Connect with Us

Balla takim me deputetë të (CDU/CSU)/ “Reforma në Drejtësi investim i Merkel”

Aktualitet

Balla takim me deputetë të (CDU/CSU)/ “Reforma në Drejtësi investim i Merkel”

Publikuar

-

integrimi i shqiperise

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, ka zhvilluar takime me deputetë e Parlamentit gjerman, Mark Hauptmann, Axel Müllet, Nikolas Löbel, Joachim Pfeiffer (CDU/CSU) dhe Josip Juratovic, në kuadër të hapjes së negociatave të Shqipërisë me BE-në.

Deputetët gjermanë i theksuan Ballës se të gjitha partitë duhet të marrin pjesë në zgjedhje, por askush nuk është i detyruar.

Ndërsa Balla i theksoi deputetëve gjermanë që Reforma në Drejtësi është investim i drejtëpërdrejtë i qeverisë së Merkel.

Biseda e plotë në takim:

Balla angazhim intensiv ne Parlamentin gjerman per hapjen e negociatave.

Balla takime te veçanta me deputetet Mark Hauptmann, Axel Müllet, Nikolas Löbel, Joachim Pfeiffer (CDU/CSU) dhe Josip Juratovic.

Hauptmann: Partite duhet te marrin pjese ne zgjedhje, por askush nuk eshte i detyruar. Kjo eshte demokracia.

Hauptmann – Misioni kryesor i partive politike eshte perfaqesimi ne parlament dhe pjesemarrja ne zgjedhje elektorale. Partite qe nuk permbushin kete mision tradhetojne elektoratin e tyre.

Juratoviç: Ballkani i integruar, ploteson harten e Bashkimit Europian.

Juratovic: Lufta politike duhet te zhvillohet vetem ne Parlament. Respekti ndaj Parlamentit eshte po aq i shenjte sa respekti ndaj Kishes.

Balla: Integrimi Europian eshte per ne shqiptaret, aspirate kombetare. Qeveria mori nota pozitive nga Komisioni Europian.

Balla: Reforma ne Drejtesi investim direkt i qeverise Merkel dhe i SHBA.

Kryetari i Grupit Parlamentar Socialist Taulant Balla  shoqëruar nga deputeti Ervin Bushati, filloi sot paradite nje seri takimesh intensive ne Parlamentin Gjerman (Bundestag) ashtu edhe me perfaqesues te Qeverisë gjermane.

Takimet ne Bundestag jane me deputete te koalicionit qeverises CDU-CSU-SPD, por edhe me drejtues te grupeve parlamentare te partive te tjera dhe me raporteret per Shqipërinë të ketyre grupimeve.

Ne Grupin e CDU/CDU zoti Balla zhvilloi sot paradite takime me deputetet Mark Hauptmann, Axel Müller, Nikolas Löbel, Joachim Pfeiffer.

Qëllimi i ketyre takimeve eshte angazhimi yne lidhur me rekomandimin pozitiv pa kushte te Komisionit Europian per fillimin e bisedimeve per anetaresim mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian dhe shqyrtimi i ketij rekomandimi edhe nga Bundestagu gjerman.

Në takimin me Mark Hauptmann, njekohesisht dhe anetar i delegacionit gjerman, në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, u diskutua mbi raportin e progresit te Komisionit Europian. Zoti Hauptmann vleresoi maksimalisht ecurine e Reformes ne Drejtesi si nje kusht i permbushur tashme per vijimin e rruges Europiane te Shqiperise ne stacionin tjeter. Ai rishprehu qendrimin se nuk është e zakonshme për ne të ndërhyjmë në çështjet e brendshme të Shqipërisë dhe se respektimi i ligjeve, rregullave dhe Kushtetutes nuk duhet te vihet ne dyshim nga asnje pale. Partite duhet te marrin pjese ne zgjedhje, por askush nuk eshte i detyruar. Kjo eshte demokracia. Por nuk eshte e drejtë të kërkohet shtyrja e zgjedhjeve nga aktorë te jashtem në një shtet të pavarur dhe demokratik.

Ne takimin me zotin Nikolas Lobel dhe zotin Axel Müller u diskutua mbi procedurat qe do te ndjeke Bundestagu gjerman per shqyrtimin e vendimit per fillimin e bisedimeve. Zoti Müller vleresoi se qofte Shqiperia, qofte Maqedonia e Veriut kane plotesuar detyrat e lena nga qershori vitit te shkuar ne Keshillin Europian. Ka nje vleresim pozitiv edhe ketu ne Bundestag lidhur me fillimin e bisedimeve gjate 2019.

Zoti Balla zhvilloi nje takim me zotin Josip Juratovic (SPD) Kryetar i Komisionit Parlamentar për Evropën Juglindore në Bundestag. Kryetari i Grupit Socialist vleresoi pozicionin zyrtar te Qeverise gjermane te bere publik permes Ministrit per Europen Michael Roth ne mbeshtetje te fillimit te bisedimeve. Zoti Balla e informoi kolegun gjerman se praktikisht/teknikisht negociatat jane hapur sa kohe kemi startuar prej shtatorit 2018 procesin “screening”.

Zoti Juratovic nje njohes shume i mire i Ballkanit Perendimor u shpreh se:” Para disa ditesh pata nje takim me Komisionerin per Zgjerim Johanes Hahn dhe bashke-ndava me te bindjen se Shqiperia dhe Maqedonia e Veriut meritojne fillimin e bisedimeve per anetaresim. Qasja jone ndaj ketyre dy vendeve eshte nje test i kredibilitetit te BE. Per mua, anetaresimi i Ballkanit Perendimor ne BE nuk eshte zgjerim, por plotesim i hartes se BE. I kam ndjekur me vemendje zhvillimet politike ne Shqiperi dhe dua ta them shume qarte se bojkoti i parlamentit eshte kunder parimeve te demokracise. Lufta politike duhet te zhvillohet vetem ne Parlament. Une jam i krishtere dhe per mua respekti ndaj Parlamentit eshte po aq i shenjte sa respekti ndaj Kishes. Ata qe bejne keto veprime dhe protesta te dhunshme nuk e duan Shqiperine ne BE. E kam thene edhe per raste te ngjashme ne vende te tjera te Ballkanit, nje parti mund te jete kunder partise qe eshte ne Qeveri, por nuk mund te jete kunder interesit te vet kombetar” tha Juratovic./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi: Drejtori makinën e shkollës ja ka dhënë gruas

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar drejtorin e një shkolle në Durrës që sipas qytetarit dixhital makinën e shkollës ja ka dhënë gruas.

Postimi i plote i Berishes:

Drejtori i shkolles se mesme profesionale ben te lumtur nusen me nje makine te shkolles.
Akuzohet per vjedhje dhe shperdorime te tjera.

Lexoni mesazhin e mesuesit dixhital. sb

Zoti berisha pershendetje.jam nje mesues qe jap mesim ne shkollen profesionale beqir cela durres.doja te ndaja me ju dhe me publikun disa mangesi te qellimshme ne kete shkolle.kjo shkolle qe nxjerr nxenes profesionist qe i sherbejne tregut te punes ne shqiperi dhe jashte saj .ka 3 vite qe drejtohet nga nje drejtor z fatmir merkuri i cili eshte nje militant i partise socialiste qe nuk ka arsim perkates per kete fetyre ose me sakt nuk e ka mbaruar akoma shkollen e larte.eksperienca e tij ne arsim eshte 0.ai u vu ne detyre pasi sherbeu si ushtare i betuar i Vangjush Dakos .puna e tij e meparshme ka qene shiste kepuce ne tregun e durresit.keto vite ai e ka kthyer kete shkolle ne baze te partise socialiste.ku ka punesuar ne vende te mesuesve profesionist militante partie pa arsimin perkates dhe pa njohuri ne lenden qe ato japin mesim.kuptohet vet sa te pregatitur po dalin nxenesit keto vitet e fundit.nje tem tjeter eshte vjedhja e fondeve qe vijne per kete shkolle .posi asaj i duhet nje baze materiale e konsiderueshme per cdo vit shkollor.keto materiale qe blihe i ngarkohen mrsuesve te praktikes me 6 apo 8 fishin e vleres reale.domethene nje kif kamje makine nga 23.000 leke tereja vjen ne shkolle me nje vlere 90. 000 leke te reja .keto manipulime apo vjedhje sido qe te quhen.ai i kryen me magazijeten e shkolles dhe me ndrejtoren Z M Zh dhe keto te dyja militante ke partise socialiste.pervec ketyre te larte permendura drejtori i shkolles ka nxjerr n ga shkolla nje makine golf 5 dhe ja ka dhene ne perdorim nuses se tij.gje qe absolutishte nuk lejohet.nje sasi e konsiderueshme nafte dhe benzine duhet te vije ne shkolle.por tollonat shiten rruges .shume mesues te lidhur me drejtorine kryejne mit marrje nxenesve per te kaluar klasen.etj me respekte doktor dhe te lutem anonim .besoj ky mesazh nuk do bjeri ne vesh te shurdher.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Makina përplas këmbësoren/ Në gjëndje të rëndë 47-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë  ka ndodhur ditën e sotme  në “Patos fshat”.

Një mjet tip “Audi” ka përplasur këmbësoren A.M 47-vjeçe.

Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendngjarja.

Mësohet se A.M ndodhet në gjëndje të rëndë në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE