Connect with Us

Dhurata dhe llogari bankare në Gjermani/ Ministrja e Ramës përjashton bashkëshortin nga pasuria

Aktualitet

Dhurata dhe llogari bankare në Gjermani/ Ministrja e Ramës përjashton bashkëshortin nga pasuria

Publikuar

-

Në fund të vitit 2018, kryeministri Edi Rama bëri disa ndryshime në Qeveri.

Në krye të Ministrisë së Arsimit, në vend të Lindita Nikollës ai emëroi Besa Shahinin e cila deri në kohë mbante postin e zëvendësministres.

Menjëherë pas marrjes së detyrës Shahini u ndesh me akuza nga Opozita, për disa veprime që ajo ndërmori.

Pezullimi i rektorit Mynyr Koni, të cilin Presidenti Ilir Meta e riktheu në detyrë e vuri në qëndër të sulmeve Shahinin.

Kjo e fundit u shpreh e zhgënjyer nga veprimi i Metës, pasi sipas saj, Presidenti i ka legjitimuar shkeljet rektorit.

Besa Shahini, gjate nje seance parlamentare
Besa Shahini

Shahini më shumë intimidohet nga Opozita për faktin se është pjesë e Rilindjes, se sa për punën që po bën.

Para një muaji Shahini i dha fund beqarisë, duke u martuar me deputetin kosovar Dardan Molliqaj, me të cilin ka qenë në lidhje prej disa vitesh.

CNA.al ka bërë një vëzhgim mbi pasurinë e saj që nga koha kur ka nisur punë në Shqipëri, por as në deklaratën e fundit nuk e përmend bashkëshortin Dardan Molliqaj.

Shahini ka deklaruar një apartament në Prishtinë që kushton 31 000 euro si dhe  nëntë  llogari bankare deri në Gjermani, ku shifra më e lartë arrin në 40 669 69 euro.

Në vitin 2018, ajo ka deklaruar një Volksvagen që ia ka bërë dhuratë babai, një  apartament në Shqipëri që ka kushtuar 70 000 euro. Për apartamentin ajo thotë se ka marrë kredi 45,000 euro.

Viti 2017 (deklarata fillestare)

Apartament në Prishtinë, Kosove, 63.67 m2, janar 2014. Burimi: Kursime nga puna mbi 10 vjeçare si analiste ne OJQ me bazë në Berlin, Gjermani, në shumën 31 000 euro.

Para të deponuara ne llogari rrjedhëse në Prishtinë. Burimi: pagat apo rimbursimet nga puna si konsulente, analiste apo folëse përgjatë viteve, në shumën 5 461 86 euro.

Para të deponuara në llogari rrjedhëse në Berlin, Burimi: pagat apo rimbursimet nga puna si konsulente, analiste apo folëse përgjatë viteve, në shumën 40 669 69 euro.

Konsulente, Kosovo Foundation for Open Society (KFOS). OJQ, Prishtineë Kosovë, në shumën 2012.50 euro.

Konsulente, Deutsche International Zuzammenarbeit (GIZ), Organizatë zhvillimore Gjerrnanc, Prishtine, Kosovë,  në shumën 600 00 euro.

Konsulente, Qendra Kosovare per Studime to Sigurise (QKSS), Prishtinë, Kosovë, në shumën 2 551 20 euro.

Folëse, Central European University (CEU), Universitet ne Budapest, Hungari, në shumën 2 544. 22 euro

Konsulente, Friedrich Ebbert Stiftung (FES), fondacion gjerman me ban ne Prishtine, Kosove , në shumën 278.25 euro.

Folëse, Aktiv, OJQ, Mitrovicë e Veriut, Kosovë, në shumën 85 24 euro.

Konsulente, Ludëig Boltzmann Gesellschaft. fondacion austriak, Austri, në shumën 700 00 euro.

Viti 2017 (Deklarimi vjetor)

Apartament në Prishtinë, 63.67m2, janar 2014, në shumën 31 000 euro. Burimi: kursime nga puna mbi 10 vjecare si analiste ne OJQ me bazë në Berlin, Gjermani

Para të deponuara në Ilogari rrjedhëse në Prishtinë, Burimi:pagat për rimbursimet nga puna si konsulente, analiste apo folëse pergjatë viteve (gjendja me 31 dhjetor 2017), është 6 244 78 euro.

Para të deponuara në llogarinë rrjedhëse në Berlin, Burimi: pagat apo rimbursimet nga puna si konsulente, analiste apo folëse përgjatë viteve (gjendja me 31 dhjetor 2017), në shumën 40 669 69 euro.

Para të deponuara në llogari rrjedhëse në Tiranë, Burimi: paga, Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë (gjendja me 31 dhjetor 2017), në shumën 47 375 38 lekë.

Viti 2018

Automobil Volsvagen (2010) Burimi: dhuratë nga babai Rrustem Shahini pas shitjes së makinës së vjetër në Mars 2018, vlera 597 811 lek.

Apartament në Shqipëri,  pagese e kryer: 30,000 Euro (nga kursimet e raportuara në llogarinë rrjedhëse në Berlin para fillimit të detyrës në 2017) Në proces: kredi prej 45,000 Euro. Vlera total: 75,000 Euro, Prill 2018

Pakësim fondesh në llogarinë rrjedhëse në Prishtinë (Raifeisen Bank) Gjendja: 31 dhjetor 2018, në shumën 2 800 euro.

Para të deponuara në llogari rrjedhëse në Tirane, Burimi: paga, Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinise Gjendja: 31 dhjetor 2018, në shumat 951 euro dhe 536 653 lekë.

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinise Paga dhe Rimbursimet, 12 muaj, në shumën 1,532,326 Lek.

FAF — Shoqëria e Parë Financiare e Rimbursim për anëtare bordi, 180,540 Lek.

Diaspora për Zhvillim, në shumën 34,000 Lek./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi: Drejtori makinën e shkollës ja ka dhënë gruas

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar drejtorin e një shkolle në Durrës që sipas qytetarit dixhital makinën e shkollës ja ka dhënë gruas.

Postimi i plote i Berishes:

Drejtori i shkolles se mesme profesionale ben te lumtur nusen me nje makine te shkolles.
Akuzohet per vjedhje dhe shperdorime te tjera.

Lexoni mesazhin e mesuesit dixhital. sb

Zoti berisha pershendetje.jam nje mesues qe jap mesim ne shkollen profesionale beqir cela durres.doja te ndaja me ju dhe me publikun disa mangesi te qellimshme ne kete shkolle.kjo shkolle qe nxjerr nxenes profesionist qe i sherbejne tregut te punes ne shqiperi dhe jashte saj .ka 3 vite qe drejtohet nga nje drejtor z fatmir merkuri i cili eshte nje militant i partise socialiste qe nuk ka arsim perkates per kete fetyre ose me sakt nuk e ka mbaruar akoma shkollen e larte.eksperienca e tij ne arsim eshte 0.ai u vu ne detyre pasi sherbeu si ushtare i betuar i Vangjush Dakos .puna e tij e meparshme ka qene shiste kepuce ne tregun e durresit.keto vite ai e ka kthyer kete shkolle ne baze te partise socialiste.ku ka punesuar ne vende te mesuesve profesionist militante partie pa arsimin perkates dhe pa njohuri ne lenden qe ato japin mesim.kuptohet vet sa te pregatitur po dalin nxenesit keto vitet e fundit.nje tem tjeter eshte vjedhja e fondeve qe vijne per kete shkolle .posi asaj i duhet nje baze materiale e konsiderueshme per cdo vit shkollor.keto materiale qe blihe i ngarkohen mrsuesve te praktikes me 6 apo 8 fishin e vleres reale.domethene nje kif kamje makine nga 23.000 leke tereja vjen ne shkolle me nje vlere 90. 000 leke te reja .keto manipulime apo vjedhje sido qe te quhen.ai i kryen me magazijeten e shkolles dhe me ndrejtoren Z M Zh dhe keto te dyja militante ke partise socialiste.pervec ketyre te larte permendura drejtori i shkolles ka nxjerr n ga shkolla nje makine golf 5 dhe ja ka dhene ne perdorim nuses se tij.gje qe absolutishte nuk lejohet.nje sasi e konsiderueshme nafte dhe benzine duhet te vije ne shkolle.por tollonat shiten rruges .shume mesues te lidhur me drejtorine kryejne mit marrje nxenesve per te kaluar klasen.etj me respekte doktor dhe te lutem anonim .besoj ky mesazh nuk do bjeri ne vesh te shurdher.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Makina përplas këmbësoren/ Në gjëndje të rëndë 47-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë  ka ndodhur ditën e sotme  në “Patos fshat”.

Një mjet tip “Audi” ka përplasur këmbësoren A.M 47-vjeçe.

Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendngjarja.

Mësohet se A.M ndodhet në gjëndje të rëndë në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE