Connect with Us

Pazaret e Prokurores së Përgjithshme/ Zbulohet si e kaloi Arta Marku Vettigun

Aktualitet

Pazaret e Prokurores së Përgjithshme/ Zbulohet si e kaloi Arta Marku Vettigun

Publikuar

-

Prokurorja e Përgjithshme e përkohshme Arta Marku, nuk di të heqë dorë nga skandalet.

E këshillojnë mbrapsht apo politika po e keqpërdor, këtë duhet të thotë ajo. Pasi që në kohën kur është zgjedhur në këtë pozicion që mban, dhe deri më sot, nuk kanë të numëruara skandalet që mbajnë firmën e saj.

E nisi detyrën me shkarkime dhe emërime miqsh e shoqesh dhe po e përfundon mandatin po me emërime miqsh e shokësh.

Në një kohë që pritet zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm dhe ajo ka përballë tre kandidatë, Marku nuk heziton të bëhet pjesë  skandaleve.

Pasi shpartalloi Prokurorinë në të gjithë vendin, kaloi tek Policia Gjyqësore.

Mbi bazën e ligjit të vjetër të Policisë Gjyqësore të shfuqizuara nga  Parlamenti, me firmën e saj u zhvillua konkursi për oficerë të Policisë Gjyqësore.

Para se të largohet përfundimisht nga institucioni i Prokurorisë së Përgjithshme, duket se Marku ka shpejtuar të kryejë nderet e fundit edhe pse të kundërligjshme.

Nuk i mjaftuan vendimet gjyqësore me të cilat u rrëzuan disa vendime të saj, por shkoi edhe më tej.

Për oficerë të Policisë Gjyqësore kanë konkuruar 171 kandidatë, ku janë përzgjedhur vetëm 27 prej tyre.

Procedura e pranimit të 27 OPGJ-ve, të rinj është bazuar në ligjin e vjetër, ndërsa  Ligji i ri është dekretuar nga presidenti Ilir Meta më 17 maj dhe është botuar në fletoren zyrtare më 20 maj 2019.

Ligji i ri ka përcaktuar se në policinë gjyqësore pranohen vetëm kandidatë me arsim të lartë dhe me një sërë kriteresh të tjera shtesë përfshi edhe eksperiencë pune 5-vjeçare, ndërsa këto kritere nuk kanë qenë të parashikuara në ligjin e vjetër.

Në listën e firmosur nga kryeprokurorja Arta Marku, bien në sy emra të njohur që kanë lidhje me politikën apo Komisionin e Vettingut, apo dhe me eksponentë të drejtësisë që kanë punuar në Prokurorinë e Shkodrës, të Tiranës apo tek Krimet e Rënda.

Në listë me numrin rendor 4 është Armando Felaj, vëllai i deputetes socialiste Ermonela Felaj bashkëshorti i kësaj të fundit, Bledar Valikaj u reahatua nga “klani” i Arta Markut nga KLP sëfundmi.

LEXO EDHE:  Rrahu shoferin e tij/ Kryegjyqtari me pallat, në duar të Vettingut

Emra të tjerë që dyshohet se janë favorizuar nga të familjarët që kanë në sistemin e drejtësisë janë Klodjana Qafa, gruaja e gjyqtarit të Apelit Administrativ Arjan Qafa. Ky i fundit është i kallëzuar për pasurinë edhe nga ILDKPKI-ja.

Esmeralda Xholi, bashkëshortja e Adnan Xholit, prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme, Gentjan Ndoi, bashkëshorti  i  prokurores së Tiranës Afërdita Ndoi.

Ibrahim Saliko, është djali i ish anëtarit të KLD-së, Hysen Saliko.

CNA.al ka mësuar se pjesa më e madhe e listës së mbetur janë të njohur të kryprokurores së Përgjithshme të Përkohshme Arta Marku.

Artor Muja ka qenë avokat në qytetin e Shkodrës ndërsa Bernandin Ndoj ka qenë inspektor tatimesh.

Gjithashtu rezulton se edhe këshilltari i Komisioneres së Vettingut Genta Tafa Bungos, është përzgjedhur si oficer i Policisë Gjyqësore.

Madje, Arben Jorgaqi është i pari në listë, duke hedhur kështu dyshime dhe mbi mënyrën se si e ka kaluar Vettingun Arta Marku.

Duke qenë se është kandidate për PP, për Markun si kandidate për Prokuror të Përgjithshëm do të ketë një Vetting, për kohën që ajo ka mbajtur këtë post. Dhe nëse do të kryhet një Vetting i drejtë, i pandikuar nga politika, Marku nuk ka shance që të zgjidhet më në krye të Prokurorisë së Përgjithshme./CNA.al

Lista e plotë:

1.Arben Jorgaqi
2. Rezart Hana
3. Esmeralda Xholi
4. Armando Felaj
5. Ilir Liço
6. Eni Kodra
7. Valbona Kalaci (Bushati)
8. Artor Muja
9. Ilir Ndrea
10. Ibrahim Saliko
11. Hamit Kasemi
12. Clirim Halili
13. Orjana Cufaj
14. Rael Qeleshi
15. Basri Hadroi
16. Benardin Ndoj
17. Eriselda Shahmani
18. Klodjana Qafa
19. Klodian Haxhillari
20. Diana Tahir Aga
21. Kujtim Zenelaj
22. Anila Veliu
23. Shiqiri Manjani
24. Ibrahim Hoxha
25. Gentian Ndoi
26. Leonora Ndreu
27. Ermal Kackini

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. syri

    4 Qershor, 2019 at 1:48 pm

    Sa qesharake jeni! Thoni -Pasi shpartalloi prokurorine ne te gjithe vendin! Domethene beri nje krim qe shpartalloi saliun dhe liken? Militante injorante mercenare!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  40 hijet e marrëveshjes Marku-Xhafaj

LEXO EDHE:  Arta Marku kërkon 197 punonjës shtesë/ Fino: Kjo është absurde

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Rrahu shoferin e tij/ Kryegjyqtari me pallat, në duar të Vettingut

LEXO EDHE:  Kreu i KLP letër Gjonajt e Markut

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: