Nga “dosjet e nxehta” tek hetimi ndaj kolegëve/ Ish-kryeprokurorja Ina Rama mes luksit dhe kredisë – CNA
Connect with us

Aktualitet

Nga “dosjet e nxehta” tek hetimi ndaj kolegëve/ Ish-kryeprokurorja Ina Rama mes luksit dhe kredisë

Publikuar

-

Nga nëntori i 2007 deri në nëntor të 2012, Ina Rama drejtoi Prokurorinë e Përgjithshme.  Ndër proceset e bujshme që drejtoi Rama në kohën që ishte në krye të organit të akuzës janë, shpërthimi i depove ushtarake në Gërdec, hetimi i çështjes së kasetës së ministrit tashmë të ndjerë Dritan Prifti, hetimin e ngjarjeve të 21 janarit 2011 në të cilën mbetën të vdekur 4 protestues si dhe hetimin e abuzimeve me ndërtimin e rrugës së Kombit,  ku akuzohej ish-ministri i Transporteve Lulzim Basha.

Sot, Ina Rama është gjyqtare në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit, ku kalon në filtër gjyqtarët dhe prokurorët pas ankesave të Komisionerit Publik.

Më herët ajo ka qenë gjyqtare në Apelin e Krimeve të Rënda në Tiranë, ndërsa fillimisht ka punuar në Lushnje.

Në kuadër të procesit të Vettingut, CNA.al ka nisur zbardhjen e pasurisë së të gjithë gjyqtarëve e prokurorëve por edhe të anëtarëve  të KPK dhe KPA.

Sa i përket pasurisë, anëtarja e KPA-së Ina Rama, sipas të dhënave të marra nga ILDKPKI rezulton se ka një ndryshim të madhe të pasurisë krahasuar me kohën kur ishte në drejtim të organit të akuzës.

Gjatë kohës që ajo  ka qenë në detyrë, pasuria e saj është është shtuar pasuria me një apartament të blerë në vlerën 161 200 euro. Ndërkohë, po gjatë të njëjtës kohë ajo ka blerë dhe një një apartament tjetër me sipërfaqe 68 m², me vlerë 55 300 euro.

Në vitin 2010 ajo deklaron kursime 1 400 000 lekë, pagat e saj dhe të bashkëshortit si dhe dy kredi, njëra në shumën 25 000 dollarë që e ka përfunduar së paguari në vitin 2018, ndërsa tjetra në shumën 150 000 euro, të cilën ende nuk e ka paguar.

Në vitin 2011 nuk ka ndryshim të pasurisë, ndërsa në vitin 2012, pas largimit nga detyra ajo ka deklaruar edhe shpërblimin nga puna si Prokurore e Përgjithshme në shumën 566 223 lekë.

Në deklaratën fillestare të vitit 2017, pas zgjedhjes si anëtarëve e Komisionit të Vettingut, përkatësisht KPA, ajo ka deklaruar dy apartamente në Tiranë, njëri me sipërfaqe 159 m2, që kushton 130 380 euro dhe tjetri me sipërfaqe 68 m2, që kushton 55 300 euro. Gjithashtu ajo ka deklaruar një garazh, në Tiranë që kushton, 28 790 euro si dhe pasuri të patundshme, kullotë në Durrës në shumën 500 000 lekë si dhe një automjet Audi Q3, që kushton 15 000 euro.

Ndërsa në vitin 2019 ajo deklaron llogari bankare, në shumën 17 068 lekë, llogari me të ardhurat nga qiraja në shumën 462 euro dhe 693 euro.

Viti 2010

Kursime nga pagat familjare, 1 400 000 lekë.

Pakësuar likuiditetet e kursyera në vite për mobilim të pjesshëm të banesës, 2 400 000 lekë.

Paga si Prokurore e Përgjithshme, 2 535 648 lekë.

Pagesa nga Shkolla e Magjistraturës, 63 360 lekë.

Paga e bashkëshortit, 957 680 lekë.

Kredi në shumën 25 000 dollarë fillon në vitin 2003 mbaron në vitin 2018.

Kredi në shumën 150 000 euro për 25 vjet. Fillon në vitin 2009 dhe mbaron në vitin 2034.

LEXO EDHE:  Nga 'lidhja" me Balilin tek skandali i byzylykëve/ Zbulohen pronat e dyshimta të Manjanit

Viti 2011

Kursime nga pagat familjare, 1 500 000 lekë.

Shtuar likuiditete, në shumën 23 000 euro.

Paga si Prokurore e Përgjithshme, 2 334 506 lekë.

Pagesa nga Shkolla e Magjistraturës, 54 000 lekë.

Paga e bashkëshortit, 1 032 122 lekë.

Viti 2012 (Deklaratë pas largimit nga detyra)

Kursime nga pagat familjare,1 700 000 lekë.

Shtuar likuiditete, në shumën 12 000 euro.

Pakësuar pasuria e paluajtshme për shkak të pagesës së një shume me qëllim kalimin e pronësisë së apartamentit dhe dy garazheve. Shuma 11 200 euro.

Realizuar kontrata e shitblerjes pronësisë së apartamentit dhe dy garazheve, në shumën 161 200 euro.

Është kryer blerja e një apartamenti me sipërfaqe 68 m2, në shumën 55 300 euro.

Paga si Prokurore e Përgjithshme, 2 071 267 lekë.

Pagesa nga Shkolla e Magjistraturës, 72 000 lekë.

Shpërblimi pas largimit nga detyra, në shumën 566 223 lekë.

Paga e bashkëshortit, 1 032 122 lekë.

Viti 2017 (Deklarata fillestare)

Apartament në Tiranë me sipërfaqe 159 m2, që kushton 130 380 euro.

Apartament në Tiranë me sipërfaqe 68 m2, që kushton 55 300 euro.

Garazh, në Tiranë që kushton, 28 790 euro.

Kullotë, Durrës, 500 000 lekë.

Automjet Audi Q3, që kushton 15 000 euro.

Depozitë bankare,  36 198 euro.

Gjendje cash, 1 500 000 lekë.

Trajtim me pagesë pas largimit nga detyra, 1 363 128 lekë.

Të ardhura nga Shkolla e Magjistraturës, 254 280 lekë.

Të ardhura si pedagoge, 399 712 lekë.

Paga dhe shpërblime si këshilltare ligjore e Drejtorit (që nuk e specifikon), në shumën 10 431 472 lekë.

Paga e bashkëshortit në Polici për periudhën  Janar 2013-Qershor 2014, në shumën 1 414 320 lekë.

Paga e bashkëshortit, 138 210 lekë.

Paga e bashkëshortit si pedagog në Akademinë e Sigurisë, 3 102 576 lekë.

Viti 2017 (Deklarata vjetore)

Llogari bankare, 930 802 57 lekë.

Shtuar interesi për 73.5115 kuota në Fondin e pensionit, në shumën 99 518 lekë.

Paga në KPA, 1 716 194 lekë.

Paga si pedagoge, 142 216.

Paga e bashkëshortit si pedagog në Akademinë e Policisë, 587 252 lekë.

Viti 2018

Llogari bankare, në shumën 17 068 lekë.

Shtuar interesi për 73.5115 kuota, në shumën 3 825 lekë.

Pakësuar depozita bankare për shkak të shkollimit të vajzës. Shuma është  4 198 euro.

Llogari rrjedhëse me të ardhurat e qirasë, përfituar për shkak të zëvendësimit të babait me zonjën Rama, në shumën 462 euro.

Shtuar gjendja cash 300 000 lekë.

Paga në KPA, 4 376 051 lekë.

Paga si pedagoge, 466 845 lekë.

Paga nga shkolla e magjistraturës, 84 170 lekë.

Të ardhura nga qiraja e një objekti në Durrës, 693 euro.

Të ardhura nga interesat e depozitës në euro, çelur në vitin 2012, në shumën 260 euro.

Paga e bashkëshortit si pedagog në Akademinë e Policisë, 1 108 423 lekë.

Të ardhurat e bashkëshortit nga trajnimi i zhvilluar në Vjenë, në Austri nga OKB, 114 750 lekë.

Depozitë bankare “Kaltra” në emër të vajzës, financuar nga gjyshi, 179 006 lekë.

Llogari rrjedhëse për studimet e vajzës, 7 516 euro./CNA.al

 

 

 

Aktualitet

Nga Andi BUSHATI/ Një kapak për të fikur ‘kazanin” e kritikave

Publikuar

-

By

samitti

Disa diplomatë, OSBE-ja, shoqatat ndërkombëtare të lirisë së shtypit dhe ato shqiptare të të drejtave të njeriut, po reken më kot të ngrejnë zërin, kurndër ligjit drakonian që Edi Rama ka hartuar kundër mediave online.

Ky draft, i miratuar tashmë në Këshillin e Ministrave, parashikon gjoba marramendëse (mbi 8 mijë euro) që janë baraz me falimentimin e një mediaje me buxhet të ulët dhe me me financim fraxhil. Por, sikur kjo të mos mjaftonte, në ligj i jepet e drejta AMA-s (autoriteti shqiptar i mediave), të urdhërojë heqjen e lajmeve, të marrë paratë e gjobave pa pasur ende një vendim gjykate, në emër të luftës ndaj lajmeve të pavërteta.

Kjo në fakt nuk është një lëvizje surprizuese e Edi Ramës për të kontrolluar dhe mediat e reja, kryesisht të drejtuara nga gazetarë, ashtu sikurse kontrollon katër- pesë pronarët e vetëm të TV-ve në vend.

Në vitin 2015, ai u tërhoq pas presionit të fortë ndërkombëtar nga ideja për të rikthyer dënimin e shpifjes nga Kodi Penal, i cili parashikonte burg për gazetarët. Pak më pas ai hartoi një projekt ligj të ashpër për të përfshirë edhe aktivitetin mediatik në kuadër të tregëtisë së shitblerjeve online. Krahas sharjeve, fyerjeve dhe përbuzjes për gazetarët, ai shtoi, në mënyrë të fshehtë, në paketën fiskale fundvitin e shkuar, taksën mbi raklamën, vetëm për mediat online, duke e çuar nga zero (siç e kanë TV dhe gazetat) në 20%, për të alternuar masat represive me ato financiare.

Prej disa muajsh presioni është edhe më i madh. Përgjimet fundidit të botuara nga BILD, skandalet e tenderave me dokumenta fallco të zbuluara nga mediat, parlamenti i mbushur me karagjozët e një opozite fallco dhe organizimi i zgjedhjeve lokale monopartiake e kanë bërë edhe më akute shtypjen e çdo burimi informacioni të lirë dhe të pavarur.

Pikërisht, në këtë kuadër, pothuajse kanë përfunduar tratativat për të mbyllur emisionin “Të Paekspozuarit”, i cili vetëm sezonin e kaluar, transmetoi i pari përgjimet Dako – Avdylaj dhe tenderin e Unazës së re.

Presionit të butë nuk i ka shpëtuar as edhe një program shumë më neutral dhe i balancuar si “Opinion”. Vetë Edi Rama, shefi i tij i shtypit Endri Fuga dhe Engjëll Agaçi, kanë ushtruar presion gjatë një darke pas zgjedhjeve në restorant Padam, ndaj gazetarit Blendi Fevziu, duke i kërkuar më pak prezencë të opozitës, më pak jehonë për temat e saj dhe duke i kujtuar gjithashtu se kjo shkon në drejtim të kundërt me benefitet që mer pronari i televizionit.

LEXO EDHE:  Nga 'lidhja" me Balilin tek skandali i byzylykëve/ Zbulohen pronat e dyshimta të Manjanit

Pikërisht, në këtë kuadër, u shpall dhe tentativa për të ringjallur paketën anti shpifje aq shumë të dashur nga Edi Rama, e cila kërkon të thajë edhe ato oaze të vogla lirie që lindën në peisazhin mediatik shqiptar vitet e fundit.

Ndaj kësaj tentative kanë ngritur menjëherë zërin, OSBE, Shoqatat ndërkombëtare të gazetarëve dhe ndonjë diplomat i lartë europian.

Por, qasja e tyre, po aq sa është e dobët, po aq duket edhe naïve.

Pasi problemi që Shqipëria ka sot, nuk është ai i një lideri autoritar që kërkon të luftojë fyerjen dhe shpifjen përmes një pakete drakoniane dhe me masa që janë në kufijtë e ligjshmërisë.

Problemi real është se ne po rëshkasin drejt një regjimi diktatorial, me parlament njëngjyrësh dhe me zgjedhjet ku voton dhe fiton një partie e vetme.

Në një situatë të tillë, kur gjithçka po rokulliset drejt monizmit është e pa imagjinueshme ecja paralel me një media të lirë dhe me një drejtësi të pavarur. E para është e dënuar të shkatërrojë edhe këto të fundit. Bota nuk njeh asnjë rast, kur pushteti personal, ndarja arbitrare e parave publike, grabitja e votave dhe e tenderave të kenë bashkëjetuar me një sistem drejtësie të ndershëm dhe me një media profesionale.

Prandaj, sado përkrahëse të duken, vërejtjet dhe protestat e mefshta që janë dëgjuar këto ditë kundër paketës “anti shpifje”, ato nuk përbëjnë një zgjidhje. Sepse, në situatën e re ku kemi mbëritur, në pyetje nuk është më dilema se si do zbutet dhuna e pushtetit ndaj medias së lirë, por nëse është e munduar të ekzistojë një e tillë, përkrah diktaturës që po tenton të instalohet. Pikërisht për këtë, pa ndarë qëndrimin për qorsokakun drejt të cilit po e gremis vendin Rilindja, është donkishoteske të shpresosh se mund ta arrish kompromisin e një kohabitacioni paqësor mes saj edhe shtypit./Lapsi.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Gojëmjaltë dhe zemërbehar”/ Muharrem Meko “ringjit” në skenë aktorin 92-vjeçar

Publikuar

-

Muharrem Meko, drejtor i RTSH Korça, përmes një postimi në rrjetet sociale, ka njoftuar ringjitjen në skenë të aktorit 92-vjeçar, Koço Qendro.

Ndoshta rast unikal në historinë e artit skenik, edhe pse 92 vjeç, s’i ndahet që s’i ndahet skenës. Ai  do të shkojë së shpejti në Gjirokastër me “Kopracin”, por edhe pjesmarrës në “Koko-Fest” , këtu në Korçë”-shkruan Meko.

Postimi i plotë

Gjithnje gojemjalt e zemer behar; si per te me zbutur kur une e qortoj se perse s’ me ben nje zile e t’i dergoj nje makine ta sjelle, me fut krahun e me terheq per nga kafja, nderkohe qe Tonin Frroku nis ta ” pershendes” me batutat e tij gjithe kolor ; – e si ka kene zotnia juj, o partizani i EAM-t…?

S’ rreshtin batutat mes tyre…Koçua folë e qesh me gjithe shpirt, duke na krijuar nje atmosfere aq gazmore …

LEXO EDHE:  Nga 'lidhja" me Balilin tek skandali i byzylykëve/ Zbulohen pronat e dyshimta të Manjanit

Ndoshta rast unikal ne historine e artit skenik, edhe pse 92 vjeç, ne skene e bashkebisedimm, çfaq tiparet e nje aktori ne moshen me vitale te tij; memorje, energji e logjike !
S’i ndahet qe s’i ndahet skenes- na tregon se së shpejti do te shkojne ne Gjirokaster me “Kopracin”, do te jete pjesmares ne “Koko-Fest” , ketu ne Korçe etj…si edhe per monografine e sapo perfunduar, kushtuar Dhimiter Trajçes…qe sipas tij, mbetet ikona dhe themeluesi i Teatrit te pare partizan ne shqiperi …por edhe atij korçar !

Ç te them tjeter per Koçon, pervecse vizitat e tij ne Rtsh Korca, jane evente e perjetohen me mbresa, prej te gjitheve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Socialistët kërkojnë shkarkimin nga BSH/ “Bombat” e Malajt kundër Veliajt

Publikuar

-

Ish ministri i Ekonomisë dhe Financave, Arben Malaj, dikur deputet i Partisë Socialiste, është shfaqur herë pas herë kundër politikave të mazhorancës në pushtet, e veçanerisht kryebashkiakut Erion Veliaj.

Mjafton “ti hedhësh një sy” postimeve të tij në rrjetet sociale, kundër Veliajt, për të kuptuar dhe arsyen e vërtetë të kërkesë të njëzetë e tetë deputetëve të Partisë Socialiste për shkarkimin e Malajt nga posti i anëtarit të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës të Shqipërisë.

CNA.al risjell në kujtesë disa pjesë nga postimet e Malajt përgjatë muajve të fundit, ku sulmon kryebashkiakun Erion Veliaj.

“Tirana nuk e meriton te qeveriset nga arrogante, nga ata qe 46 muaj kane qeverisur me gjoba dhe arrogance dhe dy muaj perpara zgjedhjeve sterlodhen te paraqiten si engjej. Genjeshtrat i kane kembet e shkurtra , njerezit e thjeshte dhe taksapaguesit e kane ndjere cdo dite arrogancen dhe babezine.”

“Eshte e vertete qe tamaja e madhe te le pa gje? Ky rast duhet bashkuar me ate te milliona pemeve te mbjella 🙂 . Askush nuk duhet te gezoj qe trajton me kaq nenvleftesim dhe arrogance popullin e vendit te tij.
Shume shpejte do te mesohet se sa jane borxhet e papaguara te bashkite te cilat me ligj ndalohen te kene buxhet me deficit.”

“Nqs do te ishim strukur perballe arrogances se Veliajt residentet do te paguanin 218 milion leke per parkim diku tjeter, I hoqen gjobat per zgjedhjet apo Veliaj e kuptoi qe me shpifje nuk na trembi dot.?? Veliaj perbetohet se eshte evropian, por qeverise si Haxhi Qamili.”

LEXO EDHE:  Nga 'lidhja" me Balilin tek skandali i byzylykëve/ Zbulohen pronat e dyshimta të Manjanit

“Cfare te mbjellesh do te korresh” kete shprehje te mencur te popullit shqiptare injoroi Veliaj kur shpifte kunder socialisteve, dhe kur padurimi per pushtet jo vetme politik e ka cuar ne kete standart te trishtueshem qeverisjes. Tiranes por edhe Shqiperise nuk i duhen kryetar bashkie thjeshte te kryetareve te partive.”

“Shpifja ka qene e vetma arme e suksesit te Veliajt. ajo e ngriti ne karriere dhe ajo do ta rrezoi. Veliaj hyri ne politike si kryetar i strukturave ”paramilitare shpifese kunder socialsiteve”. Goditi kedo qe nuk i pelqente shefit te tij. Shpifi pa pike turpi per kedo, fallsifikoj deklaratat e pasurive te deputeteve te PS.”

Kur ne vitim 2005 ne Harvard pashe disa lypesa qe diten kerkonin lemoshe dhe naten flinin ne hyrje te bibliotekes(COOP) apo ne cepa rrugesh, me mentalitetin shqiptare pyeta nje profesorin tim pse nuk i hiqni?

Pergjigjia e tij me vlen dhe sot. “Arben, studentet e Harvardit duhet ta njohin jeten ashtu sic eshte”.
I gjeta lypsat aty edhe ne 2019.”CNA.al

Akuzoi Veliajn/ Socialistët kërkojnë shkarkimin e Arben Malajt

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending