher.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Makina përplas këmbësoren/ Në gjëndje të rëndë 47-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë  ka ndodhur ditën e sotme  në “Patos fshat”.

Një mjet tip “Audi” ka përplasur këmbësoren A.M 47-vjeçe.

Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendngjarja.

Mësohet se A.M ndodhet në gjëndje të rëndë në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE