Connect with Us

Horoskopi javor, 10 qershor deri në 16 qershor 2019

Aktualitet

Horoskopi javor, 10 qershor deri në 16 qershor 2019

Publikuar

-

Dashi

Dashuria: Gjatë javës shumë dash që janë në çift do të kenë probleme me partnerin/en e tyre. Ndër shumë prej tyre do të jenë edhe ata që do të jenë në gjendje të zbulojnë një tradhti, e cila do të trondisë edhe marrëdhëniet më të forta. Një zgjedhje e vështirë ju pret, është më mirë të reflektohet. Pak nervozitet edhe për beqarët, disa njohje të reja mund të jenë veçanërisht irrituese.

Puna: Disonancat planetare do t’i bëjnë vendasit të shqetësuar gjatë kësaj jave. Jo vetëm se, në punë do të keni grindje të vazhdueshme me kolegun tuaj, i cili do të bëjë që ju të humbni durimin. Mundohuni të qëndroni të qetë dhe të përpiqeni ta zhbllokoni situatën. Zbatoni një strategji të mirë nëse nuk doni që thashethemet t’ju trullosin krejtësisht.

Demi

Dashuria: Për të gjithë javën ju do të jeni të zënë si në dashuri dhe në punë. Pjesën e parë të javës ju do t’ja kushtoni të dashurit tuaj, por ju do të duhet të merrni parasysh pengesat dhe ngjarjet e paparashikuara. Do të ketë edhe mundësi keqkuptimesh të mëdha. Beqarët do të kalojnë netë më të mira të martën dhe të enjten.

Puna: Ndikimet astrologjike mund të ngatërrojnë idetë e shumë Demëve, duke i bërë ata të prirur për organizim të vështirë në çështjet praktike. Pjesën e dytë të javës do ta shpenzoni më shumë kohë duke u përpjekur të rikuperoni detyrat e prapambetura. Jupiteri do t’ju ndihmojë dhe jo pak, por do t’ju duhet të punoni mjaftueshëm.

Binjakët

Dashuria: Do të jeni më pak nervoz se javën e kaluar dhe do t’i kushtoni më shumë vëmendje partnerit tuaj. Ju do të kaloni mbrëmje shumë romantike, sidomos në ditët qendrore, por edhe fundjava do të jetë e mirë. Fundjavë e mahnitshme edhe për beqarët, dëshira për det dhe verë do të bëjë që ju të ndjeni nevojën për të ikur në udhëtime.

Puna: Që nga fillimi i javës yjet do të jenë në favorin tuaj dhe do të japin kënaqësi të madhe për ju. Shumë do të zgjedhin të bëjnë ndryshime të rëndësishme në jetën e tyre të përditshme dhe do të kenë të gjitha mjetet në dorë për ta bërë këtë. Vendosni të gjitha përgatitjet tuaja në lojë për të përmirësuar pozicionin tuaj.

Gaforrja

Dashuria: Interesi juaj më i madh këtë javë do të jetë drejt çështjeve të zemrës. Kuptimi emocional dhe i pasionuar do të jetë në nivelet më të larta sidomos të enjten, kur ju do ti tregoni të dashurit/ës tuaj gjithë zemërimin. Pasion dhe eros edhe për ata që nuk kanë gjetur ende personin e zemrës.

Puna: gjatë kësaj jave ju do të dëshironi të rikuperoni disa mundësi që keni humbur. Për disa, do të ketë mundësi që t’i ktheni ata në favorin tuaj, por ndërkohë mos lejoni që të gaboni se çfarë fati të mirë ka në dispozicion për ju. Megjithatë, para se të merrni vendime të rëndësishme, analizoni mirë situatat.

Luani

Dashuria: Ju do të keni shumë për të bërë gjatë javës, si dhe në punë edhe në dashuri. Një surprizë e mrekullueshme po vjen nga partneri. Shumë çifte mund të hyjnë në një rrugë të rëndësishme që do t’i çojë ata në kurorën e ëndrrës së tyre të dashurisë. Gjatë fundjavës, edhe beqarët do të jenë shumë të këndshëm dhe mund të gjejnë një shpirt binjak.

Puna: Një javë me fat në frontin e punës, detyrat që duhet të kryhen mund të rriten, por edhe ana ekonomike mund të pësojë një rritje që rrjedhimisht do të rrisë të ardhurat. Edhe ambicia fluturon lartë, qëllimet që duhet të arrihen po bëhen gjithnjë e më të rëndësishme.

Virgjëresha

Dashuria: Ambjenti dashurisë vazhdon në një mënyrë të luhatshme, gjithashtu këtë javë do të alternoni ditë të qeta me ato të nervozizmit. Megjithatë, nuk do të ketë keqkuptime të mëdha dhe tema më e popullarizuar do të jetë ajo ekonomike! Ëeekend-i dedikuar për relaksim absolut, dhe madje edhe beqarët do të fokusohet te argëtimi.

Puna: do të jetë një javë stresuese për shkak të ngarkesës së tepruar të punës që do të ndodhë në ditët në vijim. Mundohuni të rikuperoni forcën tuaj, do t’ju duhet, gjithashtu sepse askush nuk mund t’ju zëvendësojë në punën tuaj. Disa gracka të mërkurën mund t’ju vënë në trazirë, por asgjë nuk do t’ju ndalojë të hidheni me entuziazëm në bizneset tuaja!

LEXO EDHE:  Horoskopi javor/Jorgo Pulla tregon çfarë do ndodhë me 12 shenjat e zodiakut

Peshorja

Dashuria: Në dashuri do të duhet të marrësh vendimin nëse ta falësh partnerin tënd ose duhet të largohesh dhe të ndryshosh faqen. Para se të arrini në një zgjidhje përfundimtare, dilni me miqtë për të larguar mendjen tuaj. Fundjavë e ndritshme për ata që janë vetëm, shumë njohje të reja do të vijnë për t’ju mbajtur në shoqëri!

Puna: Puna do të vazhdojë në nivele të qëndrueshme gjatë javës. Lajmet vijnë për ata që punojnë nën varësinë e të tjerëve, mund të ketë njohje për ata që kanë arritur disa qëllime. Megjithatë, pak nervozizëm për shkak të disa fjalëve që do t’ju bëjë të shqetësoheni.

Akrepi

Dashuria: Ju do të dëshironi të jeni në shoqërinë e partnerit tuaj këtë javë, por gjithashtu të jeni me miqtë dhe familjen tuaj. Organizoni diçka për të qenë me ata që doni. Beqarët do të jetë në luftë me diçka nga e kaluara që kthehet të shqetësojë të tashmen.

Puna: Pas dy ditësh të qeta, puna do të ndryshojë dhe mund të ketë diskutime me kolegët dhe eprorët. Jini të qartë në kërkesat tuaja dhe mos u mposhtni nga ata që nuk duan të pranojnë meritat tuaja. Tregoni se edhe ju keni bërë pjesën tuaj.

Shigjetari

Dashuria: Java do të jetë e mbushur me surpriza tashmë nga e hëna dhe me gjasë që ju do të përballeni më së miri me ndonjë problem. Do keni disa keqkuptime të vogla, por nuk do të shqetësojnë harmoninë në çift. Javë e madhe madje edhe për zemrat e vetmuara, ju jeni duke marrë një rrugë që mund të krenoheni.

Puna: do të jeni plot energji dhe do të plotësoni të gjitha punët e mbetura. Kjo do t’ju lejojë të rrisni të ardhurat tuaja dhe të kuptoni diçka që ju intereson me të vërtetë, ndoshta edhe duke blerë një shtëpi. Ju jeni duke mbledhur shumë kënaqësi.

Bricjapi

Dashuria: Nëse jeni në çift ju do të jeni këkues, aq shumë sa që partneri mund t’ju vëjë përpara një zgjedhjeje. Shmangni zotërimin, do ta bëni më të keq marrëdhënien, por përpiquni të lini hapësirën për të dashurin tuaj. Fundjavë e mirë për beqarët, shumë njerëz do të takoni.

Puna: pjesa e parë e javës do të shkojë shumë mirë në punë, ndërsa në të dytën mund të ketë një pengesë dhe kjo mund të shkaktojë nervozizëm. Mos u shqetësoni, asgjë nuk do të ndodhë që mund të mërzisë.

Ujori

Dashuria: Një javë e mbushur me lajme për sferën sentimentale, sidomos në ditët e mesme do të ketë surpriza të mrekullueshme për ata që kanë një projekt afatgjatë dhe do të duan ta mbajnë atë. Edhe beqarët do të kenë takime të mrekullueshme, sidomos në fundjavë, kur dëshira për t’u çlodhur do t’u lejojë shumë vetëve të lënë edhe dyert e tyre të hapura.

Puna: do të jesh shumë kreativ në punë gjatë javës. Idetë dhe projektet do të shkojnë krah për krah, të ndihmuar nga kreativiteti që shumë të lindur nga shenja do të tregojnë se dinë të shfrytëzojnë. Kjo do t’ju lejojë të përfundoni shpejt projektet tuaja të punës, duke fituar respektin e kolegëve tuaj.

Peshqit

Dashuria: Gjatë këtyre ditëve, mund të izoloheni nga bota përreth duke u kushtuar ditëve të tyre gjëra të vogla të përditshme. Dikush mund të mërzitet, por gjithnjë do të jetë në gjendje të zgjedhë disa mbrëmje me miqtë për të provuar të argëtohen dhe të pastrojnë mendjen nga mendimet e këqija.

Puna: këtë javë puna do të vazhdojë mirë, por nostalgjia dhe gjendja e keqe vazhdojnë të ndjehen. Mundohuni të shpërqendroni veten duke u përpjekur të dilni me shokë për të pushuar, duke i dhënë vetes pak relaksim nuk do të thotë braktisje e angazhimeve. Ju patjetër do të ktheheni më shumë ngarkesa./Burimi:noa.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Horoskopi javor/ Meri paralajmëron këtë shenjë horoskopi, do marrë propozim

LEXO EDHE:  Shenjat më hipokrite të zodiakut/ Do t'ju përflasin pas shpine

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

 

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Horoskopi javor/ Meri paralajmëron këtë shenjë horoskopi, do marrë propozim

LEXO EDHE:  Horoskopi javor nga Paolo Fox/Si do të jetë kjo javë për 12 shenjat e zodiakut

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: