Gjithçka që ju duhet për të eleminuar dhimbjet e gjunjëve/ Mos i shmangni këto 11 ushqime – CNA
Connect with us

Aktualitet

Gjithçka që ju duhet për të eleminuar dhimbjet e gjunjëve/ Mos i shmangni këto 11 ushqime

Publikuar

-

Ndoshta nuk e keni vënë re se sa të dëmtuar janë gjunjët tuaj deri në momentin që fillojnë t’iu dhembin.

Dhimbja kronike e gjurit është shumë e vështirë të menaxhohet pasi është një nga pjesët e trupit që është gjithnjë në lëvizje.

Mund të ndjeni dhimbje kur uleni, kur ecni, kur ngisni makinën ose biçikletën, nuk mud të gjeni një pozicion të rehatshëm në shtrat, madje ndonjëherë mund të ndjeni dhimbje gjatë gjithë ditës.

Nëse vuani nga artriti ose keni dhimbje të ndryshme, mjekët ju këshillojnë të merrni një kurë ndaj këtyre dhimbjeve. Por shpeshherë teksa përpiqemi të shërojmë një gjë dëmtojmë një tjetër.

Ndoshta do t’iu habisë fakti se sa shumë mund të ndikojë dieta në përmirësimin e niveleve të dhimbjes tuaj.

Ne kemi përmbledhur 11 ushqimet që jo vetëm mbajnë nën kontrroll dhimbjet por mund të shërbejnë edhe si një kurë për ta larguar njëherë e mirë problemin me dhimbjen./CNA.al

Karrota

Shafran i Indisë

Uthulla e mushtit të mollës

Xhinxher

Arrat

Drithëra

Vaj mustarde

Avokado

Qershia

Speci i kuq

Ananas, kanellë, dhe tërshërë

Aktualitet

Guardiola “detyron” PSG-në të shesë Neymar te Barcelona/ Zbuloni prapaskenën e çmendur të merkatos

Publikuar

-

Pas aludimeve dhe spekullimeve mbi ofertat e shumta të Barcelonës në adresë të PSG me qëllim rikthimin e Neymar në “Camp Nou”, tashmë ekziston një tjetër element që mund të favorizojë transferimin e brazilianit: Fair Play Financiar. PSG është i detyruar të zgjedhë nëse do të mbajë Mbappe, apo të pakënaqurin Neymar. Ylli francez ka nisur të tundohet nga Guardiola.

PSG është gati të ofrojë një rinovim prej rreth 40 milionë euro neto në sezon për fenomenin francez, por për momentin, financat nuk e lejojnë, për shkak të angazhimit dhe pagës së madhe që kampionët e Francës i detyrohen brazilianit Neymar.

Kështu, nëse qëndron Neymar, Mbappe shkon te Manchester City. Pikërisht, sipas “L’Équipe”, qëndrimi i njërit prej tyre, vendos largimin e tjetrit. Cilin do të zgjedhë Nasser Al-Khelaifi? Brazilianin e pakënaqur, apo të jashtëzakonshmin Mbappe? Mbase Guardiola mund të festojë në të dy rastet.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Bayerni “çmendet” pas yllit argjentinas/ Kushton 60 milionë euro

Publikuar

-

Bayern Munich kërkon shërbimet e Giovani Lo Celso. 23-vjeçari argjentinas aktivizohet me Betis. Në klubin andaluzian ai ka bërë shumë mirë dhe e ka vendosur veten në qendër të vëmendjes së klubeve të mëdha evropiane.

Tottenham ka bërë ofensivën më të madhe për të. Betis kërkon 60 milionë euro, por dëshira e lojtarit për t’u larguar mund ta ulë këtë vlerë. Londinezët ishin dëshira e tij, megjithatë interesi i Bayernit mund të ndryshojë rrjedhën e ngjarjeve.

Betis bëri një biznes mjaft të mirë, duke e blerë për vetëm 22 milionë euro nga PSG-ja. Tani mund të fitojë të gati trefishin e shumës që pagoi për kartonin e tij. Ai luan në rolin e mesfushorit dhe për bavarezët mund të jetë alternativa e duhur për të zëvendësuar mungesën e Robben apo Ribey, të cilët u larguan në fund të sezonit të kaluar.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ngjela për Haradinaj/ “Nuk ka akuzë që të mundë një njeri kaq të lartë”

Publikuar

-

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka reaguar për dorëheqjen e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj.

Në një postim në rrjetet socile Ngjela shprehet se kishin kaluar tash njëqind vjet që shqiptarët nuk e kishin parë një personalitet të tillë atdhedashës, si rilindasit tanë të mëdhenj.

Nuk ka kurrë një akuzë që të mundë një njeri kaq të lartë, shprehet Ngjela më tej, ndërsa shton se Kosova do ta presë si triumfues heroin e saj Ramush Haradinaj.

Postimi i plotë

Ramush Haradinaj, burrë i vërtetë shteti dhe një shqiptar i madh.

Ramush Haradinaj dha dorëheqjen si kryeministër për të shkuar në Gjykatën Speciale të Hagës si qytetar i thjeshtë, duke theksuar se: “këtë e bëj për të ruajtur të paprekur dinjitetin dhe personalitetin e shtetit të Kosovës”.

Kishin kaluar tash njëqind vjet që shqiptarët nuk e kishin parë një personalitet të tillë atdhedashës, si rilindasit tanë të mëdhenj.

Nuk ka kurrë një akuzë që të mundë një njeri kaq të lartë.

Kosova do ta presë si triumfues heroin e saj Ramush Haradinaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending