Connect with Us

Nga Azgan Haklaj/ Fati i Ramës si i Ballaban Pashës nën muret e Krujës!

Aktualitet

Nga Azgan Haklaj/ Fati i Ramës si i Ballaban Pashës nën muret e Krujës!

Publikuar

-

Edi Rama në sytë e shqiptarëve dhe ndërkombëtarëve është tashmë një kufomë poitike, një simbol i antishtetit, e përtej kësaj një njeri i zvetënuar nga vlerat themelore politike, morale, njerëzore dhe humane.

Nëse kryeministrat e Anglisë dhe Austrisë, perandorive simbol të demokracisë dhe qytetërimit dhanë dorëheqje për një të mijëtën e mëkateve të Ramas, ky Haxhi Qamil i shekullit të 21-të ka vendosur ti shkojë deri ne fund marrëzisë së tij.
Por këtë betejë do ta humbasë në përballjen biblike me Opozitën e Bashkuar dhe populin shqiptar.

Rama kjo fantazmë e poitikës kërkon të ngrihet nga varri ashtu si Kostandini dhe të sjellë në pushtetin vendorë, këtë herë pa opozitën karrikaturën e shëmtuar të Dorëntinës e “Rilindjen” e tij kriminale, këtë shtrigë të zezë që thith për çdo ditë gjakun e shqiptarëve, duke e kthyer Shqipërinë nga një zonjë të rëndë, siç thoshte Pashko Vasa në një plakë të rreckosur, të thinjur e të kërrusur nga hallet e mjerimi, ashtu si nëna e poemës migjeniane të mjerimit.

Nuk është hera e parë në historinë tonë të vjetër dhe të re që Kombi Shqiptar është përballur me bijtë e tij pangëprishës e renegatë.
Në lashtësi kjo i ka ndodhur Mbretëreshës Teuta me gjeneralin tradhëtar Dhimitër Farin.

Në Mesjetë Gjergj Kastrioti është përballur me Hamzain dhe Moisi Golemin.
Në Epokën e Lidhjes së Prizrenit, Imer Przreni, Sylejman Vokshi, Ahmet Koronica, Ali Ibra e patriotë të tjerë sëbashku me malësorët trima të Veriut Shqiptarë i treguan vendin Abdullah Pashë Drenit dhe marshallit turk Mehmet Ali Pasha, të cilët guxuan të burgosnin parinë shqiptare e të nxirrnin në ankand trojet tona etnike.

Të njëjtin fat pati edhe Haxhi Qamili e Esat Pasha në periudhën e Luftës Parë Botërore që shembi katër perandori dhe Shqipëria ndonëse e coptuar i mbijetoj lakmisë së fqinjëve grabitqarë, të cilët në Konferencën e Paqes në Paris, 100 vjet më parë donin ta fshinin nga harta politike e botës.

Konferenca e Paqes së Parisit çertifkoi Perandorinë Sovjetike dhe të Mbretërinë e përgjakshme Serbo-Kroato- Sllovene dhe mbajti gjallë endrrat e shovinistëve grekë për Vorio- Epirin, të ideuar nga Protokolli Korfuzit.

As Diktatori Hoxha, babai shpirtëror i Ramës nuk ka guxuar të bëjë në 1945 zgjedhje pa opozitën siç mendon ti bëjë Edi Rama me 30 qershor.

Ai sajoi votimin me kokrra llastiku në kutitë teneqe, ndërsa Rama nuk denjon ta shohë opozitën as në parlament, as në votim, e pertej këtyre as në demonstratat paqësore, të cilat janë themeli i demokracisë dhe garanti i lirive dhe të drejtave të njeriut.
Enver Hoxha pushkatoi grupin e deputetëve të Opozitës në vitin 1946 dhe burgosi disidenten dhe shkrimtaren Musine Kokalari.

LEXO EDHE:  Ngjela vijon sulmet ndaj Ramës/ Pafillja i kujton shqiptarët indianë

Sot në në një vend demokratik në Suedi mbesa e saj u zgjodh anëtare e Parlamentt Europian.
Dje me urdhër të Edi Ramës prokuroria politike mori nën akuzë të fabrikuar 6 deputet të opozitës të cilët protestuan kundër arrestimit dhe dhunës mbi qindra protestues të pafajshëm të opozitës.

Ashtu si Enver Hoxha e kishte shpallur tradhëti kombëtare kalimin e kufirit drejt Botës së lirë, e për këtë akt të dënonte me vdekje, Rama ka guxuar të shpallë tradhëtare Opozitën, e cila me një akt sublim dorëzoi mandatet me kerkesën e popullit opozitar që i kishte votuar.

Rama kërkon ta pushkatojë politikisht opozitën duke e zëvendësuar atë me një opozitë fasadë, të kontrolluar prej tij, në fakt me dt 30 qershor Ai, do të ia kthejë vehtes koburen, të cilën e ka mbushur për Opozitën dhe qindramijra shqiptarët që besojnë tek Kauza e saj, tek zgjedhjet e lira, Shteti i së Drejtës dhe Shqipëria Europiane.

Shqiptarët kanë një shprehje të mençur “Kush vret veten shkon gjak hupur”.
Kjo për arsyen se në Librat e Shenjtë, në Bibel e Kuran ndalohet një akt i tillë.

Një gjë është është e qartë si drita e Diellit:
Me 30 qershor nëse Ai, Edi Rama ka vendosur të përplaset me murin prej graniti të popullit të udhëhequr nga Opozita e Bashkuar me në krye Lulzim Bashën nuk do të ketë fat ma të mirë se ai i Ballaban Pashës nën muret e Krujës.

Nëse në dhjetra mitingje madhështore të Opozitës shqiptarët dhe ndërkombëtarët kanë parë slloganin “Rama Ik,” të cilin ai e ka lexuar për së mbrapshti, përballja finale e 30 qershorit do të ketë kryeslloganin;
Rama rri po ta mbajti!/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

E rëndë në Durrës/ Gjendet i vrarë një person

Publikuar

-

Nga

Aksident i rëndë në aksin Morinë-Milot/ Humb jetën një person

Një person është gjetur i vrarë pak minuta më parë në Durrës.

Mësohet se viktima është indetifikuar si shtetasi Idajet Dulla.Raportohet se ai është vrarë me thikë pranë shinave të trenit, në zonën e Plepave.

Nga informacionet paraprake, ende nuk bëhet me dije shkaku i vrasjes, ndërsa policia po heton për rrethanat e ngjarjes dhe identifikimin e  autorit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ngacmonte seksualisht vajzën e tij të mitur/ Pranga babait në Krujë

Publikuar

-

Nga

Ngacmonte seksualisht vajzën e tij të mitur/ Pranga babait në Krujë

Tre persona janë vënë sot në prangat e policisë për vepra penale të ndryshme.

Në Krujë është arrestuar një 54 vjeçar pasi ka rrahur bashkëshorten dhe ka ngacmuar seksualisht vajzën e tij të mitur, një tjetër u prangos për vjedhje të energjisë elektrike dhe një tjetër person se ka aksidentuar një këmbësor.

Njoftimi i Policisë së Durrësit:

Vijon puna për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë.

Arrestohen në flagrancë 3 shtetas, për vepra të ndryshme penale.Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Krujë, në vijim të punës për parandalimin e përshkallëzimit të dhunës në familje, arrestuan në flagrancë shtetasin:

S., 54 vjeç, banues në Krujë, pasi, në banesë, ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëshortes së tij, si dhe ka ngacmuar seksualisht vajzën e tij të mitur.

LEXO EDHE:  “Gjeneral Gadafi po shkon drejt grushtit të shtetit”/ Gjuzi i kërkon Ramës të japë dorëheqjen

LEXO EDHE:  Shpërthimi në Ballsh/ Katastrofa që krijon mafia Sula-Rama

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Durrës, në vijim të punës për kapjen e personave në kërkim dhe vënien e tyre para përgjegjësisë penale, ndaluan shtetasin B. S., pasi Gjykata e Shkallës së Parë Durrës e ka dënuar me 6 muaj burg, për veprën penale “Vjedhja e energjisë elektrike”.

Specialistët e Qarkullimit Rrugor në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës arrestuan në flagrancë shtetasin Xh. J., 29 vjeç, banues në Durrës, sepse më datë 17.09.2020, në lagjen nr. 13, Durrës, duke drejtuar mjetin tip “Audi”, ka aksidentuar këmbësorin me iniciale A. R., 64 vjeç, banues në Durrës, i cili ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekëve.

Materialet i kaluan Prokurorive të Rretheve Gjyqësore Krujë dhe Durrës, për veprime të mëtejshme.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Falsifikonin zhdoganimin e mjeteve/ Merren të pandehur 20 doganierë e zyrtarë, shmangën 100 mln lek taksa

Publikuar

-

Nga

Një grup i përbërë nga 20 persona, mes të cilëve sekserë, doganierë të Durrësit dhe punonjës të Drejtorisë Rajonale të Shërbimit Rrugor në Tiranë, është marrë i pandehur dhe çuar në gjykatë, për akuzën e “Kontrabandës nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore” dhe “Shpërdorim detyre”. Hetimi i nisur nga prokuroria e Durrësit, është iniciuar pas 33 kallëzime radhazi të kryera nga Drejtoria e Doganave, ku zyrtarët kishin konstatuar se për zhdoganimin e disa automjeteve ishte mbajtur një praktikë e falsifikuar, me qëllim uljen e taksës së zhdoganimit.

Sipas gazetarit te Shqiptarja.com, Elton Qyno, çështja është hetuar nga prokurori i Durrësit Afrim Shehu,i cili pas dy viteve hetim, ka vendosur të mbyllës dosjen dhe ta dërgojë atë në gjykatë me 20 të pandehur. Nga hetimi i kryer ka rezultuar se disa persona si, Qani Kaçmoli, Erdi Çena, Xhuljano Sorra, Glodian Sulaj, Xhevdet Mali, Keni Braçe, Xhani Rama, Edmond Jupe dhe Altin Maleqka, duke vepruar si “kapsa” në emër të agjencisë doganore “Laura One”, gjenin qytetarë, të cilët kishin nevojë për të kryer procedurën e ç’doganimit të automjeteve të tyre dhe më pas merrnin, prej tyre dokumentacionin origjinal dhe vlerën e plotë të detyrimit doganor. Më pas, duke siguruar dokumentacion origjine me të dhëna të rreme (të falsifikuara) në lidhje me fuqinë motorike dhe vitin e prodhimit, të cilat j’a bashkëlidhnin kopjes së deklaratës doganore,e cila arkivohej në doganë, me qëllim pakësimin e detyrimit doganor. Më tej, duke qenë se kishin akses në sistemin e përpunimit të deklaratave doganore, pasi hynin me kodet e agjentëve Konstandin Rista dhe Mirjan Driza, këta persona prodhonin deklaratë doganore me datë dhe nr. serie të njëjtë me atë të depozituar në Doganë.

Këtë praktikë, j’a bashkëlidhnin dokumentacionit origjinal dhe në përfundim ja dorëzonin qytetarëve ose në disa raste merrnin përsipër dhe targimin e automjeteve. Në disa praktika doganore është provuar se dokumentacioni origjinal dhe ai me të dhëna të rreme është vulosur, me vulën personale rrethore të doganiereve, Neritan Bablusha, Endrit Pllumbi, Andi Lara, Ilirjan Çelçima, Arben Qëndro, Sokol Mehmeti dhe Merita Zonja, si dhe vulën drejtkëndore të Degës së Doganës Durrës. Më pas ky dokumentacion është dërguar për regjistrim pranë Drejtorisë Rajonale të Shërbimit Rrugor Tiranë, dhe janë targuar automjetet në mospërmbushje të rregullt të detyrës nga të pandehurit Indrit Tafalla dhe Elison Shehaj, me detyrë specialist pranë DRSHTRR, Tiranë.

Në të gjitha rastet objekt hetimi që ka pasur prokuroria, personat si Qani Kaçmoli, Erdi Çena, Xhuljano Sorra, Glodian Sulaj, Xhevdet Mali, Keni Braçe, Xhani Rama, Edmond Jupe, Altin Maleqka dhe Mereme Dervishi, kanë vepruar në emër të një agjencie doganore “Laura One”, të cilët kanë krijuar dokumentacion fiktiv në formë zinxhiri, duke ulur vlerën e blerjes dhe pakësuar fuqinë motorike të automjeteve. Me qëllim pakësimin dhe shmangien nga detyrimet doganore, sipas vlerës së përshkruar në pjesën përshkruese për secilin rast, në një vlerë të përgjithëshme rreth 10 000 000 lekë të reja. Si përfaqësues te zyra doganare Durrës, e cila ka përgjegjësinë e mbikëqyrjes dhe verifikimit të dokumentacionit, veprimet janë kryer nga Neritan Bablusha, Endrit Pllumbi, Andi Lara, Ilirjan Çelçima, Arben Qëndro, Sokol Mehmeti dhe Merita Zonja, si doganier.

LEXO EDHE:  Nuk do të rrisim më taksat

LEXO EDHE:  “E pabesueshme, shkon ujku te viktimat e tij e bëhet qingj”/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën

Me këto veprime duke pranuar të legalizojnë dhe çlirojnë mallin e deklaruar në doganë, pa verifikuar dokumentacionin e paraqitur dhe aktin e përfaqësimit nga subjektet deklarues, për të pandehurit Qani Kaçmoli, Erdi Çena, Xhuljano Sorra, Glodian Sulaj, Xhevdet Mali, Keni Braçe, Xhani Rama, Edmond Jupe, Altin Maleqka dhe Mereme Dervishi, vlerësohet se është vepruar në bashkëpunim për arritjen e qëllimit final, shmangies nga pagimi i detyrimeve doganore ndaj shtetit në një vlerë të përgjithëshme rreth 10 000 000 lekë të reja. Kjo veprimtari është zhvilluar në formë zinxhiri për arritjen e një qëllimi të përbashkët dhe të një rezultati kriminal të dëshiruar prej tyre, shmangien e detyrimeve doganore. Po të mos kishte funksionuar qoftë edhe njëra prej hallkave të këtij zinxhiri, kontrabanda, objekt i hetimi nuk do të ishte realizuar. Për këo fakte, janë akuzuar dhe marrë të pandehur, dhe dërguar për gjykim, Qani Kaçmoli, Erdi Çena, Xhuljano Sorra, Glodian Sulaj, Xhevdet Mali, Keni Braçe, Xhani Rama, Edmond Jupe dhe Altin Maleqka, për veprën penale “Kontrabanda me mallra të tjerë”.

Lista e personave të parë të pandehur:

1. Qani Kacmoli          “Kontrabanda me mallra të tjerë”

2. Erdi Çena               “Kontrabanda me mallra të tjerë”

3. Xhuljano Sorra       “Kontrabanda me mallra të tjerë”

4. Glodian Sulaj         “Kontrabanda me mallra të tjerë”

5. Xhevdet Mali          “Kontrabanda me mallra të tjerë”

6. Keni Braçe              “Kontrabanda me mallra të tjerë”

7. Xhani Rama            “Kontrabanda me mallra të tjerë”8. Edmond Jupe          “Kontrabanda me mallra të tjerë”

9. Altin Maleqka           “Kontrabanda me mallra të tjerë”

10. Indrit Tafalla              “Shpërdorimi i detyrës”

11. Elison Shehaj            “Shpërdorimi i detyrës”

12. Agjencia Doganore “Laura One”     “Kontrabanda me mallra të tjerë”

13. Neritan Bablusha          “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

14. Endrit Pllumbi               ”Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

15. Andi Lara                       “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

16. Ilirjan Çelçima               “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

17. Arben Qëndro               “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

18. Sokol Mehmeti              “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

19. Merita Zonja                  “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

20. Mereme Dervishi           “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

LEXO TE PLOTE