“Fluturimi i mendjes”/ A na bën leximi njerëz më të mirë? – CNA
Connect with us

Aktualitet

“Fluturimi i mendjes”/ A na bën leximi njerëz më të mirë?

Publikuar

-

Çdo ditë më shumë se 1.8 milion libra shiten në SHBA ndrësa një tjetër gjysmë milioni në Britaninë e Madhe.

Duke përjashtuar mënyrat e tjera të argëtimit ka njerëz që ende e duan leximin.

Librat mund të na mësojnë më shumë për botën, sigurisht të pasurojmë fjalorin tonë dhe drejtshkrimin. Por a mund të na bëjë letërsia artistike njerëz më të mirë?

Pretendimet për letërsinë artistike janë të mëdha. Është kredituar gjithçka nga një rritje e vullnetarizmit dhe dhënies së bamirësisë ndaj tendencës për të votuar – dhe madje edhe me rënien graduale të dhunës gjatë shekujve.

Personazhet na lidhin me ngjarjen. Aristoteli thoshte se kur ne shikojm nje tragjedi dy janë emocionet që mbizotërojnë: keqardhje për personazhin dhe frikë për veten tonë.

Pa e vënë re ne imagjinojmë veten në vendin e tyre dhe më pas krahasojmë qasjen e tyre ndaj situatave të ndryshme dhe si veprojmë në situata të ngjashme ose  imagjinojmë si mund të silleshim në atë situatë në një të ardhme.

LEXO EDHE:  "Ata nuk mund të na ndalojnë dot"/ Ushtria në alarm, 600.000 njerëz firmosin për të hyrë në zonën e rrezikshme

Ky ushtrim në marrjen e perspektivës është si një kurs trajnimi për të kuptuar të tjerët. Psikologu kognitiv kanadez Keith Oatley e quan letërsinë artistike “simulatorin e fluturimit të mendjes”. Ashtu si pilotët mund të praktikojnë fluturimin pa u larguar nga toka, njerëzit që lexojnë letërsinë artistike mund të përmirësojnë aftësitë e tyre shoqërore sa herë që hapin një roman.

Në hulumtimin e tij, ai ka gjetur se, ndërsa ne fillojmë të identifikojmë me personazhet, ne fillojmë t’i shqyrtojmë qëllimet dhe dëshirat e tyre në vend të të mirave tona. Kur ata janë në rrezik, zemrat tona fillojnë të garojnë. Ne mund të japim edhe grip.

Por lexojmë me luksin e ditur se asnjë nga këto nuk po ndodh me ne. Ne nuk na prekemi nga terrori ose të dalim nga dritaret për t’u arratisur./CNA.al

Aktualitet

“Lufta” Qeveri-Presidencë/ Zbardhet roli i Metës në shkatërrimin e Kushtetueses

Publikuar

-

By

“Mungesa e Gjykatës Kushtetuese vjen si pasojë e mos kryerjes së detyrës së presidentit Ilir Meta, në kohën kur duhet të shpallte vakancën, në vitin 2016”.

Kështu është shprehur ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, e ftuar në emisionin “Tempora”, duke iu kundërpërgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili ankohet për mungesën e Gjykatës Kushtetuese.

Meta, reformën në drejtësi e ka quajtur ramaforma në drejtësi.

Por, sipas Gjonajt, nëse Presidenti do të ishte i shqetësuar për ngritjen dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte hedhur shortin e KED, si në 2017, ashtu edhe në 2018.

LEXO EDHE:  "Ata nuk mund të na ndalojnë dot"/ Ushtria në alarm, 600.000 njerëz firmosin për të hyrë në zonën e rrezikshme

“Nëse Presidenti do ishte i shqetësuar për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte shpallur vakancën e parë kur është njoftuar që në 2016, për dorëheqjen e një anëtari të saj. Por në fakt e ka shpallur dy vite më vonë gati në shkurt të vitit 2018. Të gjitha këto vonesa nuk janë për shkak të qeverisë. Qeveria i ka bërë të gjitha detyrat e saj dhe Ministria e Drejtësisë ka ushtruar të gjithë funksionin kushtetues dhe ligjor”, ka thënë Gjonaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Reforma në drejtësi/ Ministrja Gjonaj kapet duke gënjyer

Publikuar

-

By

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, nuk shkëputet dot nga linja e gënjeshtrave të Qeverisë.

Madje ajo guxon të gënjejë, hapur teksa deklaron se reforma në drejtësi sot nuk pengohet nga politika.

“Nëse më përpara edhe pas miratimit, kishte rrezikshmëri që të pengohej nga politika, sot nuk ka asnjë pengesë nga politika. Sot merr kohën e saj që do ti duhet çdo sistemi që ndryshon nga fillimi, me një arkitekturë dhe institucione të reja të marri periudhën e saj tranzitore që i duhet për të ringritur sistemin e ri”, ka thënë Gjonaj në emisionin”Tempora”.

LEXO EDHE:  "Ata nuk mund të na ndalojnë dot"/ Ushtria në alarm, 600.000 njerëz firmosin për të hyrë në zonën e rrezikshme

Faktet se politika i ka duart në drejtësi janë të shumta, duke nisur që nga emërimi i prokurores së përgjithshme të përkohshme Arta Marku, tek skandali që vitin e kaluar përfshiu Krimet e Rënda apo së fundi tek përzgjedhja e disa prokurorëve skandaloz për në SPAK./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kërcënoi Arben Malajn”/ Taulant Balla pranon fajin

Publikuar

-

By

Partia Sociale që mbrëmë ka njoftuar se do të kërkonte shkarkimin e Arben Malajt nga bordi i Bankës së Shqipërisë.

Sot, gjatë ditës, Malaj reagoi, duke thënë se ka marrë edhe mesazhe kërcënuese nga kolegët e tij dhe drejtori gishtin ndaj kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla.

Ky i fundit i ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dërvishi ka mohuar të ketë kërcënuar Malajn.

“Nuk do doja të bëja asnjë koment. Do të jenë kolegët e Grupit Parlamentar që kanë kerkuar marrjen e kësaj mase disiplonore që do të flasin. Në asnjë Bankë Kombëtare në botë, asnjë anëtar që paguhet nga buxheti i shtetit, nuk bëhet pjesë e aktiviteteve publike”, është shprehur Balla.

LEXO EDHE:  "Ata nuk mund të na ndalojnë dot"/ Ushtria në alarm, 600.000 njerëz firmosin për të hyrë në zonën e rrezikshme

Më tej ai ka pranuar se ka faj, por e ka lidhur me propozimin që ai ka bërë për emërimin e zotit Malaj në bordin e BSH-së.

“Unë di vetëm që kam fajin dhe përgjegjësinë që kam propozuar zotin Malaj që të bëhet anëtar i bordit të Bankës së Shqipërisë. Me ne, nëse shkel ligjin shkarkohesh, është një shkelje flagrante e ligjit nga Malaj. Une mbaj pergjegjësi që kam ngulmuar të ishte edhe ish-ministri i Financave, Arben Malaj”, është shprehur Balla./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending