Taksa 100% e Kosovës/ Shqipëria e pesta me përfitimin më të madh  – CNA
Connect with us

Aktualitet

Taksa 100% e Kosovës/ Shqipëria e pesta me përfitimin më të madh 

Publikuar

-

Shqipëria rezulton një prej pesë përfituesve më tëmëdhenj, pas vendosjes së taksës 100% të Kosovës drejt dy shteteve, Serbisë dhe Bosnjë Hercegovinës.

Sipas të dhënave të publikuara nga Instituti i Statistikave të Kosovës dhe të përpunuara nga Monitor, për periudhën janar-prill 2019, Kosova importoi nga Shqipëria mallra me vlerë rreth 66 milionë euro, me rritje 66%, ose 24.5 milionë euro më shumë, në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parëNë vlerëabsolute, Shqipëria ka rritjen e pestë më të lartë të eksporteve, pas Turqisë (+29.6 milionë euro), Greqisë(27 mln euro), Gjermanisë (21.5 mln euro), dhe Maqedonisë (24.7 mln euro).

Këto shtete kanë ndarë dhe pjesën më të madhe të tortës prej 134 milionë euro që la Serbia për këtëperiudhë dhe 20 milionë euro të Bosnjës. Importet nga këto dy shtete drejt Kosovës ishin minimale nëkatër muajt e parë të vitit, në përkatësisht 2.4 dhe 1.2 milionë euro, si rrjedhojë e efektit të taksës 100% që u vendos për produktet që vinin nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina.

Pëperiudhën janar-prill, importet e Kosovës nga Shqipëria zunë 6.4% të totalit, duke e renditur Shqipërinë në partnerin e pestë tregtar, pas Gjermanisë (12.7% e totalit), Turqisë (11.8%), Kinës (9.4%) dhe Maqedonisë (6.7%). Një vit më parëimportet e Kosovës nga Shqipëria përbënin 4.4% të totalit.

Giza dhe çeliku është produkti kryesor që shitet drejt Kosovës, duke zënë gati 40% të totalitpër 4 mujorin e parë të vitit, sipas të dhënave të publikuara nga Instituti Shqiptar i Statistikave, INSTAT. Ky grup ka shënuar një rritje prej 16% me bazë vjetore për periudhën janar-prill.

Arif Shkalla, drejtor ekonomik i fabrikës së përpunimit të çelikut Kurumnjë prej eksportuesve më tëmëdhenj në vend, pohon se rritja është ndikuar nga vendosja e taksës 100%, jo me Serbinë, por me Bosnjë Hercegovinën. vetmi konkurrent i yni në Kosovë ishte fabrika e Zenicës nga Bosnja, që ështëpjesë e e industrisë Arcelor Mittal, pohon Shkalla. Në momentin që u vendos taksa, importuesit e Kosovëu kthyen tek ne. Ai pohon se kërkesa nga Kosova është rritur menjëherë me 15-20%Ecuria pritet pozitive në muajt në vijim, për shkak të kërkesës sështuar nga partnerët e Kosovës.

Rritjen më të madhe e kanë shënuar eksportet nga Shqipëria drejt Kosovës të lëndëve djegëse minerale, kryesisht naftës, e lidhur me rigjallërimin e aktivitetit të përpunuesit të naftës, ARMO. Eksportet e këtij grupi drejt Kosovës, sipas INSTAT, u rritën me 17 herë, duke ndikuar në gjysmën e rritjes. (shih grafikunEksportet nga Shqipëria drejt Kosovës, sipas kapitujve, 4 M I). Kgrup zinte 14% të totalit të eksporteve shqiptare në Kosovë për periudhën janar-prill 2019.

Grupi i tretë është Kripërat, sulfuret, oksidet, gëlqere dhe çimento, kryesisht çimento e tulla, me një rritje 35% për 4 mujorin. Ky grup zuri 6.7% të totalit. Asllan Baraj, CEO i fabrikës së tullave KID ALB thotë se taksa e ka dhënë efektin pas muajit mars të këtij viti. Krahasuar me të njëjtin vit më parë shitjet kanë qenëmë të larta. Edhe për fabrikat në Kosovë, nga informacionet që kam nga tregu, ecuria ka qenë e mirë. Unëmendoj që edhe nëse hiqet taksa ndaj produkteve serbe, kompanitë shqiptare tashmë kanë fituar tregjet, shton ai.

Rritje dy shifrore kanë shënuar dhe Zarzavatet e ngrënshme dhe rrënjët e tuberat përkatëseAlumini dhe artikuj prej tijArtikuj të ndryshëm të prodhuarMobileritë, kreva., dyshekët, llampat dhe pajisjet e ndriçimit etjEkstraktet ngjyrosëse dhe tanike, stukot dhe mastiçet, bojratLetra dhe kartoni, artikuj të brumit të letrës dhe të kartonitXeherorët, zgjyrat dhe hiri, por duke u nisur nga një bazë e vogël.

Kosova është i vetmi vend me të cilin Shqipëria ka një suficit tregtar, madje të lartë, me eksportet që ishin 4 herë më të larta sesa importet në janar-prill 2019, ndërsa është partneri i dytë për eksportet pas Italisë. Ky bilanc është përmirësuar ndjeshënë favor të Shqipërisë në pjesën e parë të këtij vitit, teksa eksportet drejt Kosovës janë rritur më shpejtësi, të ndikuara nga taksa 100% mbi Serbinë e Bosnjën, ndërsa importet janë ulur (shih grafikun Bilanci tregtar i Shqipërisë me Kosovën, janar-prill).

Teksa qeveria e Kosovës së fundmi kërcënoi dhe Shqipërinë me një taksë të tillë, më të humbura nëse,kjo do të materializohej, do të rezultonin bizneset shqiptare./ Monitor 

   

Aktualitet

Arrestimi i katër zyrtarëve të PD-së/ Basha: Vendim burracakësh, opozita nuk trembet

Publikuar

-

By

Kryedemokrati Lulzim Basha në një konferencë për mediat reagoi pas vendimit të Gjykatës së Elbasanit për arrestimin e katër demokratëve që protestuan na Librazhd kundër kryeministrit Edi Rama.

Basha e ka quajtur vendimin e gjyqtarëve si një vendim burracakësh dhe si presion politik të Edi Ramës.

Sipas Bashës, opozita nuk trembet dhe nuk tërhiqet nga burgosjet politike.

“Vendimi gjyqtarëve është një vendim burracakësh, për të ushtruar presion politik me urdhër të Edi Ramës. Qëllimi është vetëm një për të trembur protestën e opozitës. Duke shprehur solidaritetin tim për familjet e katër të arrestuarve demokratë dua ti përcjell Edi Ramës një mesazh që opozita nuk trembet opozita nuk tërhiqet. Dua t’iu drejtohem policëve dhe Prokurorëve të elbasanit që sot burgosën 4 qytetarë të thjeshtë ndërkohë që mbrojnë krimet e Qazim Sejdinit dhe Taulant Ballës. Edi rama mund të iua ketë premtuar se do ta kaloni vettingun kurse unë dua të iu premtoj se shpejt do ta shoqëroni Edi Ramën para drejtësisë”,-tha Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Foto/ Përplasen dy automjete në Tiranë

Publikuar

-

By

Një aksident ka ndodhur pak çaste më parë tek ura e ish-ATSH në Tiranë, pranë ministrisë së Mjedisit.

CNA.al mëson se aksidenti ka ndodhur pak çaste më parë dhe fatymirësisht nuk ka pasur viktima dhe të plagosur por vetëm dëme materiale.

Një automjet tip Mercedes benz me targë AA261UI është përplasur me një tjetër automjet me targë AA739EU.

LEXO EDHE:  Rrezikoi të mbytej në det/ Shpëtohet pushuesja nga Kosova

Policia ka mbërritur menjëherë në vendngjarje./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Sherr me mjete të forta/ Palgoset një person në Korçë

Publikuar

-

vrasje ne vlore

Një ngjarje e rëndë raportohet nga qyteti i Korçës, ku mësohet se një person është plagosur me mjete të forta pas një konflikti.

Ngjarja ka ndodhur pak minuta më parë në shëtitoren “Fan.S. Noli”.

I plagosuri është dërguar në Spitalin e Korçës, për ndihmë mjekësore, ndërsa ende nuk bëhen me dije motivet e ngjarjes.

Vijon..

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Aktualitet18:18 - 7 Qershor, 2019

Të gatshëm për rihapjen e bisedimeve/ Thaçi dhe Vuçiç përplasen në Bratislavë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se procesi i bisedimeve me Serbinë ndodhet në krizë për shkak të kushtëzimeve...

Aktualitet17:33 - 7 Qershor, 2019

Pragpërplasja, SHBA-ja dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën

Zyrtarët ushtarakë amerikanë e rusë ngritën akuza të ndërsjellta të premten për veprime të rrezikshme pasi një luftanije amerikane dhe...

Aktualitet12:43 - 7 Qershor, 2019

ShBA vendos raketa në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë një vendim të papritur duke vendosur luftanije me raketa në Ballkan. Është hera...

Aktualitet18:40 - 5 Qershor, 2019

Nuk përfilli rregullat për borxhin/ Komisioni Europian kundër Italisë

Komisioni Europian rekomandoi të mërkurën nisjen e veprimeve ligjore kundër Italisë, për shkak të mos respektimit të rregullave të BE-së...

Aktualitet18:34 - 5 Qershor, 2019

Ish zv.negociator i OKB për Kosovën/ Ndërron jetë diplomati austriak Rohan

Diplomati austriak, Albert Rohan, ish zëvendës i krye negociatorit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, ndërroi jetë të...

Aktualitet10:34 - 5 Qershor, 2019

Ish-presidentët e rajonit thirrje BE/ Hapni negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ish-presidentët dhe kryeministrat e rajonit kanë kërkaur nga Europa që të hap negociatat për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe...

merkel haradinaj merkel haradinaj
Aktualitet20:32 - 4 Qershor, 2019

Merkel ftesë në Berlin për Haradinajn/ Zbulohet arsyeja e takimit

Pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor, Kancelarja gjermane  Angela Merkel i ka dërguar një ftesë tjetër kryeminstrit të Kosovës...

Aktualitet19:36 - 4 Qershor, 2019

Maqedonia e Veriut në BE?/ Ja si përgjigjet Presidenti i KE-së

Ditë më parë Komisioni Evropian i rekomandoi Këshillit të BE-së, autorizimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE të...

Aktualitet19:10 - 4 Qershor, 2019

Vazhdon kaosi te kombëtarja/ Pas Abrashit, dëmtohet edhe mbrojtësi kryesor

Kombëtarja shqiptare e futbollit vazhdon stërvitjen në Frankfurt dhe duket që në fund të sezonit në këmbët e kuqezinjve po...

Aktualitet15:24 - 4 Qershor, 2019

Plavë-Gucia, Eden i Parajsës Shqiptare

Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja...

Aktualitet10:42 - 4 Qershor, 2019

Pse e kujtojmë Masakrën në Tiananmen

A duhet të kujtohet sot kryengritja studentore në Kinë në vitin 1989? Kanë kaluar 30 vjet, është histori, thonë shumë...

Aktualitet09:26 - 4 Qershor, 2019

Beogradi nuk heq dorë/ Veriu i Kosovës i takon Serbisë

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç ka konfirmuar ambiciet e Serbisë për ndarjen e Kosovës. Në një intervistë...

Aktualitet08:27 - 4 Qershor, 2019

Brenda “dhomës së luftës”/ Kundër lajmeve të rreme

Nga Emma Graham-Harrison Dublin- Më shumë se 3 vite më parë, shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zukerberg, e hodhi poshtë...

Trending

Read previous post:
Dënohet për korrupsion udhëheqësi i partisë në pushtet

Gjykata e Lartë e Rumanisë dënoi me tre vjet e gjysëm burg, një nga njerëzit më të fuqishëm të vendit,...

Close