Connect with Us

Mashtrimi me rimbursimin e qumështit nxjerr nga skema mijëra blegtorë

Aktualitet

Mashtrimi me rimbursimin e qumështit nxjerr nga skema mijëra blegtorë

Publikuar

-

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së premtes procedurat e dy ministrive, të Bujqësisë dhe Financave, të cilat kanë lënë jashtë skemës mijëra blegtorë nga përfitimi i 10 lekë për çdo litër qumësht.

 Pak javë më parë, mijëra persona dolën në rrugë dhe protestuan për uljen e kompensimit të TVSH-së, nga 20 % në 6 %, çka përkthehej indirekt me uljen e blerjes së çmimit të qumështit te blegtorët. Qeveria u duk se ndërhyri, duke miratuar udhëzime dhe rregullore, ku çdo fermer përfitonte direkt nga skema e rimburimit 10 lekë të reja për litër. Dhe, pas kësaj nisme, blegtorët u tërhoqën dhe gjithçka u duk e zgjidhur. Por, disa javë më pas, zbatimi i këtyre VKM-ve, rregulloreve apo udhëzimeve ka hasur në probleme të mëdha.

Ministri i Bujqësisë, Bledi Çuçi, në një dalje për mediat pas miratimit të VKM-së, tha se përfitonte çdo fermer, i cili duhet të aplikonte pas datës 22 prill 2019. Por, ministri nuk tregoi datën e mbylljes së aplikimeve. Blegtorët filluan të bëjnë dokumente: hapën numra NIPT-i, paguan siguracionet 3 muaj dhe paguan tatimet e tokës. Kur i mblodhën të gjitha këto dokumente, shkuan në Agro Pikat në çdo rreth. Dhe, këtu hasën në një surprizë të pakëndshme: afatet kishin përfunduar!

Në fakt, udhëzimet dhe rregulloret kishin disa data kur përfundonte aplikimi. Njëherë në datën 10 maj, tjetra në 17 maj dhe e fundit, në 7 qershor. Kjo ka sjellë çoroditjen e mijëra blegtorëve, të cilët nga këto paqartësi humbën të drejtën e aplikimit.

Në fiks Fare u ankua z.Dhimitraq Jongari nga fshati Gorre i Lushnjes. Ai tha se ka shkuar para datës 17 maj në Agro Pikën në Lushnje, por i kanë thënë se ka përfunduar afati. “Kam 3 lopë, kur doli lajmi se do të merrnim 10 lekë për litër u kënaqëm. Menduam se na shkoi mundi atje ku donim. Unë me këto lopë ushqehem, shes qumësht dhe viçat. S’kam asnjë të ardhur tjetër. Kështu si unë janë edhe shumë të tjerë, madje edhe më keq. Por, askush nuk ankohet” thotë Dhimitraqi. Ai tregon më pas se ka bërë të gjitha letrat.

“Taksat e tokës i kam paguar me kohë, numrin e NIPT-it e kam nxjerrë që në vitin 2017, ndërsa na u tha se duhet të siguroheshim për të paktën 3 muaj. Shkova dhe pagova 140 mijë lekë te sigurimit. Më pas shkova te Agro Pika, ajo që merret me këto letrat. Kur shkova atje më thanë se ka përfunduar afati i aplikimit, që ka qenë nga 22 prilli deri në 10 maj. 3 javë. Ku e dinim ne që kishte afat, unë lopën e kam gjithë vitin, nuk e kam 1 muaj apo dy. Ne nuk e shesim qumështin me VKM-ra, apo letra” thotë ai.

Më tej tregon problemet me lopët. “Gjysmë litri ujë, që vetë e mbush në burim, bëka 50 lekë. 1 kg qumësht është 40 lekë, që e marrim pika-pika. Dhe ne duhet të bëjmë qindra dokumente që ta përfitojmë. Me këto që kanë bërë këta, unë do e marr 10 lekëshin për litër kur të vdes” përfundoi Dhimitraqi.

Grupi i Fiks Fare shkoi te Agro Pika në Lushnje, ku gjeti dhjetëra blegtorë të tjerë me të njëjtin problem. Edhe ata kanë bërë të gjitha dokumentet, por askush nuk ia ka pranuar: ka përfunduar afati! Gazetarët pyesin punonjësit e Agro Pikës dhe marrin një dokument se afati i dorëzimit të dokumenteve është 7 qershor 2019. Fiksi i kërkon punonjëses të gjejë datën në VKM për këtë afat. Pas insistimit të gazetarëve dhe fermerëve, punonjësja ulet në kompjuter dhe shfleton dhjetëra dokumente, apo korrespondenca mes ministrive për këtë procedurë. Pas disa minutash, mes rreshtash të një udhëzimi apo rregullore, gjen një datë që thotë për “afatet e aplikimit”. Në këtë dokument thuhet se afati ka qenë nga 22 prilli deri në 10 maj.

Gazetarët e pyesim nëse ka pasur ankesa të tjera në këtë zyrë, dhe punonjësja thotë ka shumë ankesa. Pyetjes se çfarë do të ndodhë me këta blegtorë që nuk e kapën dot afatin, përgjigjet se: VITIN TJETËR!

Në gjithë këtë procedurë, më lehtë do e kishin për të fituar ndonjë tender, sesa për të marrë 10 lekëshin e premtuar. “Unë merrem me lopë, nuk më duhet VKM, apo AZHBR. Ç’më duhen mua këto VKM-ra, apo dokumente. Këta janë të gjithë kotë, për mua të ikin” përfundon blegtori./Top Channel/

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Plas në Digitalb, stafi letër aksionarëve: Me detyrim të dalim në rrugë të madhe

Publikuar

-

Nga

Stafi i Digitalb, gati 80 drejtues në vite të kompanisë nëpëmjet një emaili në mbrëmjen e 14 Gushtit, i janë drejtuar aksionarëve të kompanisë, pas largimeve masive të filluara kohët e fundit nga Vjollca Hoxha, cna.al ka siguruar emalin e plotë.

Shumë emra të rëndesishëm, themelues dhe menaxherë të kompanisë po hiqen dhe po hidhen në rrugë me detyrim, shkruhet në emailin që stafi ka shpërndarë pë aksionarë e kompanisë.

Më poshte teksti i plotë dhe nje foto e emailit që qarkullon në Digitalb.

Përshëndetje aksionarë të DigitAlb-it!
Të gjithë ju që ju bashkuat ëndrrës së Tan Hoxhës për të ngritur Platformën që do bënte dhe vazhdonte revolucionin mediatik në Shqipëri e do ishte “URA” lidhëse e gjithë shqiptarëve!
ËNDRRËS që ne, stafi, I BESUAM dhe jetuam duke punuar për 15 VITE…
Po ju shprehim direkt shqetësimin tonë, për çfarë po ndodh në DigitAlb-in ku ne me vite punuam, sakrifikuam po edhe shijuam, se e kishim Familjen tonë!
Siç besojmë jeni në dijeni;
Që me ardhjen e Administratorëve të rinj të gjitha gjërat në DigitAlb nisën dhe vazhdojnë të ndryshojnë për keq në çdo aspekt.
Dhe këtë, s’ka mbetur njeri pa e ndjerë e pa e folur edhe në popull apo thënë ndryshe, klientët…
Plus kësaj, nisi një fushatë spastrimi “etnik” tek punonjësit, pa u bazuar në asnjë kriter profesional. Për më tepër; Heqje masive profesionistësh nga puna, pa mbështetje në asnjë strategji zhvillimi apo financiare, afatmesme apo aftgjatë, siç do duhej të funksiononte vërtet në një kompani e siç ndodh kudo në botë. Por mbi të gjitha e më flagrantja, pa asnjë vendimarrje tuajën si ‘Asamble e Aksionarëve’ të DigitAlb!
Mjafton të përmendim largimin e mbi 90% të Drejtorëve kryesorë të kompanisë, që bashkë edhe me kërkesat ULTIMATIVE për dorëheqje të menjëhershme deri edhe tek stafi ekzekutiv në bazë, arrijnë aktualisht në rreth 80 vetë!
Por ky spastrim po vazhdon dita ditës dhe fryma e pasigurisë që ka asgjësuar atë të familjaritetit që ekzistonte dhe e karakterizonte deri dje DigitAlb, shto këtu dhe uljet e rrogave në nivele ordinere, deri edhe tek shoferët, ka bërë që edhe ata të mbeturit ende momentalisht të jenë me CV në dorë, gati për të ikur sapo t’ju dalë alternativa e parë…
Tani, pavarësisht problematikave tuaja me ish-Administratorin, Albanin që gjithësesi për ne në ato vite ishte një lider; po me ne stafin ç’patët…?!
Tek e fundit të gjithë ne punonjësit e larguar deri më tani, që në fakt U PËRZUMË pa asnjë motiv mospërmbushjeje profesionale në gjithë këto vite pune, sakrifice e jete në DigitAlb, jemi gati 80 FAMILJE me gjithë peshat sociale që rëndojnë në Shqipëri. Si mundet që kështu befas, brenda ditës, të na kërkohet me detyrim të dalim në rrugë të madhe, ndërkohë që jemi familjarë me fëmijë për të rritur e shkolluar dhe kredi për të paguar…?!
Ka mes nesh nga ata që ishin të vetmit të punësuar nga pjesëtarët e familjes. Dhe tani s’janë më!
Me çfarë ta paguaj tani unë çerdhen e fëmijës tim?
Me çfarë ta paguajë ai tjetri qeranë e shtëpisë ku ka futur familjen apo ajo kolegia tjetër kredinë bankare, që tek e fundit i është miratuar me garancinë se punonte në DigitAlb?!
Ç’kusur kanë fëmijët tanë që tani s’mbajmë dot as premtimet që u kemi dhënë, edhe për shkollën e tyre…?!
Ça faji kemi që besuam tek ju?
Deri dje të gjithë ndiheshim krenarë në familjet tona sepse punonim në DigitAlb…
Deri dje në DigitAlb organizonim fushata bamirësie për familjet në nevojë…
Tani vetëm prej tekave të shfrenuara të një zonje, krejt ndryshe nga vizioni i themeluesit, DigitAlb ka arritur ne pikën që po nxjerr me radhë sa e sa familje në mes të rrugës, duke i detyruar të luftojnë deri për bukën e gojës!
Pse tani heshtni të gjithë dhe bëni sikur s’na njihni e as na keni parë kurrë?!
Kemi punuar per ju! Me vite! Me plot përkushtim!
Kishim investuar pasion e besim me punën tonë gjithë këto vite, duke refuzuar jo një herë edhe Oferta joshëse më të larta, pasi BESONIM në ëndrrën që po punonim të ndërtonim, në atë Platformë ku ju të gjithë jeni aksionarë, por jo pa përgjegjësi!
Po tani? Çfarë bëmë ne gabim, që pas gjithë atyre viteve punë, përkushtim e besim, nga ju aksionarë të merrnim këtë “shpërblim”…?!
Stafi i DigitAlb

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

KQZ u “mbyll derën” aleatëve të Bashës/ LSI: Nuk do të ndalemi

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dështoi pasi anëtarët e KQZ nuk u paraqitën, me përjashtim të kreut të saj, Klement Zguri. Duke qenë se nuk mund të ketë diskutime pasi nuk formohet kuorumi, mbledhja u anulua pa përcaktuar një datë tjetër se kur mund të mblidhet.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka i cili tha se mungesa është e qëllimtë dhe politike.

Caka tha se LSI-ja ditën e hënë do të sjellë kërkesën për regjistrimin në zgjedhjet lokale të 13 tetorit.

“Në respekt të dekretit të Presidentit për caktimin e datës së zgjedhjeve në 13 Tetor dhe afatit në 2 gusht, LSI, PR dhe PAA paraqitën kërkesën për fillimin e procedurave. 30 qershori u shfuqizua si datë zgjedhjesh nga Presidenti. Vetëm Kushtetuesja mund të shprehet për dekretin e Presidentit. Mungesa e anëtarëve është e qëllimtë, politike.

Dekreti i Presidentit është në fuqi dhe ne do të respektojmë parashikimet. Do të sjellim të hënën kërkesën për regjistrimin në zgjedhje. Kodi parashikon që KQZ-ja ka detyrimin të nisë procedurat dhe së pari duhet të merrte parasysh kërkesën. Në Kolegj? Do të ndjekim të gjitha hapat. Prevalon Kushtetuta mbi lejen e tyre vjetore” tha përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Teuta i ‘rrëmben’ Kukësit Stivi Frashërin

Publikuar

-

Nga

Ende s’është bërë zyrtare, por Stivi Frashëri do të jetë largimi i radhës te skuadra e Kukësit. Burime të sigurta pranë futbollistit bëjnë me dije për newsport.al që titullari i portës verilindore nuk do të vijojë më bashkëpunimin me nënkampionët.

28-vjeçari korçar preferon të ndërrojë ambient në sezonin e ri dhe të njëjtat burime tregojnë se është arritur akordi me “Djemtë e Detit”. Pra, në edicionin e ri futbollistik ai do të mbrojë katërkëndëshin e skuadrës së Bledi Shkëmbit.

Kujtojmë që “gardiani” i njohur është prej dy vitesh pjesë e Kukësit. Paraqitjet e tij me verilindorët kanë qenë relativisht pozitive, por shpesh herë nuk ka mundur t’i shpëtojë edhe kritikave.

Ka një CV të pasur pasi ka kontribuar me skuadra me emër si Flamurtari, Tirana, ndërsa është formuar te ekipi i Bylisit. Tashmë pritet të shihet se si do të vijojë aventura e tij e re në portën e durrsakëve.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: